Nov.91, 07

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

ICL Novosti - Jul.'91


Okružnica - povremeno šalje ICL Jugoslavija d.o.o.


Ipak i srpanjski broj

Da vam se prvo pohvalim, sada sam El Supremo, vrhovna izvršna, zakonodavna i sudska vlast ICL-a u Jugoslaviji. No nemojte se previše bojati, to je samo za vrijeme godišnjih odmora, a stvarna vlast je poput one koju ima noćni čuvar. Ipak, lijepo zvuči.

Konkretna posljedica je da mi je moja vjerna suradnica, Mirjana Sočan, koja se brine za umnažanje, uvezivanje i distribuciju ICL Novosti, rekla da sad ima vremena za slaganje lista, pa sam samom sebi naredio da ne smetam samog sebe, te da ipak pripremim i odvojeni srpanjski broj, umjesto najavljenog dvobroja za VII i VIII mjesec.

U ovom broju čitajte o Akceleratoru za pretraživanje relacijskih baza podataka (CAFS na UNIX serverima), raznim novim proizvodima, a pogledajte i jedan zgodan primjer za MS-DOS *.BAT datoteke. Ne propustite ni "Štiklec".

Pozdrav svima,

V.D. country manager, urednik i.t.d.

R.Vukina


Relational Database Search Accelerator


Brzo pretraživanje relacijskih baza

ICL-ov Relational Database Search Accelerator omogućava da postojeći sistemi ostvare brz odgovor na upite rukovodstva, bez smanjivanja propusne moći za on-line obradu transakcija

Dileme kod dizajna sistema

Današnjim rukovoditeljima ne treba pričati o ubrzanom tempu života.

Za većinu poduzeća, prednost pred konkurencijom ovisi o brzini reakcije i osjetljivosti na prilike koje se ukazu na tržištu. I činovničke i rukovodstvene strukture su pod stalnom paskom.

Ključ leži u informacijskim sistemima.

Potrebno reagiranje ovisi o fleksibilnosti informacijskih aplikacija, one moraju odgovoriti na brze promjene zahtjeva na tržištu.

Ne treba se čuditi da su relacijske baze pod UNIX-om pokupile cijelo tržište. One podržavaju brz tempo poslovnih promjena, tako da danas daju potrebna rješenja za današnje probleme, a toliko su fleksibilne da se lako prilagođavaju i novim potrebama sutrašnjice. Povrh toga, koriste i industrijski standardni jezik za upite.

Danas se međutim, u žaru komercijalne bitke, pred relacijske baze stavljaju kompleksni, a često i kontradiktorni zahtjevi.

Od njih se očekuju performanse kakve imaju rješenja rađena po mjeri, no obično se zbog brzine uvođenja moraju koristiti gotova rješenja, koci kojih brzina uvođenja i fleksibilnost često ide na uštrb performansi.

Mnoge aplikacije zasnovane na relacijskim bazama rijetko postižu efikasnost veću od 50%. Pošto je teško naći resurse za njihovo ugađanje, niske performanse su uobičajene, naročito kada treba pretraživati tekst.

No, komercijalni pritisci stvaraju zahtjeve za boljim informacijama potrebnim rukovodstvu. Podrška za odlučivanje, marketinške baze podataka, ad-hoc upiti i.t.d. postaju neophodni za efikasno rukovođenje.

Podaci uglavnom postoje, nastali su u toku administrativnih procedura.

Kad bi stvari barem bile tako jednostavne. Za podršku odlučivanju, u relacijsku bazu se moraju uvoditi dodatni indeksi, čime se smanjuju performanse za on-line obradu transakcija. Konačni ishod je taj da rukovoditelji teško dobivaju ono što im treba, pa prestanu koristiti usluge sistema, a korisnici TP sistema postanu frustrirani zbog slabog odziva. Ukratko, nitko ne dobiva najbolje od onoga što bi sistem mogao pružiti.

Problem leži u tome kako IT sistemi pune informacije s diska u memoriju, a zatim ih pretražuju pomoću procesora koji nije optimaliziran za taj zadatak. Takav sistem rada zagušuje i I/O kanale i procesor s ogromnom količinom podataka, što smanjuje performanse za sve korisnike.

