Nov.91, 01

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

ICL Novosti - Jan.'91


Okružnica - povremeno šalje ICL Jugoslavija d.o.o.


Evo nas opet - ovoga puta ozbiljno

Vjerojatno ste imali priliku vidjeti briljantni časopis zvan "Nova Datoteka" (oba broja), u ko em su najavljena neka od na značajnijih dostignuća informatičke znanosti i koji je redovno izlazio svake olimpijske godine.

Sada je pred vama je prvi broj publikacije "ICL Novosti", koja možda i ima veze s "Novom Datotekom", no ovaj puta smo ozbiljni. Ovo je specijalno izdanje, posvećeno uglavnom novim proizvodima, no namjera nam je da to preraste u bilten koji bi izlazio redovno, za početak kvartalno, kasnije možda i mjesečno.

Osim o novim proizvodima, pisati ćemo i o ostalim stvarima od interesa za korisnike ICL opreme i ljude koje interesira što se dešava s ICL-om.

Svaka sugestija, a naročito prilozi biti će itekako dobro došli.


DRS 6000 Server za UNIX sisteme


DRS 6000 je najveći član ICL-ove obitelji UNIX servera. Namjena mu je podrška za rad grupa od 50 do 200 istovremenih korisnika na istom stroju a instalacija je u normalnim uredskim uvjetima.

Kod DRS-a 6000 sve je po industrijskim standardima - hardware, operativni sistem, mrežni software. Sve to zajedno korisnicima pruža stvarno otvorenu sistemsku okolinu.

Arhitektura DRS 6000 serije je zasnovana na SPARC procesorima koji koriste RISC (Reduced Instruction Set Computing) tehnologiju. SPARC procesori su razvijeni

da postanu industrijski standard za RISC kompjutere u devedesetim godinama, te da stoje na raspolaganju svim proizvođačima i integratorima sistema.

Da bi se u potpunosti iskoristila SPARC i RlSC tehnologija, u svrhu visokih performansi i propusne moći, u DRS-u 6000 je iskorištena tehnologija dvostrukog bus-a. Za ulazno / izlazne operacije se koristi standardni VME bus, a privatni brzi bus za procesorski i memorijski promet.

U osnovnom sistemskom kabinetu za DRS 6000 ima mjesta za 5.3 GB on-line podataka na diskovima, 128 MB memorije i do 300 direktnih priključaka- Na osnovni kabinet se mogu dodati još dva kabineta za proširenje i tako još više povećati kapacitete sistema.

Operativni sistem za DRS 6000 je implementacija AT&T-ovog UNIX System V Releaese 4. To Je prva stvarno otvorena verzija UNIXa koja e u skladu sX/OPENIPOSIX standardima, koja osim toga I konačno objedinjuje sve glavne varijante UNIX-a.

Ključna prednost DRS 6000 serije je izvrsna sposobnost umrežavanja. Vrlo lako se ostvaruje veza na ICL i IBM (i njima kompatibilne) mainframe sisteme, veza na razne druge UNIX servere, a sama može poslužiti i kao server za PC aplikacije, za ICL DRS Inteligentne radne stanice i ostale IBM kompatibilne personalne kompjutere.

Arhitektura

DRS 6000 koristi visoke performanse i skalabilnost SPARC/RiSC tehnologije, kroz arhitekturu dvostrukog bus-a. Za sav ulazno/izlazni promet se brine industrijski standardni VME bus. HSP (High Speed Private - brzi privatni) bus se brine za sav promet između procesora i memorije. Ova arhitektura je projektirana imajući na umu sisteme s više procesora. Ona predstavlja ključ za visoku propusnu moć koja je potrebna za multl-user, multi-tasking UNIX servere.

CPU modul

CPU (Central Processing Unit) modul sadrži 32-bitni SPARC/RISC mikroprocesor, koji je na HSP bus i memoriju vezan preko cache memorije od 128 KB. Dva osnovna modela DRS 6000 serije su Level 40 i Level 50. Procesor Levela 40 radi na 25 MHz i daje brzinu od 17.5 MlPSa, a Levela 50 na 33 MHz, odn. 23 MlPSa.

