Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

   Archives
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 
news clipping

 

Copied with permission from INA Company magazine INA Glasnik, No. 1874; dated 09.06.06, pg. 6


ZNANJE I INOVACIJE

Ustrojena Baza kompanijskog znanja

U INI obilježen Svjetski dan intelektualnog vlasništva

Sudionici skupa

U organizaciji PF Korporativnih procesa i Sektora upravljanja kvalitetom, u INI je u srijedu, 26. travnja obilježen Svjetski dan intelektualnog vlasništva. Obilježavanje tog datuma utemeljeno u svijetu 2001. s namjerom da se podsjetimo na važnost i značenje intelektualnog kapitala, rada i vlasništva te nužnosti njegova stalnog unapređivanja i razvoja posebice u industriji i gospodarstvu. O toj temi na skupu u INI, u kojoj se Svjetski dan intelektualnog vlasništva obilježava već četvrtu godinu zaredom, govorili su Jadranka BELINIĆ-GAK, direktorica Sektora upravljanja kvalitetom, Ivanka MIHALIĆ, rukovoditeljica INDOK-a u Sektoru Razvoja i istraživanja. Romana MATANAC. zamjenica ravnatelja Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo i Zoran NIKOLIĆ iz Sektora upravljanja kvalitetom.

• Proces upravljanja intelektualnim vlasništvom u INI ima za cilj promoviranje potrebe i važnosti znanja na kompanijskoj i osobnoj, zaposleničkoj razini i ono se nastoji učiniti dostupno svim zaposlenicima u kompaniju U tu svrhu ustanovljena je t.zv. Baza dokumenata sustava upravljanja poslovanjem koju čine priručnici, poslovnici, INA-norme, pravilnici, postupci, upute i odluke, a nastavlja se i u novo ustrojenoj t.zv. Bazi kompanijskog znanja

Direktorica Sektora upravljanja kvalitetom pozdravljajući skup istakla je da je intelektualno vlasništvo u INI rezultat inventivnog rada koji završava tehničkim unapređenjem, racionalizacijom poslovanja, a u idealnom slučaju i patentom. Njegovanje inventivnog rada u INI kao što je poznato ima dugogodišnju tradiciju pa je lani obilježena svojevrsna obljetnica. 30-godišnjeg rada i nastupa Ininih inovatora na INOVI što je poseban uspjeh kompanije i inovatora.

Ovogodišnji Svjetski dan intelektualnog vlasništva odvija se pod motom Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO) a glasi »It starts with an idea« (Startajmo s idejom). Ovaj moto je ujedno i potvrda dobrog pristupa na području daljnjeg unapređenja zaštite intelektualnog vlasništva u INI. Cilj je razraditi proces koji će prepoznati ovlasti, odgovornosti i aktivnosti od stvaranja ideje preko realizacije proizvoda, marketinga i prodaje do zaštite intelektualnog vlasništva.

Upravljanje intelektualnim vlasništvom INE

Tri su područja koja čine intelektualno vlasništvo INE regulirano Pravilnikom o intelektualnom vlasništvu u INI. d.d. To je zaštita svih oblika intelektualnog vlasništva INE i njezinih društava, motiviranje i poticanje inovativnosti i stvaranja autorskih djela, te prenošenja znanja mlađim naraštajima i dostupnosti svim zaposlenima.

U INI se od 1968. godine provodi zaštita patenata. Zaštićeno intelektualno vlasništvo predstavljalo je oko 50 patenata koji su u to doba pokrivali vrlo široku djelatnost kompanije, a odnosile su se i na one koje nisu danas u temeljnoj strukturi INE. Danas ih je samo šest iz temeljne djelatnosti kompanije, od kojih su dva u procesu zaštite. Dugi niz godina provodi se i zaštita proizvoda Maziva-Zagreb d.o.o.

Ukupno je zaštićeno 89 različitih vrsta i oblika dizajna, žigova ili patenata, od toga 45 u INI, ostalo kod članica INA-grupe. U tijeku je još zaštita 85 različitih oblika intelektualnog vlasništva INE.