Svjež pristup pretraživanju podataka

Sada je, da bi razriješio informacijsku dilemu, ICL ponudio Relational Database Search Accelerator. To je vrlo efikasni filter za veliku količinu podataka, koji se brine da se sistemski I/O i procesor bave samo s korisnim djelom informacija.

Zasnovan je na SCAFS tehnologiji - radi se o jeftinom procesoru posvećenom pretraživanju, koji se instalira između hosta i podsistema diskova. Taj procesor je optimaliziran za obradu ulaza/izlaza i može obaviti masovno pretraživanje podataka nekoliko puta brze i od većine mainframe sistema.

Sada je po prvi puta moguće da UNIX relacijske baze, dizajnirane za OLTP (On-Line Transaction Processing), mogu dati i visoke performanse kod aplikacija za pomoć u odlučivanju, uz minimalni utjecaj na normalne administrativne obrade.

Akcelerator za relacijske baze otvara jednu kompletno novu dimenziju u informatici za rukovodstvo. Vrijedni podaci, do sada zaključani u činovničkim bazama podataka, sada se mogu koristiti i za pomoć kod odlučivanja i izvještaje, čime se otvara potpuno nova perspektiva za performanse poduzeća.

Revolucionarni dizajn ovog sistema omogućava da ga se može prikvačiti i na postojeće baze podataka i aplikacije, bez ikakvih modifikacija na njima.

Za nove sisteme, Relational Database Search Accelerator osigurava značajno skraćeno vrijeme i smanjenje troškova za razvoj novih aplikacija, jer značajno poboljšava performanse RDBMS-a kad se radi o pretraživanju. Sastoji se od četiri ključna elementa:

  • SCAFS ploče, koja se montira na SCSI disk kanal
  • drivera za uređaj, to je proširenje operativnog sistema UNIX SVR4
  • RDBMS Akceleratora, koji upravlja pretraživanjima
  • "Smart Disc" interface-a, koji je dio RDBMS-a, a odlučuje kada upotrebiti Akcelerator, a kada ne
  • Usprkos svojoj snazi, Akcelerator se vrlo jednostavno instalira. Na mnogim sistemima, korisnici mogu i sami ubaciti ploču, napuniti software i krenuti. Od trenutka kada je instaliran, Akcelerator ima na pretraživanja isti efekt kao što bi imao dodatak dodatne obradne snage i veće cache memorije, no uz mnogo manju cijenu.

    Sada se tabele iz baza podataka mogu pretraživati onolikom brzinom kojom se mogu učita-vati s diska, a da se pritom ne opterećuje ni procesor ni I/O kanali. Pošto su procesor i I/O kanali sada oslobođeni brige za masovnu količinu podataka, sistem ima brži odziv za ostale aplikacije i može podržavati više korisnika.

    Siguran

    Akcelerator primjenjuje UNIX-ova pravila za pristup podacima, tako da bazi mogu pristupati samo oni koji su za to ovlašteni.

    Otporan

    U malo vjerojatnom slučaju da se Akcelerator pokvari, RDBMS nastavlja s normalnim radom, no bez ubrzanja.

    Nevidljiv

    Pošto Akcelerator radi transparentno, ispod SQL interface-a, korisnici nisu ni svjesni da imaju moćnog saveznika. Osim po vremenu odziva.

    Kako se postiže brže pretraživanje

    Svaki upit, bilo da se radi o TP-u ili podršci za odlučivanje se ispituje, kako bi se ustanovilo da li bi bilo korisno primijeniti akcelerator. Ako je odluka za akcelerator, podaci se preusmjeravaju preko Aceleratorskog bypassa i pretražuju onom brzinom kojom stižu s diska. Kod ICL-ovih sistema DRS6000 i DRS3000 to znači kontinuiranu brzinu od 1.2 Mbyte/sec.

    Svaka SCAFS ploča ima za pretraživanje ekvivalentnu snagu od 40-500 host MlPSa, posvećenu isključivo odvajanju relevantnih informacija iz mase podataka koja stiže s diska. Samo odabrani podaci se propuštaju na I/O kanal, a preko njega i na procesor i RDBMS back-end.

    Svaka SCAFS ploča može simultano izvršavati do četiri zadatka. Na DRS6000 sistemu se može istovremeno imati i do 9 SCAFS ploča, što daje zaprepašćujuću snagu.