Ostale ključne karakteristike CPU modula su:

  • ko-procesor za floating point aritmetiku
  • MMU (Memory Management Unit) - jedinica za upravljanje memorijom
  • T.zv. "snoop" logika, koja promatra promet na bus-u i brine se za koherentnost cache-a
  •  

    Memorijski modul

    DRS 6000 standardno ima 16 ili 32 MB memorije. Povrh osnovnog memorijskog modula mogu se staviti još tri dodatna modula od 16 il! 32 MB, što daje maksimum od 128 MB.

    CSM modul

    CSM (Central Service Module) je centralni servisni modul koji osigurava ulazno/izlazni cache buffer, veličine od 64 KB, Između VME busa, HSP bus-a i memorije, brine se I za kontrolu HSP i VME bus-eva.

    Povrh toga, CSM upravlja radom dijagnostike i bootanja. U tu svrhu ima u sebi posebni Motorola 68020 mikroprocesor. Kod paljenja sistema, ovaj podsistem provjerava sve osnovne ploče, učita boot sekvencu u memoriju, a zatim preda kontrolu CPU-u.

    I/O kontroleri

    SCSI

    SCSI (Small Computer Systems Interface) je industrijski standardni kontrolor za uređaje poput diskova i traka. Svaki SCSI kontroler ima dva kanala (jedan standardni, jedan opcionalni), a na svaki od kanala se može priključiti do 7 uređaja.

    RS232 kontroler Industrijski standardni RS232 (CCITTV.24iV.28)služi za povezivanje terminala, personalnih kompjutera, štampača, a također I za asinkrone komunikacije. Svaki takav kontroler ima 16 nezavisnih asinkronih kanala, koji imaju vršnu propusnost od 38.4 Kbita/sek.

    Jedan RS232 kontroler je uključen u osnovni sistemski paket, a ukupno ih može biti do 24. Uređaji se na kontroler priključuju preko dvije vanjske spojne jedinice, sa po 8 portova svaka.

    DRS-CONNECT kontroler

    DRS-CONNECT kontroler sadrži svoj vlastiti Intel 80286 mikroprocesor, a služi za alternativni način povezivanja terminala i personalnih kompjutera, s njihovom periferijom. U ovom slučaju, uređaji se povezuju preko multi-drop kabla (oklopljena parica s razvodnim kutijama). Svaki DRS-CONNECT kontroler podržava do 32

    priključka, preko RCU-a (Remote Connection Units).

    DRS LAN kontroler

    Ovoje kontroler za lokalne mreže po industrijski standardnom Ethernetu. Istovremeno podržava I OSLAN i TCP/IP.

    Ethernet kontroler ima u sebi Motorola 68010 procesor I 512 KB RAM-a, tako da je opterećenje CPU-a minimalno.

    Sistemski kabinet DRS-a 6000 podržava do 6 DRS LAN (Ethernet) kontrolera. Svaki od tih kontrolera podržava do 100 logičkih priključaka.

    Kontroler za sinkrone komunikacije

    Za DRS 6000 postoje dva različita kontrolera za sinkrone komunikacije. Svaki od njih sadrži svoj vlastiti Intel 80286 mikroprocesor s po 1 MB DRAMa. Služe za priključak na komutirane ili privatne telefonske linije i za paketne mreže poput X.25 (YUPAK).

    Prvi od njih, VMV kontroler ima četiri V.24 kanala, koji rade brzinom do 19.2 Kbita/sek. Kanali predstavljaju standardni interface za modeme I služe za priključivanje na servise kao što su SNA/SDLC.

    Drugi, VMX kontroler ima dva kanala - jedan V.11 i jedan V.35 interface. Svaki od njih radi brzinom od do 64 Kbita/sek.

    U sistem se može konfigurirati do ukupno 8 sinkronih kontrolera, a svaki od njih podržava do 150 sinkronih. priključaka.

    Kabineti za proširenje

    Kabineti za proširenje su iste veličine kao sistemski kabinet i vežu se na njegov VME bus preko VME repetitora. Repetitor se sastoji od jednog para kontrolera - po jedan u svakom kabinetu. Veza je projektirana tako da svi kontroleri izgledaju tako kao da su dio VME bus-a. Svaki repetitor zahtijeva po jedan slot u sistemskom kabinetu.

    Masovno čuvanje podataka

    Fiksni diskovi

    Na DRSu 6000 se koriste brzi fiksni diskovi, od 5.25", koji se priključuju na SCSI kontroler. Svaki od diskova Ima neformatizirani kapacitet od 760 MB{660 MB formatizirano). Dva takva diska su uključena u osnovni sistemski paket.