Proces upravljanja intelektualnim vlasništvom u INI ima za cilj promoviranje potrebe i važnosti znanja na kompanijskoj i osobnoj, zaposleničkoj razini. Isto se nastoji učiniti dostupno svim zaposlenicima u kompaniji. U tu svrhu ustanovljena je t.zv. Baza dokumenata

sustava upravljanja poslovanjem koju čine priručnici, poslovnici. INA-norme, pravilnici, postupci, upute i odluke, a nastavlja se i u novoustrojenoj t.zv. Bazi kompanijskog znanja.

Intelektualno vlasništvo u INI nastojat će se i dalje unapređivati. Sektor upravljanja kvalitetom je dobio zadaću daljeg unapređenja postojećeg sustava upravljanja intelektualnim vlasništvom u INI na području zaštite, i to od ideje do zaštite te ideje.

Znanje je osnovni resurs svake kompanije

Premda je riječ o višegodišnjem projektu u INI promoviran je na Svjetski dan intelektualnog vlasništva kao dokaz da je INA prepoznala vrijednost upravljanja znanjem. Rekla je to rukovoditeljica INDOKA

prezentirajući ovaj projekt kao jednu od novina na tom području u INI. Riječ je o procesu stvaranja, koordinacije, pohrane i distribucije znanja u daljem radnom procesu što predstavlja temeljni intelektualni kapital svake korporacije, pa i INE.

Osnovni ekonomski resurs danas nije više ni novac, ni rad ni prirodna bogatstva nego samo znanje zbog čega je u društvu i na svim razinama sve više skrbi o autorskom i napose industrijskom znanju, istakla je Ivanka Mihalić. U Ininu slučaju na projektu Baze kompanijskog znanja radi uži tim u sastavu Rosana ASIĆ-PUKLJAK i Zoran NIKOLIĆ iz Sektora upravljanja kvalitetom, Josip MANCE iz Sektora informatike, te Mirko TAKAČ i rukovoditeljica INDOKA Ivanka Mihalić, s Jadrankom Belinić-Gak na čelu. Na izradi programskog rješenja radili su Marina SMOLIĆ i Krešimir KOROVUEVIĆ iz tvrtke BCC Services.

Dosad je izrađeno, instalirano i testirano programsko rješenje na platformi programa Meridio. a radi se i inicijalni unos već postojećih individualnih i autorskih radova koji su dostupni i skupljeni kroz lnine informacijske centre te radova valoriziranih temeljem Pravilnika o intelektualnom vlasništvu skupljanih u PJ intelektualnog vlasništva. Sadržaj baze dostupan je svim korisnicima na Ininu INTRANETU, a radove je moguće i pretraživati po područjima, vrstama i drugim kriterijima unosa. Svaki korisnik može putem aplikacije prijaviti svoj rad za objavljivanje stoje posebna pogodnost ovog projekta.

Baza obuhvaća radove valorizirane Pravilnikom o intelektualnom vlasništvu a to su svi izumi, tehnička unapređenja, racionalizacije poslovanja i druga autorska djela. Obuhvaćeni su i javno objavljeni radovi bilo u knjigama, znanstvenim i stručnim Časopisima, stručne i znanstvene prezentacije s kongresa i drugih javnih skupova, akademski radovi poput doktorskih disertacija i drugi radovi djelatnika INE ili u suradnji sa sveučilištem i drugim znanstvenim ustanovama izvan INE, ali na području Ininih procesa.

Dalji planovi vezani su za doprinos svih Ininih znanstvenika podizanju razine Baze kompanijskog znanja i njezinom stalnom ažuriranju i nadopunjavanju. Svjesni smo toga da u našem okruženju treba osigurati, ali i prepoznati znanje, zaključila je Ivanka Mihalić. No da bi se primijenilo kao moguće rješenje treba prestati gubiti vrijeme pa i novac tražeći ga negdje drugdje izvan dohvata ruke, odnosno Baze kompanijskog znanja kojemu je upravo to temeljni smisao.

Inino znanje na portalu intraneta

Na koji način baza funkcionira i kako doći do nje demonstrirao je Zoran Nikolić, pokazavši da je kompanijsko znanje već dostupno svim Ininim zaposlenicima. Nalazi se na portalu Inina INTRANETA, a kasnije će biti dostupno preko opcije »Aplikacije« u sklopu INA-intraneta.