    Tok podataka bez Akceleratora

    Sistem bez Akceleratora učita-va s diska s bazom, preko I/O-a u procesor sve stranice koje čine tabelu baze. Pri tome se javlja više uskih grla. Kad procesor odabere relevantne informacije, većina podataka se odbacuje.

    Tok podataka s Akceleratorom

    Kod sistema koji ima Akcelerator, podaci se pretražuju pomoću SCAFS-a, prije nego dođu do I/O kanala, irelevantni podaci se odbacuju. Time se izbjegavaju uska grla i smanjuje se opterećenje procesora. "Smart Disc" software u okviru RDBMS-a odlučuje kada se isplati uključiti Akcelerator.

    Dokaz

    ICL-ovi testovi, provedeni na simulatoru su dali vrlo uvjerljive rezultate. Simulirali su se razni upiti s više terminala istovremeno i mjereno je vrijeme odziva.

    Zatim su ispitivani svi tipovi uzroka degradacije performansi. Čak i na sistemu koji nije radio ništa drugo osim testa, rezultati su bili impresivni.

    Brzo pretraživanje

    Akcelerator može smanjiti vrijeme potrebno da se pretraži tabela iz relacijske baze za do tri puta. Čim je sistem opterećeniji, poboljšanje je veće.

    Pretraživanje približno definiranog teksta

    Mnoge relacijske baze sadrže, pored imena i adresa i bilješke i opise. Pretraživanje takvih tekstova, naročito na t.zv. "Fuzzy Matching" (t.j. kada je traženi tekst tek približno definiran:-Mar*čić = Maračić, Marečić, Maričić) način, predstavlja znatno režijsko opterećenje za procesor. Akcelerator vrši i najsloženija pretraživanja bez preopterećenja centralnog procesora.

    Kompleksnost upita nema utjecaja

    Performanse relacijske baze mogu znatno pasti kada se poveća broj uvjeta za pretraživanje u okviru upita. Kada se koristi Akcelerator, kompleksnost upita je uglavnom irelevantna - vrijeme odziva je jednako brzo i za tuce i za jedan uvjet.

    Efikasnije od cachinga

    Čak i u slučajevima kada je tabela iz baze toliko mala da cijela stane u cache memoriju, Akcelerator će podatke pretražiti brže i uz značajno manje opterećenje procesora. Osim toga, rješenje s Akceleratorom je i jeftinije od dodavanja memorije.

    Prikladan i za TP i za rukovodstvene upite

    Relacijskim bazama, koje do sada nisu mogle osigurati i visoko-volumni OLTP i rukovodstvene upite, može se udahnuti novi život. Akcelerator omogućava da se s istom bazom radi i jedno i drugo, a da pri tome ne trpi odziv kod OLTP-a.

    Testovi su pokazali kakav utjecaj imaju rukovodstveni upiti na OLTP vrijeme odziva. Najveći utjecaj se osjeća onda kada svi upiti pristupaju istim diskovima. Čak i u slučajevima kad upiti pristupaju raznim diskovima, vremena odziva za OLTP se mogu udvostručavati.

    Kada upiti idu preko Akceleratora, OLTP odziv je dvostruko brži.

    Efekt na rukovodstvene upite je podjednako dramatičan. Kad OLTP i rukovodstveni upiti idu istovremeno i na isti disk, Akcelerator daje za polovicu kraći odziv.

    Koristi

    Najočitija korist koju daje Akcelerator za relacijske baze su znatno poboljšane performanse. Kada je procesor teško opterećen, korisnici za upite u vezi s podrškom za odlučivanje mogu očekivati do deset puta brža vremena odziva.

    No iskustvo pokazuje da postoje i dodatne, isto tako važne koristi.

    Bolje iskorištenje relacijskih znanja

    Problemi ugađanja baze i zahtjevi za boljim performansama se mogu smanjiti jednim potezom.

    Aplikacije zasnovane na relacijskim bazama, koje zahtijevaju visoke performanse mogu se postići uz znatno manje i jednostavnije ugađanje.

    Upiti potrebni rukovodstvu se mogu dodati bez kompletnog redizajna baze. Prema tome rijetki ljudi koji imaju RDBMS u malom prstu mogu učiniti više.

