Nov.91, 05

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

ICL Novosti - Maj'91


Okružnica - povremeno šalje ICL Jugoslavija d.o.o.


Ipak nas čitate!

Sudeći po količini pisama koje je redakcija do sada primila od svojeg oduševljenog čitateljstva (0 pisama), ispadalo je da nas čitaju samo kolege koje smo ulovili da pročitaju i korigiraju tekstove. Sastanak korisnika (vidi izvještaj našeg specijalnog dopisnika) je ipak pokazao da je publika brojna, premda spada u kategoriju "tihe većine". Najčešći komentar je bio:"... jeli, a što su ti to Štikleci?". Radi se o tradicionalnom izrazu koji svoje porijeklo vuče iz riječi "štik" (stueck - komad), koju su Nijemci ukrali od Zagoraca. Značenje ste valjda do sada pogodili.

U ovom broju, pored izvještaja o sastanku korisnika ICL opreme, nastavljamo i završavamo s mini-serijom napisa o OFFICEPOWER-u.

Pozdrav svima, urednik i.t.d.

R.Vukina


SASTANAK KORISNIKA ICL OPREME


Po prvi puta po osnutku ICL Jugoslavije, održan je sastanaK korisnika ICL opreme. Sastanak je održan 27. i 28.05.91, u hotelu Terme, Čateške toplice, koji također ima ICL opremu.

Zbog općenite situacije, ovaj sastanak je bio nešto slabije posjećen nego obično, no pozivu na sastanak su se odazvali predstavnici oko polovice korisnika.

Sastanak je otvorio Jim Smith, generalni direktor ICL Jugoslavije d.o.o., nakon čega je održan niz predavanja i izlaganja, kao i demonstracija software-a kojeg su razvili korisnici.

Pored domaćih učesnika, skupu je prisustvovao i g. Jim Massey, predstavnik ICL-a iz Velike Britanije, koji je održao nekoliko predavanja. Na kraju drugog dana, održan je i kraći sastanak ICL sekcije udruženja korisnika.

Otvoreni sistemi

Jedna od glavnih tema sastanka su bili Otvoreni Sistemi. Prvo je R.Vukina (ICL Jugoslavija) rekao nekoliko riječi o važnosti Otvorenih sistema, a zatim je J.Massey ispričao kako se ICL-ov operativni sistem za mainframe strojeve, VME, uklapa u koncepciju Otvorenih Sistema.

Suvremeni korisnici informatičke opreme mogu sa sigurnošću računati samo na to da će morati živjeti s čestim i mnogim promjenama. Jedina garancija koju mogu imati da ce moći sačuvati sredstva i trud uložen u razvoj njihovih aplikacija je ta da za njihov razvoj koriste alate koji rade po standardima za Otvorene Sisteme. Jedino u tom slučaju mogu računati da će njihove aplikacije raditi i na slijedećoj opremi na kojoj će trebati raditi. Poštujući te trendove, ICL je daljnji razvoj svog VME operativnog sistema usmjerio prema Otvorenim Sistemima, što znači, da će korisnici i na VME strojevima moći uživati blagodati standardne Otvorene okoline. To je za sada jedinstveni slučaj da čak i mainframe strojevi nekog proizvođača rade prema Otvorenim Sistemima. ICL je za svoje novo izdanje VME-a već dobio i X/Open certifikat.

OSMC

Open Svstems Management Centre je skup software proizvoda koji omogućava da se s jednog mjesta upravlja radom cijele mreže kompjutera. Postoje dvije vrste software proizvoda - jedni se obično instaliraju na glavni VME ili DRS6000 stroj, koji služe za analizu podataka prikupljenih o radu mreže, kao i za konkretno upravljanje mrežom, dok se drugi instaliraju na strojeve kojima se upravlja, a svrha im je uglavnom da odgovaraju na komande dobivene iz upravljačkog centra i prikupljaju potrebne podatke o radu stroja na kojem su instalirani.