    U sistemski kabinet se može dodati još 5 daljnjih diskova, što daje maksimalni kapacitet od 5.3 GB. U svaki od dodatnih kabineta se može dodati još po 9 diskova, tako da je maksimalni kapacitet ukupno 19 GB.

    Kazete s magnetskom trakom

    DRS 6000 ima magnetsku kazetu od 0.25", koja može raditi i sa QUIC 150 i sa QUIC 120 formatom, i služi za sigurnosne koplje, razmjenu podataka i distribuciju software-a.

    Opcionalno, može se ugraditi i QUIC 320 Jedinica, koja ima veći kapacitet i koja može čitati i QUIC 150/120/40 formate.

    Uz sistem se standardno Isporučuje po jedna kazetna jedinica. U sistemski kabinet stanu ukupno dvije kazete, a još po dvije se mogu ugraditi u svaki od kabineta za proširenje.

    Optički diskovi

    Na DRS 6000 se mogu koristiti standardni ANSI 600 MB optički diskovi, koji se mogu brisati i po njima ponovno pisati, pošto su Izmjenjivi, mogu se koristiti I za sigurnosne kopije i za arhive. U svaki od DRS 6000 kabineta (sistemski III za proširenje) se može staviti po jedan optički disk, što daje ukupni on-line kapacitet na optičkim diskovima od do 1.8 GB.

    Magnetske trake s kolutovima

    Opcionalno se može priključiti i standardna magnetska traka od 0.5", gustoće zapisa 1600 bpi (PE način rada) ili 6250 bpi (GCR način rada). Jedinica podržava i start/stop i streaming načine rada. Jedinica traka je u posebnom kabinetu, s vlastitim izvorom napajanja. Svaki SCSI kanal može podržavati jednu jedinicu magnetskih traka.

    UPS - neprekidni izvor napajanja

    UPS (Uninterruptible Power Supplv) je opcionalni dodatak za DRS 6000 sistem. UPS se priključuje na obični, mrežni priključak i daje stabilni, s niskfm smetnjama istosmjerni napon u normalnom radu. U slučaju nestanka struje, UPS ima bateriju koja omogućava 25,minuta rada. U slučaju nestanka električne energije, sistemski software automatski pokreće uredno zatvaranje sistema.

    Pouzdanost

    DRS 6000 je projektiran s namjerom da se dobije natprosječna raspoloživost sistema - u njemu se koriste visoko pouzdane komponente, a ugrađena Je i redundancija komponenti.

    Modularni dizajn DRSa 6000 znači brzu zamjenu neispravnih komponenti na licu mjesta i ponovni start sistema uz minimum izgubljenog vremena.

    Sistem ima i mogućnost daljinske dijagnostike- greške se mogu ispitati prije nego serviser ode na lokaciju.

    Mreže

    DRS 6000 podržava lokalne I daljinske mreže prema industrijskim standardima, pa može raditi u sprezi s ostalim odjelskim sistemima, mainframe I personalnim kompjuterima.

    Mediji za umrežavanje

    OSLAN

    OSLAN (Open Svstems Local Area Network - Open Svstems lokalna mreža) je opće namjenski protokol za lokalnu mrežu brzine od 10 Mbita /sek, a zasnovan je na IEEE 802 standardima koji su nastali na osnovu Etherheta.

    TCP/1 P

    TCP/IP je skup Internet protokola koje je definiralo ministarstvo obrane SAD i koji su postali de-facto standard za lokalne mreže, naročito za UNIX sisteme. TCP/IP radi po istom fizičkom kablu kao I OSLAN, a DRS 6000 sistem može Istovremeno raditi i s OSLAN-om i s TCP/IP-om, preko jednog te istog LAN kontrolera.

    X.25

    X25 je komplet međunarodnih standarda, koje je donio CCITT, a služe za povezivanje udaljenih kompjuterskih sistema, putem javnih ili privatnih paketnih mreža. X.25 protokoli se mogu koristiti i za direktnu vezu između dva stroja, bez paketne mreže.

    Zajedničko korištenje serverskih resursa

    Zajedničko korištenje serverskih resursa znači mogućnost da DRS 6000 može koristiti datoteke i razne uređaje u zajednici s ostalim UNIX i PC sistemima u mreži.