    Relevantniji sistemi

    Novi sistemi se mogu projektirati i za OLTP i za rukovodstvene aplikacije, bez dodatnih dizajnerskih režija koje takvi zahtjevi obično predstavljaju. Osim toga, pošto se zbog jednostavnosti novi sistemi uvode brže, oni će neophodno biti i relevantniji za ispunjenje trenutnih potreba.

    Produžen korisni život procesora

    Akcelerator smanjuje opterećenje za procesor, pa tako omogućava podršku za više korisnika. Pošto je broj istovremenih korisnika i kompleksnost pretraživanja jedan od glavnih faktora koji doprinose opterećenju procesora, Akcelerator pomaže i da se procesor i memorija rentabilnije iskoriste.

    Pošto je cijena za SCAFS tehnologiju tek neznatan dio cijene novog procesora, postiže se visoka efikasnost investicije. Akcelerator je jeftiniji i od RAM cache memorije, a daje i bolje performanse.

    Vrijeme odziva će biti manje ovisno o mješavini upita i pretraživanja, tako da se i redovni i rukovodstveni poslovi mogu odvijati istovremeno i bez uzajamnih smetnji.

    Otvoreni Sistemi i sloboda izbora

    Akcelerator za relacijske baze je kompatibilan s Open Systems standardima. Koristi SCSI, VME bus i EISA standarde. Dizajniran je da radi pod UNIX-om Svstem V Release 4.0 i kao takav se može koristiti za proširenje cijelog niza kompjuterskih sistema.

    Potpuno nova informatička dimenzija

    Od danas, mogućnost da se stvori jasna slika cijelog poduzeća, njegovih performansi i potencijalnih poboljšanja, je na dohvatu svih. Od bržih upita i izvještaja, rukovoditelji će moći uočiti prilike koje se ukazuju na tržištu, mjesta gdje se mogu smanjiti troškovi. Brzi odziv ohrabruje da se postavlja više upita kako bi se istražile nove ideje. Akcelerator je snažno i kreativno oruđe za rukovoditelje u devedesetim godinama.

    Sistem koji ima budućnost

    I CL čvrsto stoji iza programa kontinuiranog razvoja Akceleratora za relacijske baze. Tehnologija već radi za INGRES relacijske baze, a razvija se i podrška za ostale vodeće relacijske baze.

    Planira se i daljnje povećanje funkcionalnosti, n.pr. još efikasniji način rada s tekstualnim bazama podataka. Razvojni programi predviđaju i presretanje novih tehnologija i standarda, kad se budu pojavili.

    Pedigre brzog pretraživanja

    Od kompanije koja je bila pionir u tehnologiji brzog pretraživanja se ne može očekivati manje od toga. I CL je već 1985. dobio britansku Kraljičinu Industrijsku Nagradu za Tehnološko Dostignuće, za CAFS na ICL-ovim VME mainframe strojevima. Korisnici mogu posvjedočiti da se, kada se AFS jednom primjeni, ne može ni zamisliti život bez njegove brzine i fleksibilnosti. Nakon stotina mainframe sistema s CAFS-om, instaliranih širom svijeta, ICL je s Akceleratorom donio te mogućnosti i u svijet UNIXa i relacijskih baza.

    Bez ikakve sumnje, ICL-ov Akcelerator za relacijske baze predstavlja novi standard za performanse UNIX RDBMS sistema u devedesetim godinama i otvara potpuno novu panoramu u rukovodstvenoj informatici.


    *.BAT komanda za formatiziranje datoteka - MS-DOS


    Sadržaj datoteke FORMAT.BAT:

    echo off if "%1" = format.com goto van :pitaj

    ¶ goto pitaj %2 %3 %4 %5

    echo 1. 3.5", 1.44 MB (HD = dvije rupe)

    echo 2. 3.5", 720 KB (DD = jedna rupa)

    echo 3. 5.25", 1.2 MB (HD)

    echo 4. 5.25", 360 KB (DS/DD)

    ask "Koju disketu želite formatizirati (1,2,3 or 4) ? ",1234

    if errorlevel 4 format.com b: /4

    if errorlevel 3 format.com b:

    if errorlevel 2 format.com a: /t:80 /n:9

    if errorlevel 1 format.com a:

    : van

    echo f

    echo %<d : - end

    Problem

    U uredu imamo više PC-ova, s više vrsta disketnih jedinica. Kad god treba formatizirati disketu, moram misliti koji tip jedinice je drive A:, a koji B:, na koju gustoću želim formatizirati disketu i kako idu parametri za MS-DOS komandu za taj slučaj.