Sistem programer iz upravljačkog centra može pozvati razne statistike o radu svih strojeva u mreži, izvršiti analizu rada, daljinski konfigurirati strojeve u mreži, preko telekomunikacijskih veza instalirati nove verzije sistemskog, ali i aplikacijskog software-a, pa čak slati i nove verzije cjenika i si.

OSMC software radi na svim strojevima iz novijeg ICL-ovog programa, a software za upravljane strojeve postoji i za proizvode od drugih proizvođača.

Novosti iz Serije 39

J.Massey je održao i predavanje o višeprocesorskim strojevima iz ICL-ove Serije 39, s posebnim naglaskom na novo najavljenim DX modelima. Oni su zamjena za postojeće Distributed Mainframe sisteme iz Serije 39. Rade u normalnoj uredskoj okolini, a znatno im je poboljšan i omjer cijene/performanse. Procesori koji tvore višeprocesorski sistem mogu biti međusobno udaljeni i za nekoliko kilometara, a ipak rade kao da se radi o jednom stroju! Pored novih modela procesora, spomenute su i nove periferne jedinice, kao n.pr. 20 GB diskovi, robotske magnetske trake i sl.

UNIX serveri

Na sastanku su prezentirani i ICL-ovi UNIX serveri - ažuriran je pregled mogućnosti vrlo uspješnog DRS6000 servera (novi modeli, s više procesora), a prezentiran je i novi server, DRS3000.

ICL-ov program sada sadrži cijeli raspon DRS UNIX servera, od M75/NX-a (poznatim i pod imenom DRS IXP) za do desetak korisnika, preko DRS-a 3000 (do tridesetak korisnika), do DRS-a 6000, koji, naročito u više-procesorskoj izvedbi može posluživati i na stotine korisnika.

ICL u Jugoslaviji

Jim Smith je izložio organizaciju novoosnovane kompanije u Jugoslaviji, a Veljko Mudrinić i Maja Kučina su opisali usluge koje nova organizacija nudi svojim korisnicima.

ICL u Jugoslaviji pokriva usluge prodaje (Zagreb, uskoro i Beograd), usluge održavanja hardware-a (Zagreb, Beograd i Novi Sad), te usluge vezane uz software i školovanje (Zagreb i Beograd). Administracija, logistika i marketing su bazirani u Zagrebu.

Novost u načinu davanja, naročito software usluga, su usluge prema katalogu usluga. Do sada se je uglavnom ugovarala količina rada, s tim da je opis poslova koji je trebalo obaviti bio prilično širok, a moglo bi se reći i nedefiniran i podložan različitim tumačenjima. Po novome se ide na skup jasno definiranih usluga, kod kojih se točno zna što će se napraviti, što je obaveza ICL-a, a što korisnika, a definirana je i precizna cijena za takvu uslugu. Za većinu usluga korisnicima stoji na raspolaganju i nekoliko nivoa; od bronce, kod kojeg ICL pruža neophodni minimum (n.pr. isporučuje nove verzije software-a), a za ostalo se brine korisnik sam; do zlata, kod kojeg skoro sve obavlja ICL.

Na ovaj način, svaki korisnik će imati priliku odabrati one usluge koje mu trebaju, na nivou koji najviše odgovara njegovom iskustvu, dobiti upravo ono što je dogovoreno, te za to platiti odgovarajuću cijenu.

Katalog usluga garantira da će se uvijek znati što tko treba učiniti u vezi s pružanjem usluge.

Prezentacije korisnika

Milivoje Ilić, Institut za bakar, RTB Bor, je prezentirao paket ORMIS. Paket je modularan i pokriva kompletno poslovanje proizvodne radne organizacije - od knjigovodstva do proizvodnje. Paket je razvijen pod ORACLE relacijskom bazom i kao takav se može koristiti na mnogim hardware platformama, i ICL-ovim i ostalih proizvođača. Iskustvo RTB-a je pokazalo da je za tako veliki privredni sistem kao što je bazen Bor vrlo teško zadovoljiti potrebe krajnjih korisnika u režimu centralizirane obrade. Novi paket će omogućiti obrade na hardware-u instaliranom kod korisnika, no kontrola nad razvojem aplikacija će se zadržati u centru.