    RFS - Remote File Sharing

    RFS je standardna UNIX System V mogućnost, koja dozvoljava da se datoteke i uređaji poput štampača 1 streamer kazeta koriste preko mreže, i to transparentno, t.j. kao da je uređaj priključen direktno na stroj, a ne na,neki drugi stroj u mreži- Ova mogućnost radi preko OSLAN-a.

    NFS - Network File System

    NFS je de-facto standard za distribuirane datoteke na UNIX sistemima - omogućava.,. korisniku da pristupa datotekama na udaljenim diskovima baš kao da su na lokalnim. Za razliku od RFS-a, NFS ne podržava i korištenje udaljenih uređaja {štampača I si.). NFS radi preko TCP/IP-a i može se koristiti za pristup na druge ICL i ne-ICL-ove sisteme koji ga podržavaju.

    PCI - PC Interface

    DRS 6000 može pomoću PCI-a raditi kao server za datoteke i štampače za PC-ove koji su na njega vezani preko OSLAN-a ili.TCP/IP-a. Takvi PC-ovi mogu pristupati I UNIX aplikacijama i komunikacijama koje server ima. U tu svrhu PC-ovi koriste emulator za terminal.

    Komunikacija na mainframe sisteme

    Postoji cijeli niz mogućnosti za povezivanje DRS-a 6000 na ICL, IBM i njima kompatibilne mainframe sisteme.

    Interaktivni video

    Omogućava da radne stanice vezane na DRS 6000 imaju pristup do aplikacija na ICL mainframe sistemima. DRS 6000 i mainframe mogu biti povezani preko OSLAN-a ili X.25.

    FTF - File Transfer Facility

    Omogućava prijenos datoteka između DRS 6000 i drugih ICL strojeva, preko OSLAN-a ili X.25.

    ADI - Applicationa Data Interchange

    Omogućava da aplikacije na DRS 6000, pisane u COBOL-u ili C-u razmijenjuju podatke s aplikacijama na raznim drugim ICL-ovim strojevima. I ADI radi preko OSLAN-a III X.25.

    SNA 3270 emulacija

    Omogućava radnim stanicama vezanim na DRS 6000 interaktivni pristup do aplikacija koje rade na IBM mainframe shemu i štampu pod kontrolom centralnog stroja. Emulacija radi preko X.25 ili SDLC-a.

    SNA 3770 emulacija DRS 6000 emulira IBM 3770 stanicu za daljinsko pokretanje poslova, a time i prijenos datoteka između DRS-a 6000 I IBM mainframe sistema.

    Cijene

    Level 35, sa 16MB, nekoliko kontrolera za lokalne i daljinske mreže, jednim diskom, streamer kazetom, 15 terminala, 5 matričnih Štampača i UNIXOM može se dobiti već za 40 do 45000 GBP

    Level 40, sa 64 MB, kontrolerima za lokalne I daljinske mreže, pet magnetskih i jednim optičkim diskom, streamer kazetom, 100 terminala, jednim linijskim i 30 matričnih Štampača košta oko 220.000 GBP

    Level 50, sa 128 MB, kontrolerima za lokalne i daljinske mreže, petnaest magnetskih i dva optička diska, streamer kazetom, 300 terminala, jednim linijskim 1100 matričnih štampača košta oko 538.000 GBP.


    UNIX System V Release 4.0


    Operativni sistem za DRS6000 i DRS3000 (DRS/NX) je implementacija AT&T-ovog UNIX-a System V Releaese 4. To Je prva stvarno otvorena verzija UNIXa koja je u skladu s X/OPEN i POSlX standardima, koja osim toga i konačno objedinjuje sve glavne varijante UNIX-a (Svstem V, XENIX, Berkeley BSD i SunOS). Aplikacije pisane za bilo koju od ovih varijanti se mogu lako prenijeti na UNIX System V Release 4.0 . U tipičnoj situaciji ne treba nikakvih izmjena u izvornom kodu.

    UNIX Svstem V Release 4.0 je najnovija verzija UNIXa System V i poštuje nastajuće međunarodne standarde za UNIX operativne sisteme - POSIX (IEEE 1003.1 , X/OPEN - XPG3, ANSI X3J11 C i AT&T-ov SVID - System V Interface Definition, izdanje 3).

