Nov.91, 03

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

ICL Novosti - Mar.'91


Okružnica - povremeno šalje ICL Jugoslavija d.o.o.


Evo i trećeg broja !

U rukama vam je i treći broj publikacije "ICL Novosti".

Ovo je otprilike normalno izdanje, t.j. nije posvećeno novim proizvodima, nego obraduje općenitije teme.

Ovog puta pišemo o višeprocesorskim sistemima, a dajemo i "šprancu" za provjeru parametara u okviru MS-DOS *.BAT datoteka.

Za slijedeće brojeve planiramo niz napisa o raznim novim ili manje poznatim mogućnostima software-a i hardware-a kojega koristite. Javite nam se! Koncepcija ICL Novosti nije još fiksirana, ovo vam je jedinstvena prilika da formirate novine po vlastitom izboru!

Pozdrav svima, urednik i.t.d.

R.Vukina


VIŠE-PROCESORSKI SISTEMI


Sve češće se srećemo s kompjuterskim sistemima koji imaju više procesora. Za takva rješenja postoje u principu dva osnovna razloga -veća snaga, uz istu standardnu i jednostavnu tehnologiju, odnosno veća pouzdanost.

Većina današnjih višeprocesorskih rješenja idu na snagu (za punu otpornost, nije dovoljno multiplicirati samo procesore, a procesori su ionako elementi koji se najrjeđe kvare).

Multi-procesorske sisteme danas srećemo već i na strojevima koji su predviđeni za servere za radne grupe od nekoliko desetaka korisnika.

"Asimetrični" višeprocesorski sistem kod takvih multi - procesorskih sistema srećemo dvije arhitekture - nazovimo ih "Simetričnom" i "Asimetričnom". Ovaj članak pokušava objasniti u čemu je razlika i što ta razlika znači za korisnika.

"Asimetrični" višeprocesorski sistemi

"Asimetrični" višeprocesorski sistemi

Ovo je klasično rješenje, preuzeto od jednoprocesorskih sistema - memorija je uz procesor, a sva periferija se veže na jedan bus.

Svaki dodatni procesor donosi sa sobom i svoju memoriju. Međusobno, kao i s periferijom komuniciraju preko jedinog bus-a.

Da bi cijeli sistem radio kao jedinstvena cjelina, procesori moraju jedan drugom dojavljivati što koji radi i razmjenjivati sadržaj sistemskih tabela, registara i.t.d. Što se točno dobiva dodavanjem novih procesora, ovisi o operativnom sistemu ali i o aplikaciji. Dva procesora daju više snage od jednog, ali ne i duplo više - zbog hardware i software režijskih troškova.

Ovakva arhitektura omogućava veliku pouzdanost - pošto svaki od procesora ima sve što treba, ispad jednoga ne mora značiti prekid rada cijelog sistema - posao mogu preuzeti preostali procesori. Naravno, za to je potrebna i software podrška.

Simetrični višeprocesorski sistemi

Simetrični višeprocesorski sistem

Memorija je zajednička za sve procesore. Time se znatno smanjuje potreba za razmjenjivanjem podataka između procesora.

Zajednička memorija nije ni usko grlo što se tiče pouzdanosti - memorije su danas ionako modularne, a software je dovoljno sofisticiran da u letu izbaci iz upotrebe dijelove s greškom.

Klasični bus za periferiju je prespor da bi procesori preko njega komunicirali s memorijom i međusobno. Njegova zamjena s nekim drugim, bržim nije praktički izvediva - trebalo bi razviti cijeli niz potpuno novih kontrolera za periferiju. Zbog toga se obično uvodi još jedan, brzi memorijski bus.

Razlike

Idealno, sistem s dva procesora bi trebao imati duplo veću snagu od sistema s jednim, no zbog software i hardware režijskih troškova, dodavanjem svakog daljnjeg procesora, dio i dodatne i već postojeće snage se gubi.

Gubici ovise i o hardware i o software rješenjima, no općenito se može reći da simetrični višeprocesorski sistemi, zbog manjih režija i bržeg među-procesorskog komuniciranja, obično daju više snage nego asimetrični, uz sličnu pouzdanost.

Režije kod asimetričnih procesora brzo rastu s brojem dodatnih procesora.

Dodavanjem daljnjih procesora praktički više ništa ne dobiva, čak se može i gubiti.

Na priloženom grafikonu se vidi kako raste snaga s brojem procesora, za idealni, simetrični i asimetrični višeprocesorski sistem. Vrijednosti su karikirane, da se bolje uoče trendovi, no činjenica je da se sa asimetričnom arhitekturom praktički ne ide na sisteme s više od dva procesora.

Gdje se stvarno dobiva

Razlike su naročito uočljive tamo gdje aplikacije znaju prepoznati i iskoristiti prednosti simetrične višeprocesorske arhitekture. Takve aplikacije omogućavaju na takvom stroju paralelnu obradu više transakcija istovremeno, čime se snaga efektivno povišestručuje. N.pr., nekoliko poznatijih relacijskih baza zna koristiti te prednosti.