    Posebni problem su diskete od 3.5". Postoje dvije vrste disketa; one nižeg kapaciteta (720KB) se ne zovu Low density, nego DD (Double Density), a one višeg (1.44MB) su obično označene s HD (High Density). HD diskete se mogu prepoznati i po tome što imaju dvije rupe - jednu za Write protect, i još jednu, koja kazuje da se radi o HD disketi. DD diskete imaju samo Write protect rupu. Dodatna komplikacija je u tome, što jedinica kapaciteta 720KB ne provjerava postojanje druge rupe - disketa formatizirana na njoj će biti uvijek formatizirana kao 720KB. Kad se takva disketa stavi u jedinicu od 1.44MB, koja provjerava postojanje druge rupe, javiti će da je disketa neispravna (ako želite, možete ju prevariti - zalijepite drugu rupu celotapeom).

    Moj dodatni problem je i u tome što ne volim misliti i konzultirati priručnike ako baš ne moram.

    Rješenje

    Napisao sam malu .BAT datoteku, koja će misliti umjesto mene. Da ne bih morao razmišljati kako se zove ta datoteka, nazvao sam ju FORMAT.BAT, što je izazvalo dodatni problem, no o tome kasnije.

    Valja napomenuti da je ovo rješenje za konfiguraciju upravo mog PC-a, a ta je:

  • Disk A:-3.5", 1.44MB
  • Disk B: - 5.25", 1.2 MB
  • Za drugačije konfiguracije treba malo preraditi ovu komandnu datoteku.

    Pozivanje

    Postoje dva načina pozivanja, za one koji znaju parametre na pamet, i za one koji ne vole misliti.

    Oni koji znaju, napisati će n.pr.:

    FORMAT a: /t:80 /n:9

    U tom slučaju, svi parametri su na broju i odmah se poziva MS-DOS komanda FORMAT.

    Oni koji ne znaju, napisati će samo:

    FORMAT

    Na ekranu će se pojaviti menu, koji će dati opcije. Napiše se 1, 2, 3 ili 4 i stvar hoda.

    Komentar instrukcija

    if "%1" = = ""...:

    - provjerava se da lije prvi parametar nul-string. Ako je, ide se na menu. Ako nije, smatra se da su zadani svi potrebni parametri za MS-DOS komandu FORMAT i odmah se ide na posao

    format.com %1 %2...:

    - ovdje želimo pozvati MS-DOS komandu FORMAT, a ne FORMAT.BAT datoteku. Da smo napisali samo FORMAT (bez nastavka), MS-DOS bi opet pozvao FORMAT.BAT datoteku, pa bi upali u beskonačnu petlju. To je onaj ranije spomenuti problemčić.

    ... jedna/dvije rupe...:

    - razlika između HD i DD disketa 3.5"

    ... ask... errorlevel...:

    - ovo je utility ASK iz NORTONA (mora biti u PATH-u). Ovisno o opciji koju smo odabrali, izvršava tražene akcije. Utility radi tako da se prvo testira najviši errorlevel, pa onda obrnutim redom svi ostali.

    ... format.com b: /4... i.t.d. :

    - ovo su pozivi za MS-DOS utility FORMAT, za konfiguraciju kakva je na mom PC-u.

    ... echo f...:

    - šminka, probajte bez toga

    ... echo %0:- end ...:

    - svaka pristojna komandna datoteka kaže kada je završila s radom. Na kraju, na ekranu će se pojaviti poruka:

    FORMAT:- end

    R.V.

    Što ima novoga - Jul'91

    Goodbuy Jim, hallo Huw

    Po isteku dvogodišnjeg mandata Jim Smith, prvi direktor ICL-a Jugoslavija, napušta zemlju i odlazi na nove dužnosti u Velikoj Britaniji.

    Jim je pozdravio sve čitaoce ICL Novosti i izjavio da je boravak u Jugoslaviji bilo vrlo interesantno iskustvo.

    Novi direktor ICL-a Jugoslavija je Huw Jenkins, do sada rukovoditelj prodaje u ICL-ovom uredu u Beogradu, a prije toga organizator ICL-ove Joint venture tvornice PC-ova u Lenjingradu i country manager u Malawiu.