    ABI (Application Binary Interface)

    Ključna novost u UNIX-u System V Release 4.0 je uvođenje ABl-a (definicije interfacea za aplikacije na binarnom nivou). ABI omogućuje prijenos aplikacija s jednog sistema na drugi koji koristi istu procesorsku arhitekturu (n.pr. SPARC), u binarnom obliku. To znači da pisci aplikacija ne moraju posebno kompajlirati svoje programe za svaku verziju operativnog sistema.

    Ostale mogućnosti

    Između ostalog, u okviru DRS/NX postoji i slijedeće:

    • ANSI C kompajlerski sistem koji se sastoji od assemblera, linkera i dijagnostičkih alata
    • Sistem virtualnih datoteka, koji podržava System V, BerkeleyUFS, NFS i RFS tipove datoteka
    • Sistem za upravljanje izvornim kodom, koji se brine da ostane trag o promjenama u izvornim programima i tekstovima
    • Ekranski editor (vi)
    • Mogućnosti za konfiguriranje - dodavanje i uklanjanje drivera za razne uređaje
    • Biblioteke funkcija koje se često koriste, za razvoj programa.
    • Alati za knjigovodstvo o korištenju sistema
    • Rutine za mjerenje profila iskorištenja sistema
    • Međunarodni sistem znakova, po X/OPEN standardima, uključivo i 8-bitni čisti kod (ISO 8859/1 standard)
    • Preko 700 dodatnih komandi i utility-a

    DRS/NX sadrži I više mogućnosti koje poboljšavaju performanse sistema:

  • Berkeley Fast File System
  • Dinamički linking
  • STREAM-ove
  • Realtime scheduler
  • C kompajler optimaliziran za SPARC / RISC oject kod
  • X/OPEN

    ICL je jedan od osnivača X/OPEN grupacije, nastale 1984, Čiji je cilj bio definiranje zajedničke okoline za aplikacije (CAE - Common Applications Envlronment), zasnovane na UNIXu Svstem V, koja omogućava da se aplikacije prenose s jednog UNIX kompjutera na drugi. X/OPEN grupacija nastoji usvajati, prilagođavati i promovirati postojeće standarde, umjesto da izmišlja nove.

    Standardi koji se preporučaju se objavljuju u dokumentu X/OPEN Portability Guide {XPG-X/OPEN vodič za prijenos). .

    ICL - vodstvo u UNIX-u

    ICL je priznat kao vodeći isporučitelj UNIX sistema, s preko 2000 stručnjaka širom svijeta koji se bave aktivnostima vezanim za UNIX.

    Kao jedan od osnivača i kao značajni član organa koji donose UNIX standarde -X/Open-a I UNIX International-a, ICL je ključni igrač na UNIX tržištu.

    ICL ima dokazano iskustvo u dizajnu, razvoju i primjeni UNIX sistema, s instaliranom bazom opreme vrijedne preko 500 milijuna dolara,

    !CL je bio prvi dobavljač koji je isporučio verziju UNlX-a po X/0pen standardima za Intel 80386 mikroprocesore, te prvi koji je primijenio UNIX System V Release 4.0 na SPARC/RISC procesorima. U stvari, ATST koriste tu implementaciju kao referentni izvor.

    ICL je poveo u uvođenju međunarodnih setova znakova na UNIX-u. To je još jedan dokaz ICL-ove odlučnosti za UNIX i Otvorene sisteme.


    Što ima novoga - Jan.'91


    ICL i Fujitsu

    Kao što ste vjerojatno Čuli, Fujitsu je od STC-a kupio 80% ICL-ovih akcija.

    Na taj su način Fujitsu i ICL zajedno prešli po veličini DEC-a I postali druga po veličini kompjuterska firma na svijetu. Kupnja je posljedica dugoročne suradnje i povjerenja u ICL i njegov proizvodni program.

    ICL će ostati samostalna kompanija i nastaviti će sa svojim proizvodnim programom.

    ICL Jugoslavija

    Nakon više od dvadeset. godina rada kroz zastupnike, ICL je u Jugoslaviji organizirao 100% vlastitu firmu, ICL Jugoslavija d.o.o. Kompanija se bavi prodajom ICL-ovih proizvoda i pružanjem svih pratećih usluga –od održavanja hardware-a i software-a, preko pomoći i školovanja do konzaltinga.

    Za sada postoje uredi u Zagrebu, Beogradu i Novom Sadu.