ORMIS je modularan, pa module koji se ne odnose na upravljanje proizvodnjom mogu koristiti i korisnici iz drugih privrednih grana. ORACLE se može koristiti na svim ICL-ovim MS-DOS, OS/2, UNIX i VME serverima.

Krešimir Kristić, Hrvatska elektroprivreda - Virovitica, je prezentirao software za grafički prikaz numeričkih podataka na ICL-ovim tekst terminalima. Software radi pod UNIX-om, a u Virovitici se koristi za prikaz podataka iz Informix tabela. Pomoću histograma se daleko lakše uočava raspored naplate električne energije po danima u mjesecu, ili prihode po mjesecima, nego što je to moguće vidjeti iz tabela.

Uspješni sastanak

Svi učesnici su se složili da je sastanak bio zanimljiv i uspješan i izrazili želju da se čim prije ponovno organizira takav skup.


OFFICEPOWER, UREDSKI SISTEM

(Nastavak iz prošlog broja)


Opcije za upravljanje informacijama

Jedan od najvećih problema s dokumentima, bilo da su pohranjeni elektronički, bilo na papiru je: "Kuda li sam to samo spremio ???". Elektroničko pohranjivanje samo još više pojačava ovaj problem. POWERSEARCH, POWERFILE i Records Manager olakšavaju taj problem.

Opcije za upravljanje informacijama: POWERSEARCH

Pomoću POWERSEARCH-a, korisnik može napraviti indeks za svoje lokalne OFFICEPOWER dokumente. Kasnije, pomoću slobodnog pretraživanja tog indeks, korisnik može pronaći dokument koji ga zanima.

POWERSEARCH vam omogućava da:

  • brzo pretražite u kojim se OFFICEPOWER dokument ma spominje neki pojam, ime...
  • prikažete listu dokumenata koje je ta potraga pronašla
  • pomoću OFFICEPOWER WORD-a radite s pronađenim dokumentima
  • Ukoliko je potraga dala veliki broj pogođenih dokumenata, korisnik ima mogućnost zaustaviti pretraživanje i redefinirati pitanje. Rezultat pretrage je popis pronađenih komentara, u obliku OFFICEPOWER slogova, koji se mogu sortirati, dalje pretraživati, označavati ili štampati, na uobičajeni način. Korisnici mogu pretraživati svoje vlastite dokumente, ili dokumente za koje imaju dozvolu pristupa.

    Pretraživanja se mogu definirati tako da se odrede:

  • pojedine riječi
  • korijeni riječi
  • rijeci koje se nalaze na određenoj udaljenosti od neke druge riječi
  • logičke AND, OR, NOT kombinacije uvjeta
  • za bilo koji znak (osim prvoga), mogu se koristiti maskirni znakovi (t.zv. "wildcards")
  • Kad je pretraživanje gotovo, korisnik može na uobičajeni način prikazivati pronađene dokumente, naravno, ako ima dozvolu za to.

    Indeksiranje dokumenata se radi automatski, obično preko noći a indeksiraju se dokumenti koji su mijenjani, dodavani ili brisani od zadnjeg indeksiranja.

    Opcije za upravljanje informacijama: POWERFILE

    POWERSEARCH radi s dokumentima koji se čuvaju lokalno. POWERFILE se brine za pristup na arhivu koja se čuva centralno. U arhivi se mogu čuvati i tekstualni i ne-tekstualni objekti.

    Postoje dva POWERFILE proizvoda:

  • POWERFILE Agent
  • POWERFILE Server
  • Agent omogućava korisnicima da pristupe serveru. Server može biti na istom UNIX stroju, ali može biti i na nekom udaljenom. Kao server može poslužiti i ICLFILE na ICL VME centralnom sistemu. Korisnici putem standardnih OFFICEPOWER menua pristupaju bazi, pretražuju je, prikazuju nađene dokumente. Po volji mogu prenositi dokumente na i sa servera na druge lokacije.