Obilježavanje Svjetskog dana intelektualnog vlasništva završeno je vrlo iscrpnim izlaganjem Romane Matanac pod nazivom Sustav intelektualnog vlasništva RH u kontekstu pristupa Hrvatske Europskoj uniji, s posebnim osvrtom na gospodarstvo. INA u svom pristupu intelektualnom vlasništvu, istakla je na početku zamjenica ravnatelja Državnog zavoda, može biti primjerom drugim gospodarskim subjektima, poglavito što se tiče odnosa prema tom području u smislu da ga se koristi u ostvarivanju interesa nositelja prava intelektualnog vlasništva i gospodarskog razvoja.

Što je Državni zavod kao javna ustanova učinio na području sustava intelektualnog vlasništva? Sustav intelektualnog vlasništva čine prava industrijskog vlasništva (patent, žig, industrijski dizajn) i autorska prava. Smisao intelektualnog vlasništva je osigurati monopol određenim nositeljima prvenstveno gospodarskim subjektima u ostvarivanju tog prava kroz zakonom određeno vrijeme. Država je prepoznala javni interes upravo u zaštiti tih prava i njihovu ostvarivanju te ostvarivanju monopola. U kontekstu pristupa Hrvatske EU to je, međutim, često predmet napada jer jedinstveno tržište EU inzistira na slobodnom kolanju roba, usluga i kapitala i potiče razvoj tržišne utakmice. Sustav i smisao intelektualnog vlasništva se tome suprotstavlja. Potrebno je uravnotežiti, što je zadaća države, javni i gospodarski interes pojedinih subjekata, jednih za ekskluzivitetom i drugih za slobodnim korištenjem predmeta zaštićenih intelektualnim vlasništvom. Hrvatska u tome mora uhvatiti korak s Europom i držati taj korak osobito kada je riječ o gospodarstvu. Državni zavod za intelektualno vlasništvo procjenjuje kakvu ulogu država u svemu tome treba imati. U pregovorima EU s Republikom Hrvatskom na tom području inzistira na tri segmenta: zakonodavnoj razini institucionalnom okviru i provedbi prava intelektualnog vlasništva. Za gospodarstvo, na ovom području, intelektualnog vlasništva se ne pita. EU se zanima jedino je li naše zakonodavstvo usklađeno s pravnom stečevinom EU. imamo li institucionalni okvir za provedbu tih prava i provode li se kako piše u zakonima. Ono u čemu se posljednje dvije godine posebno inzistira je provedba prava, budući je prepoznato da je hrvatsko pravo vrlo dobro integrirano u europski i međunarodni kontekst, zaključila je zamjenica ravnatelja.

U nastavku pročitana su imena Ininih inovatora koji su na INOVI 2005. dobili zlatnu, srebrnu i brončanu medalju za pojedinačne i skupne inovacije te uručene i dodatne nagrade koje je nakon sudjelovanja na INOVI 2005. inovatorima INE, d.d. dodijelio međunarodni patentni ured Eric Hanscom: Diplomu Ta visoki stupanj inventivnosti INA - Industrija nafte d.d.; diplomu za visoki stupanj inventivnosti s novčanom nagradom od 2000 dolara, ukoliko se pokrene zaštita inovacije na američkom tržištu - Ljiljani PEDIŠIĆ (Maziva - Zagreb d.o.o.); Nagradu kao najboljoj ženi inovatorici na izložbi INOVA 2005. - Jasmini JELIĆ-BALTA (INA d.d.) i Nagradu najboljem inovatoru u kategoriji softverskih inovacija Tomislavu BELAMARIĆU (INA d.d.)

Vidljivo je kako inovatori u najboljoj maniri nastavljaju pridonositi imidžu INE kao kompanije koja zna razvijati svoj znanstveni i ljudski kapital.

Ranka BARAČEVIĆ

Fotografije: Tomislav LAZARIĆ


 Contact us     Legal 

All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2014

For additional information
If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

 Contact us     Legal 

All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018