    DRS6000 - nagrada u na Interbirou

    Na Izložbi Interfebiro -Informatika, održane u Zagrebu, DRS6000 je dobio nagradu za informatički novitet

    Officepow u Varaždinu

    Na drugom jugoslavenskom simpoziju "informacijski sistemi u uredskom poslovanju", Varaždin, 22-23.11.90, održana je prezentacija Officepower-a, ICL-ovog sistema za, automatizaciju uredskog poslovanja.

    15. obljetnica Zajednice informatičke djelatnosti Hrvatske

    ICL - glavni sponzor proslave

    Zajednica informatičke djelatnosti Hrvatske je održala proslavu prigodom 15-godišnjice svoje djelatnosti. Nakon kraćeg programa, podijeljena su priznanja zaslužnim pojedincima i organizacijama.

    ICL-ovi korisnici koji su do sada dobili to priznanje su: Branko Gjigaš, Zvonko Kurjan, Đuro Sukser, Dinko Škarica, te od organizacija: Gavrilović i.HRTV - ERC

    ICL je bio glavni sponzor proslave.

    Prvi korisnici DRS 6000 u Jugoslaviji

    Mladost, Zagreb

    Level 40, 32 MB, 3 x 66 MB disk, 1 x optički disk, 16 terminala.

    Sistem će se koristiti kao glavni sistem za robno poslovanje, a komunicirati će i s ostalim DRS300 UNIX serverima.

    RSIZ-PIOR, Beograd

    Level 40, 32 MB, 2 x 66 MB disk

    Sistem će biti instaliran u centrali SlZ-a za Penziono i invalidsko osiguranje za Beograd, u Nemanjinoj ulici. Služiti će za lokalne aplikacije, te za vezu na centralni stroj 2958 u Teslinoj.

    ICL Jugoslavija d.o.o

    Level 50, 32 MB, za uredsko poslovanje.

    Smjernice.za mainframe sisteme i UNIX servere

    Koncem 1989 je izašao dokument "ICL smjernice" u kojem je opisan općeniti razvojni put ICL-a. Sada su izašle i smjernice za mainframe sisteme i UNIX servere.

    Ukratko, ICL-ova politika je:

  • ukoliko se radi o aplikaciji za pojedinca, stroj je DRS Inteligentna radna stanica (t.j. PC), a operativni sistem je MS-DOS ili OS/2
  • ukoliko(ser radi o aplikaciji za grupu ljudi, (2 do nekoliko stotina), stroj je jedan od DRS UNIX servera, a operativni sistem Je UNIX (System V, release 4.0, naravno)
  • ukoliko, se radi o aplikaciji na nivou kompanije, stroj je Serija 39, a operativni sistem je VME
  • bez obzira na kojem nivou radite, postoji mogućnost povezivanja i zajedničkog rada na svim nivoima
  • Novi proizvodi

    DRS6000

    Najveći Iz'obitelji UNIX servera, za od nekoliko desetaka do nekoliko stotina istovremenih korisnika.

    DRS3000

    Srednji UNlX server, za do nekoliko desetaka korisnika.

    DRS IXP

    Mali UNIX server, za do desetak korisnika

    Odnosi medu UNIX serverima

    DRS IXP i DRS3000 su kompatibilni na nivou object koda, a sa DRS6000 su kompatibilni na nivou source koda (različiti procesori!).

    Inteligentne radne stanice

  • novi modeli, Model 75 i Model 95,. bazirani na i486 chipu. Model 75 stoji na stolu, a Model 95 je u posebnom kabinetu, koji stane pod stol. Model 75 je snažna radna stanica, za pojedinca a glavna namjena Modela 95 je da bude server za lokalnu PC mrežu. I jedan i drugi model mogu raditi pod MS-DOS-om (3.3 ili 4 1) ili OS/2. (UNIX varijanta Modela 95 je DRS3000. a Modela 75 DRS IXP.)
  • novi paketi za postojeće modele {40, 45, 50, 55) - paketi bez fiksnih diskova, namijenjeni za rad u lokalnoj mreži sa OS/2 ili UNIX serverom, čije diskove će koristiti.

  • ICL Jugoslavija d.o.o. ; Franza Mehringa 2 ; 41000 Zagreb ; Tel: (041) 511-905, 517-271 ;Tlx: 22609 mladiz yu


    For additional information
    If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

     Contact us     Legal 

    All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018