    POWERFILE Server je UNIX verzija ICL VME ICLFILE Servera. Osigurava arhiviranje, pretraživanje, prikaz i izvode iz dokumenata.

    POWERFILE Agent omogućava korisnicima da pretražujU arhivu koristeći pune mogućnosti za pretraživanje tekstova. Pretraživanje se moje i ograničiti, n.pr na samo jednu klasu dokumenata (to ide brže).

    Pretraživati se može po tekstu slobodnog formata, po kataloškoj kartici, ili pomoću obrasca za upit. Moguća je i upotreba maskirnih znakova (wildcards), za "fuzzy matching" (t.j uparivanje "otprilike"). Kad je pretraživanje gotovo, Sistem automatski prikaže popis nađenih naslova. Ako je pronađeno više od 30 dokumenata, prikažu se samo statistike o pretraživanju. Korisnik tada može odlučiti da li će pogledati listu nađenih naslova, ili ce redefinirati pitanje. Za svaki dokument s liste, moguće je odštampati i katalošku karticu, odnosno kopirati cijeli dokument u OFFICEPOWER WORD datoteku. Kod prikaza teksta, korisnik može "zumirati" na posebno istaknute dijelove teksta, koji zadovoljavaju kriterije pretraživanja, ili "preletjeti" dokument, tražeći neke druge rijeci ili fraze, pomoću uobičajenog OFFICEPOWER ključa za pretraživanje.

    Za POWERFILE je potreban IPA ADI, koji mora biti instaliran i na Agent i na Server strani. Ako su Agent i Server na raznim strojevima, oni moraju biti povezani preko OSLAN ili X.25 mreže. Za prijenos dokumenata sa stroja na stroj, mora biti instaliran IPA FTF.

    POWERFILE omogućava brzi, osmišljeni način pronalaženja dokumenata koji se čuvaju u centralnoj OFFICEPOWER ili VME arhivi, te njihov prijenos i daljnju doradu u okviru OFFICEPOWER sistema.

    Dilema: POWERSEARCH ili POWERFILE

    POWERSEARCH omogućava slobodno pretraživanje teksta, ali samo na lokalnom stroju.

    POWERSEARCH indeksira lokalne dokumente na licu mjesta, u OFFICEPOWER WORD formatu. Normalno se koristi za stvari na kojima se još radi.

    POWERFILE radi preko mreže, i omogućava centralno arhiviranje za cijeli niz strojeva.

    Opcije za upravljanje informacijama: RECORDS MANAGER

    Records Manager ide još korak dalje od POWERFILEa. Records Manager omogućava pronalaženje ne samo elektronički pohranjenih dokumenata, nego i dokumenata na drugim medijima ; papiru, mikrofilmu, knjigama i.t.d. To je vrlo važna mogućnost, jer i u 1999-oj će 95% svih dokumenata još uvijek biti na papiru.

    Records Manageru se pristupa preko uobičajenih OFFICEPOWER menua i s njim se radi se na uobičajeni OFFICEPOWER način. Rezultati se prikazuju kao UDAP slogovi.

    Sistem obavlja dvije glavne funkcije:

    Sadrži bazu podataka, u kojoj korisnici mogu čuvati zapise 0 svim važnim dokumentima u njihovoj organizaciji. Kad im to zatreba, korisnici mogu lako doći do tih dodatnih informacija, jednostavno pretraže bazu s tim zapisima.

    Za elektronički čuvane dokumente, pristup i rukovanje je on-line. Gotovi dokumenti se predaju Records Manageru, koji se pobrine za spremanje zapisa o njima, a sam njihov tekst se prebacuje na POWERFILE (ili ICLFILE) server, na trajno čuvanje. Kad dokumenti zatrebaju, pretraži se baza sa zapisima o dokumentima. Po potrebi se mogu pretraživati i sami tekstovi na POWERFILE Serveru.