Gdje se NE dobiva

Kod višeprocesorskih sistema dobiva se veća obradna snaga, a ne veća brzina procesora.

Zamislimo slučaj da je stroj potpuno prazan i da želimo pustiti samo jedan program, koji recimo računa Pi (3,14...) na 7.534 decimala. Posao će preuzeti i obaviti jedan od procesora, a ostali neće raditi ništa. Jednoprocesorski sistem će taj posao obaviti isto tako brzo kao i višeprocesorski (možda i brže, jer se kod višeprocesorskog sistema procesori ipak moraju dogovoriti koji će od njih obaviti taj posao).

Dva Porschea ne voze brže od jednoga - ona samo mogu prevesti više putnika!


*.BAT - komandne datoteke za MS-DOS


Opisi poslova se mogu raditi i na personalnim računalima. Na PC-ovima koji rade pod MS-DOSom, to se radi pomoću t.zv. *.BAT datoteka. To su datoteke u koje se upiše niz MS-DOS komandi, koje se zatim redom izvršavaju. Običaji i MS-DOS sintaksa zahtijevaju da se nakon imena takvih datoteka stavi nastavak .BAT - od tuda naziv.

U ovom članku se opisuje kako se i pod MS-DOS-om mogu provjeravati parametri za opise poslova.

Zadatak

Napraviti opis posla nazvan PRIMJER.BAT, koji će se pozivati sa:

PRIMJER ime-direktorija

Treba prvo provjeriti da li je parametar uopće zadan, a ako je, da li direktorij postoji. Ako je sve u redu, izlistati direktorij, a ako nije, dati poruku što nije u redu i upute.

(Sve se može lakše napraviti pomoću čiste MS-DOS komande DIR, no trivijalni primjeri se lakše objašnjavaju.)

Rješenje:- sadržaj datoteke PRIMJER.BAT

@echo off

if "%1"= " goto bezparam

tree %l>nul

if errorlevel 1 goto nemadir

rem ---------------------------------

:sveuredu

dir %1

goto van

rem ---------------------------------

:bezparam

echo %0:- ********************************

echo %0:- Nema parametara !

echo %0:- Napišite: %0 ime_dir

echo %0:- ********************************

goto van

rem ---------------------------------

:nemadir

echo %0:- ********************************

echo %0:- Directory %1 ne postoji!

echo %0:- Ako ga stvarno želite kreirati

echo %0:- prvo napišite: MD %1

echo %0:- , pa onda: %<d %\

echo %0:- ********************************

rem ---------------------------------

: van

 

Test 1 :- poziv bez parametra (PRIMJER ...)

PRIMJER:- **********************************************

PRIMJER:- Nema parametara!

PRIMJER:- Napišite: PRIMJER ime_dir

PRIMJER:- **********************************************

Test 2 :- direktorij ne postoji ( PRIMJER tWstdir)

PRIMJER:- **********************************************

PRIMJER:- Directory tWstdir ne postoji!

PRIMJER:- Ako ga stvarno želite kreirati

PRIMJER:- prvo napišite: MD tWstdir

PRIMJER:- pa onda : PRIMJER tWstdir

PRIMJER:- **********************************************

Test 3 :- direktorij postoji ( PRIMJER tEstdir)

Volume in drive C has no label

Volume Serial Number is 3C58-1ACD

Directory of C:DTESTDIR

DATOT1 TXT 5 14-03-91 12:10p

DATOT2 TXT 5 14-03-91 12:10p

DATOT3 TXT 5 14-03-91 12:10p

5 File(s) 5359616 bytes free

Komentar rješenja

if "%1" == ""

Ovo ispituje da li je %1 nul-string. (Ispituje se u stvari da li je string 'Navodnik + %1 + Navodnik' jednak stringu 'Navodnik + Navodnik', jer u MS-DOS-u nema testa za nul-string)

tree %1 >nul

if errorlevel 1 goto nemadir

TREE je t.zv. eksterna MS-DOS komanda, t.j. Utility program. Ukoliko direktorij naveden za parametar %1 postoji, TREE će dati sliku njegove strukture, no ona nas u stvari ne zanima, pa ispis usmjeravamo na NUL uređaj, t.j. bacamo. Ako direktorij ne postoji, TREE završava posao s error-kodom 1.

Važno je napomenuti da bi za nul-string %1 TREE dao strukturu cijelog tekućeg diska i dao error kod 0. Zbog toga test na nul-string %1 mora ići prvi.


Što ima novoga - Mar.'91


Zadovoljni francuski korisnici

Francuski kompjuterski časopis "01 lnformatique" godinama provodi anketu o tome koliko su korisnici kompjuterske opreme zadovoljni svojim strojevima i uslugama koje dobivaju od dobavljača.