    Poželimo mnogo sreće i uspjeha i Jimu i Huwu!

    EUROBUS otkazan

    U prošlom broju smo najavili dolazak Eurobusa, putujuće izložbe u Jugoslaviju. Na žalost, Eurobus se otkazuje. Zbog situacije u zemlji, nitko ga ne želi osigurati.

    Novi proizvodi

    Serija 39

    Novi FDS760 diskovi;- promijenjen je u stvari samo kabinet, kako bi odgovarao stilu novih DX procesora Serije 39. Karakteristike i performanse su ostale iste.

    Novi off-line laserski štampač:- 197 stranica/min. Osnovni sistem sadrži štampač rezolucije 240 x 240 točaka po inchu, 32-bitni procesor s 8MB memorije, komunikacijski procesor, hard disk 467MB, jedinicu magnetske trake, kolor konzolu i monokromatski terminal. Red veličine cijene: USD 200 K!

    UN IX serveri

    Relational Database Search Accelerator, SCAFS:- za DRS-6000, a sada i za DRS3000

    0.5" magnetske trake ("normalne" trake):- sada i na DRS3000

    ICL DRS PC

    Raspon novih, bržih diskova:- za nove ICL PC-ove (M35/286, M50/16i/20, M55/16i/20): 40MB(17msec),80MB (17msec), 120MB (19msec), 210MB (16msec). Brojke u zagradi se odnose na prosječno vrijeme pristupa (dosadašnji diskovi su imali pristup od 28 msec!).

    DAT traka (Digital Audio Tape):- za M95 pod MS-DOSom ili Novell Netwareom. Jedinica je polovica visine 5.25" slota, brzina prijenosa je 183 KB/sec, a kapacitet je po jednoj DAT kazeti od 4 mm je 1.3 GB

    Nove streamer kazete:- interna 3.5" (240MB - ne stane u M30, M40 i M50, u ostale da), eksterna 3.5" (120MB - ide na sve modele), eksterna 5.25" (150MB - ide na sve modele osim M30).

    Štampači i terminali za DRS-ove

    Novi laser MT906:- 6 strana/min

    Novi Postscript laser KX-P4455:-11 stranica/min.

    Model 10 kolor tekst terminal:- popunjava prazninu koja je nastala povlačenjem M305 terminala s DRS300.


    Evropljalni potjerali ICL-ovce u rudnik soli

    Kada se na engleskom nekoga pošalje u rudnik soli, to zvuči kao Sibir ili Goli otok. No, CENELEC, novoosnovana evropska komisija za elektrotehničke standarde i njihovi novi standardi za elektromagnetska zračenja su bili uzrok da ICL osnuje test centar 200 metara ispod površine zemlje, u rudniku soli u Winsfordu u Cheshireu, GB. Visoko automatizirani centar je koštao preko milijun funti, a služi za testiranje svih vrsta opreme - od PC-a do diskova i procesora za velike sisteme.

    Rudnik soli je izabran zbog više razloga - sol upija elektromagnetske valove, pa se tako bez posebne, skupe, zaštite dobiva vrlo dobra elektromagnetska izolacija - niti ICL smeta drugima, niti drugi ICL-ovim testovima.

    Oprema koja se testira je smještena u napuhanom šatoru u podzemnoj dvorani, a kontrolna soba iz koje se vrše testovi je na površini.

    EMC (ElectroMagnetic Conformance) standardi stupaju na snagu 1992 i ICL očekuje da će biti medu prvim kompanijama čiji će proizvodi biti u skladu s novim propisima.


    "Štikleci"


    U zadnje vrijeme smo imali u nekoliko navrata čuti priču o jednoj vrlo poznatoj relacijskoj bazi podataka. Pošto priču nismo čuli iz prve ruke, ime kompanije ne navodimo, no njeno ime ne počinje s "I".

    U jednoj prezentaciji, marketing direktor te kompanije je dao izjavu:"... naša relacijska baza radi na 137 raznih hardware platformi širom svijeta!". Na pitanje na kojoj platformi radi najbolje, bez razmišljanja je odgovorio: "Na 35-milimetarskom dia-projektoru!".


    ICL d.o.o. ; Krešimirov trg 2 ; 41000 ZAGREB ; Tel: (041)412-328 ; Fax: (041)448-219


    For additional information
    If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

     Contact us     Legal 

    All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018