    Records Manager se može usporediti s indeksom (katalogom) biblioteke. U njemu se čuva zapis o tome gdje se dokumenti fizički čuvaju, koji je njihov sadržaj, kada su kreirani, a ako se radi o ne-elektroničkim medijima, tko ih je trenutno posudio. Sistem vodi i listu rezervacija, pomoću kojeg korisnici informacija mogu unaprijed "rezervirati" informacije koje su im potrebne.

    Opcije za upravljanje informacijama: POWERFLOW

    POWERFLOW je t.zv. procesor za procedure. To je interaktivni sistem za automatizaciju procedura koje se mogu rastaviti na jasno definirane faze. To je ujedno i sistem za upravljanje takvim procedurama.

    Proceduru možemo definirati kao "način da se nešto obavi kroz niz povezanih koraka". U skladu s tim, procedure se obično kontroliraju pomoću popisa pravila ili uputa, kojima se određuju koraci potrebni da bi se izvršio određeni radni zadatak. Mnoge organizacije imaju propisan cijeli niz procedura, koje mogu, ili ne moraju biti međusobno povezane. Primjeri za takve procedure mogu biti obrada narudžbi, odštetnih zahtjeva u osiguranju, odobrenje kredita, odobravanje obračuna putnih troškova i.t.d. - obavljanje ovakvih rutinskih procedura može oduzeti mnogo vremena i truda i činovnicima i njihovim rukovoditeljima. Isto tako, zna biti teško pratiti da li se baš uvijek poštuju propisana pravila.

    POWERFLOW omogućava da se procedure orijentirane na kolanje dokumenata pretvore u automatizirane, interaktivne sisteme. POWERFL0W je izuzetno koristan za radne grupe čiji članovi ovise jedni o drugima, kako bi na vrijeme kompletirali neku akciju i osigurali brzu i efikasnu uslugu nekoj trećoj Stranki (i internoj i eksternoj). Svaka procedura koja se može rastaviti na jasno definirane elemente i koja se može prikazati u obliku dijagrama toka, može se automatizirati pomoću POWERFLOW-a.

    POWERFLOW neprekidno prati kako posao napreduje, brine se ds &? riješeni predmeti šalju dalje na obradu, upozorava na sastoje, a ako zatreba, kreira alternativne procese.

    POWERFLOW izgleda i s njim se radi kao i s bilo kojom drugom OFFICEPOWER aplikacijom - koriste se menui, software tipke i si.

    Prednosti POWERFLOWa su:

  • Napredovanje nekog posla se može pratiti i slijediti u bilo kojoj fazi. To znači da korisnici i kolege mogu trenutno saznati sto se dešava s njihovim molbama, žalba ma, upitima, narudžbama i.t.d.
  • Stalna kontrola nad svim fazama znači da rukovodstvo može odmah vidjeti gdje se i koliko što radi, uočiti uska grla i početi rješavati problematična područja.
  • Alati za integraciju aplikacija: INGRES-LINK

    INGRES-LINK omogućava da korisnici OFFICEPOWERa mogu sa svojih terminala pristupiti aplikacijama izrađenima u INGRES relacijskoj bazi podataka, OFFICEPOWER može razmjenjivati podatke s INGRES-om i obratno. Snažni alati kojima raspolaže INGRES omogućavaju i aplikacije za koje UDAP nije dovoljan.

    INGRES aplikacijama se pristupi kao svakoj drugoj OFFICEPOWER aplikaciji.

    Alati za integraciju aplikacija: POWERKIT

    POWERKIT je set razvojnih alata, popraćenih odgovarajućom dokumentacijom, pomoću kojih se UNIX aplikacije mogu povezati u OFFICEPOWER sistem, u jednu konzistentnu cjelinu. POWERKIT je namijenjen piscima sistema i podrazumijeva dobro poznavanje jezika C i UNIXa. Pomoću POWERKITa je moguće postići razne nivoe integracije, od jednostavnog dodavanja aplikacije kao stavke na menu, do toga da se i interface za aplikaciju dovede potpuno u sklad s OFFICEPOWER-ovim stilom rada, uključivo i software tipke. POWERKIT sadrži i interface za štampače, pomoću kojih C programeri mogu na OFFICEPOWER priključiti i štampače koji inače nisu podržani u OFFICEPOWER-u.