U anketi provedenoj koncem 1990, ICL-ovi korisnici su ocijenili da je ICL najkvalitetniji dobavljač mainframe sistema, a drugi za sve vrste sistema. ICL je dobio visokih 80% kao ocjenu sveukupnog zadovoljstva

ICL je ocijenjen kao prvi po slijedećim kriterijima: mali troškovi eksploatacije, zbog upotrebe standardnih alata; električna potrošnja; lakoća konverzija; lakoća programiranja; software za sigurnost; kvaliteta dobavljačevog aplikacijskog software-a. Po slijedećim kriterijima je ICL došao na drugo mjesto: kompatibilnost unaprijed; lakoća proširenja; isporuka i instalacija software-a; tehnička podrška i dokumentacija; intervencije stručne pomoći. Dakle, od ukupno 21 kriterija, ICL vodi po šest, a za daljnjih sedam je drugi. Značajno je i to da su samo ICL i Hewlett Packard pozitivno ocijenjeni po pitanju pomoći nakon prodaje, kao i to da je IBM vrlo lose prošao.

Još značajnija činjenica je ta, da je ICL bio ovako dobro ocijenjen i '88 i '89 - što znači da kvaliteta nije slučajna.

Richard Livesey-Haworth direktor ICL-ovih Product Operations

Richard je svojevremeno bio Country Manager za Jugoslaviju.

Nakon toga je bio na raznim dužnostima u ICL International Trade-u (n.pr. vodio je ICL Australiju). Sada rukovodi kompletnim razvojem, proizvodnjom i distribucijom svih ICL-ovih proizvoda.

I druge firme prodaju DRS6000

Fujitsu će prodavati ICL DRS6000 u Australiji, dijelovima Azije, sjevernoj Americi i Španjolskoj, pod imenom DS/90 (Distributed Solutions for '90). Osim hardware-a, prodavati će i ICL-ovu implementaciju UNIX-a System V Release 4.0 i Officepower. Interesantno je spomenuti da se je Fujitsu na ovo odlučio zbog kvalitete stroja, a ne zbog vlasničkih odnosa.

ICL je već ranije sklopio slične aranžmane s kompanijama SUN Microsystems i Acer Sertek, a u pripremi su i još neki dogovori.

Top Ten korisnika ICL opreme

Prema podacima za kraj 1990 godine Top Ten lista ICL-ovih korisnika (po vrijednosti instalirane opreme) izgleda ovako:

  1. RTB Bor, Bor
  2. RSIZ PIO, Beograd
  3. DDOR Novi Sad, Novi Sad
  4. HRTV, Zagreb
  5. Centroprom, Beograd
  6. Robne kuće Beograd, Bg
  7. Gavrilović, Petrinja
  8. Ferimport, Zagreb
  9. Hrvatska elektroprivreda, Zg
  10. Mladost, Zagreb

Scotland Yard progoni viruse

Ekipa od 30 specijalista iz Scotland Yardove jedinice za kompjuterski kriminal se je na prvom sastanku britanske grupe za strategiju o kompjuterskim virusima složila da je potrebno osnovati biblioteku poznatih virusa, kojih danas ima oko 400. Predložili su i to da se napravi nova klasifikacija virusa, po uzoru na Linneovu klasifikaciju za životinje i biljke.

Novi proizvodi

FTAM i ROS

FTAM (File Transfer and Access Method) i ROS (Remote Operating Service) su nove software opcije, koje rade po novim ISO standardima.

FTAM služi za prijenos datoteka, a ROS omogućava da se s terminala vezanog na jedan, radi na drugom stroju. Ekvivalentne mogućnosti po ICL IPA standardima su FTF i IVDP, koji rade na vrlo sličan način, no napravljeni su prije nego su međunarodni standardi doneseni.

FTAM i ROS se mogu koristiti na ICL VME strojevima, DRS6000. DRS3000, DRS IXP, DRS inteligentnim radnim stanicama, kao i na pojedinim novijim strojevima od DEC a, Bulla, Siemensa, Unisysa, IBM-a (MVS strojevi), NCR-a, Nixdorfa, Olivettia i.t.d.


"Štikleci"


Prilikom godišnje inventure, Fond zdravstvene zaštite Republike Hrvatske je ustanovio manjak tri kirurška vijka. Istragom je ustanovljeno da se nalaze u gležnju našeg poznatog sportskog asa, Ratka Vukine.

Pritisnut dokazima, Ratko je ponudio da u zamjenu vrati tri, pa čak i šest, može i kromiranih holc-šerafa, no pokazalo se da takav način privatizacije ne odgovara ni jednom republičkom ili SIV-ovom modelu transformacije bivše društvene imovine.

Dok je sprovođen u operacijsku dvoranu, Ratko se držao herojski - uzvikivao je parole podrške slobodi, demokraciji, i.t.d. Zbog dobrog vladanja u Traumatološkoj, pušten je na uvjetnu slobodu već nakon tjedan dana.


ICL JUGOSLAVIJA d.o.o. ; KREŠIMIROV TRG 2 ; 41000 ZAGREB ; Tel: (041) 412-328, 410-111 150 ; Fax: (041) 448-219


For additional information
If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

 Contact us     Legal 

All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018