    Alati za integraciju aplikacija: DOCUMENT CONVERTERS

    ODC (OFFICEPOWER DOCUMENT CONVERTERS) omogućavaju konverziju dokumenata pripremljenih u raznim ne-OFFICEPOWER word procesorima o OFFICEPOWER format i obratno.

    ODC može konvenirati sve dokumente najednom, ili jedan po jedan, kako zatreba. Na taj način se štiti trud i vrijeme uloženo u pripremu često i vrlo velikog broja raznih dokumenata.

    ODC konvenira za slijedeće word-procesorske formate:

  • ASCII
  • IBM DCA (Displawvriter)
  • Microsoft Word (4.0 ili raniji)
  • Multimate i Multimate Advantage
  • Q-One
  • Wang PC, WPS, WPS +
  • WordPerfect (5.1, 5.0, 4.2 ili raniji)
  • Wordstar (4.0 Professional ili raniji)
  • OFFICEPOWER i standardi

    Ključ za prenosivost sistema nije samo u tome da se na UNIX hardware-u ponudi uredski software. Ključ je software uglavljen između operativnog sistema i aplikacije. Da li konkurencija poštuje sve te OTVORENE i de-facto standarde? OFFICEPOWER ih poštuje!

  • Operativni sistem:- UNIX i MS-DOS (uključivši X/Open UNIX)
  • Interface za korisnika:- MS-Windows
  • Mrežni servisi:- X.25, Ethernet 8802/3, 8802/2, TCP/IP, SNA
  • Relacijske baze podataka:-
  • SQL interface (INGRES-LINK)
  • Razmjena podataka:- X.4OO, FTAM
  • Sve ovo znači:

  • Zajednički rad
  • Prenosivost
  • Mogućnost širenja
  • Usluge

    Uz OFFICEPOWER i sve njegove opcije, ICL nudi slijedeće usluge:

  • školovanje osoblja
  • pomoć kod planiranja OFFICEPOWER sistema
  • uvođenje osnovnog sistema
  • uvođenje mrežnog sistema
  • uvođenje opcija
  • pomoć kod korištenja
  • ažuriranje sistema
  • Hardware platforme

    OFFICEPOWER radi na svim ICL-ovim UNIX platformama za odjelske sisteme, pod UNIXom System V, Release 4.00, 3.2, 2.22 i 2.11


    Što ima novoga - Maj'91


    Poslovne novosti

    Novi sporazum ICL - Ask/INGRES

    Sporazum na suradnji na razvoju i prodaji relacijske baze INGRES je produžen za daljnjih pet godina - ICL je do sada prodao više od 2000 licenci za korištenje INGRESa na Seriji 39 i UNIX serverima.

    VME INGRES 6.2 koristi ICL-ov jedinstveni CAFS-ISP, pomoću kojeg se ostvaruju dramatične uštede u vremenu pristupa (u jednom primjeru, s 80 na 3 minute). INGRES sada zna koristiti CAFS na svim platformama.

    U okviru VME INGRESa 6.2 je izašao i AM/INGRES, koji omogućava da se Ouickbuild alati Koriste u svezi s INGRES bazom. AM/INGRES omogućava da s INGRES bazom podataka istovremeno radi i vise tisuća sinhronih terminala.

    Izvrsni poslovni rezultati

    Poslovnu godinu 1990 ICL je završio s izvrsnim rezultatima. Promet je bio GBP 1,6 milijardi, Otprilike isto kao i prošle, rekordne godine. Interesantno je napomenuti da je 50% prihoda došlo od software-a i usluga. Profit je bio GBP 111,9 milijuna, čime se je ICL uvrstio u vrlo maji broj informatičkih firmi koje s,u uspjele završiti godinu s profitom. Ovo je za ICL već deveta godina za redom da uspješno posluje.

    Sporazum s Novell-om

    ICL je potpisao sporazum za distribuciju Novell NetWare-a (verz. 2.2 i 3.11). ICL već distribuira i Microsoft-ov LAN Manager, tako daje paleta mrežnih proizvoda za PC-ove široka.

    ICL i Nokia Data

    ICL je nedavno potpisao ugovor s Nokiom, vodećom skandinavskom elektroničkom firmom, po kojemu je postao vlasnik Nokijine kompjuterske kompanije, Nokia Data. Ovaj će ugovor znatno ojačati ICL-ov položaj u skandinavskim i još nekim drugim evropskim zemljama.

    EUROBUS

    Već nekoliko mjeseci zapadnom Evropom putuje ICL-ov Eurobus - putujuća izložba. U poveći kamion je smješten DRS6000, DRS3000, nekoliko PC-a i mnogo druge opreme i software proizvoda. Demonstracije pokrivaju kompletno uredsko poslovanje, elektroničku postu, relacijske baze podataka i.t.d.

    Eurobus dolazi u Jugoslaviju u toku rujna (septembra) ove godine. Osim Zagreba i Beograda, obići će još nekoliko gradova - o detaljima ćete biti obaviješteni u jednom od narednih brojeva ICL Novosti.

    NOVI PROIZVODI

    Serija 39

    DX serija procesora. Zamjena za postojeće "distributed mainframe" modele. Nekoliko modela u jedno i više-procesorskoj izvedbi. Poboljšan odnos performanse/cijene. Cijela konfiguracija radi u uredskim klimatskim uvjetima.

    Diskovi FDS20G. Novi diskovi, s modulima od 5, 10, 15 i 20 GB. Veza preko MACROLANA (optičkih kablova), kao i do sada, CAFS kao i do sada. Ovi diskovi omogućavaju da se na jedan kvadratni metar poda stavi kapacitet od 35 Gb. Vlasnici prepunih kompjuterskih sala znaju što to znači. U odnosu na dosadašnje diskove, tlocrt je smanjen za 600%, vrijeme pristupa je poboljšano za 20%, pouzdanost 300%. potrošnja električne energije je smanjena za 70%. Diskovi ne zahtijevaju posebne klima uređaje.

    Robotske trake. Za masovne arhive. Robotska ruka automatski umeće kazetne trake. Podaci on-line za 30 sekundi.

    DRS6000

    DRS6000, model 65. Novi model, s dva simetrična procesora. Povećana gornja granica serije. Daljnji modeli uskoro.

    CAFS na DRS6000, odan. Relational Database Search Accelerator. To je specijalizirani procesor za pretraživanje, koji se nalazi između glavnog procesora i disk sistema i može za desetke puta ubrzati pretraživanje podataka. Osim ploče koja se ugrađuje na SCSI kanal, sistem sadrži i driver, kao i Search Accelerator software u okviru INGRESa.


    "Štikleci"


    Jedna od aktivnosti na sastanku korisnika u Čatežu je bilo kuglanje. Najuporniji su kuglali jedno tri sata bez prekida. Manje uporni su isto toliko vremena tamanili gemište.

    Junak večeri je svakako bio Božidar Jacević, najuspješniji debitant u plemenitoj vještini kuglanja. Bole je postigao rezultate koji će se pamtiti, a pokazao se i kao izvanredni prognozer. Nepogrešivo je pogađao svoje rezultate. Kada je rekao - u slijedećem bacanju 25 poena, u slijedećem bacanju je i napravio 25 poena. U jednom trenutku je izjavio da će postići točno 29 poena (s pet kugli, u pune), što bi nesumnjivo i učinio, da mu, kao prvo, baš kad je htio bacati treću kuglu nije istekao automat, da ga, kao drugo, u tom trenutku osoblje kuglane nije zamolilo da napusti stazu jer nije imao tenisice, te da je, kao treće, u prethodne četiri kugle uspio sakupiti više od 15 poena.


    ICL JUGOSLAVIJA d.o.o. ; KREŠIMIROV TRG 2 ; 41000 ZAGREB ; Tel: (041)412-328,410-111/150 ; Fax: (041)448-219


    For additional information
    If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

     Contact us     Legal 

    All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018