Nov.91, 08

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

ICL Novosti - Aug.'91


Okružnica - povremeno šalje ICL Jugoslavija d.o.o.


Čisto ozbiljni broj

Glavna tema ovog broja je OSMC - skup proizvoda za upravljanje cijelom kompjuterskom mrežom s jednog mjesta.

U rubrici "Što ima novoga" čitajte prvu najavu ICL-ovog OPENframeworka, o kojem će biti još pisano u jednom od narednih brojeva.

Ostalih novosti u ovom broju ima relativno malo - prošli broj je izašao nedavno, a povrh toga, sezona je godišnjih odmora pa ni ne izlazi mnogo novih stvari.

Nema ni "štikleca" - od stvari o kojima bih rado pisao ništa se ne dešava, a o stvarima koje se dešavaju radije ne bih pisao - o tome dovoljno pišu svi ostali.

Vaš urednik i.t.d.

R.Vukina


OSMC - OPEN SVSTEMS MANAGEMENT CENTRE


ICL-ov OSMC (Open Systems Management Centre) je integrirani niz aplikacija za efikasno i ekonomično upravljanje distribuiranim sistemima

Strategija upravljanja sistemima

I korisnici i dobavljači stoje iza standarda za Otvorene Sisteme. Pažnja je sada usmjerena na svakodnevno upravljanje sistemima u okviru okruženja Otvorenih Sistema. Misli se na upravljanje i hardware-om i software-om i servisima koji se koriste preko cijele infrastrukture.

Od samog početka, ICL je uočio da se sve te potrebe moraju zadovoljiti u okviru jednog integralnog rješenja. Pojedinačne aplikacije, koje upravljaju pojedinim komponentama sistema mogu biti korisne, no prava korist se dobiva tek ako se pokrivaju svi aspekti upravljanja cijelom mrežom.

Baza OSMC strategije je podjela arhitekture IT infrastrukture na tri ključna područja. Podjela se vrši na osnovu različitih prioriteta kod davanja sistemske podrške, potrebne i onima koji koriste sistem i onima koji ga održavaju.

To su:

  • Uvođenje i puštanje u rad
    Upravljanje procesom vršenja promjena na IT sistemima
  • Planiranje i izvještavanje
    Upravljanje kvalitetom usluga, podrška za planiranje daljnjeg razvoja, praćenje rada sistema
  • Operativna kontrola
    Praćenje sistema u toku rada, kontrola iz jedne centralne točke, rješavanje problema u trenutku kada se dese
  • Ta tri osnovna područja su dalje raščlanjena u detaljnu arhitekturu, koja je odraz raznih procesa u okviru svakog područja i međusobnih zavisnosti tih procesa. Sveukupni odnosi u tim područjima upravljanja čine ICL-ov proces rukovođenja aktivnostima velikog sistema:

  • Upravljanje operacijama
    Brine se za real-time praćenje i kontrolu mreže, iz jedne točke.
  • Upravljanje problemima
    Real-time dijagnosticiranje i rješavanje problema koji nastanu.
  • Upravljanje kapacitetima
    Praćenje rada i performansi sistema, cime se osigurava dostupnost dovoljnih kapaciteta i njihovo efikasno korištenje. Detaljne statistike o performansama se koriste kao off-line alat koji pomaže kod dugoročnog planiranja sistema.
  • Upravljanje zaračunavanjem
    Daje mogućnost praćenja i investicijskih i operativnih troškova, na osnovu čega se grupama korisnika mogu ispostaviti računi koji odgovaraju obimu njihovog korištenja pojedinih usluga.
  • Upravljanje novim potrebama
    Omogućava registriranje modifikacija provedenih na IT infrastrukturi i omogućava uvođenje novih servisa.
  • Upravljanje nivoa usluga
    Mjeri koliko je sistem efikasan za njegove korisnike. Kao pomoć kod dugoročnog planiranja, stvarne performanse se uspoređuju s unaprijed zadanim planskim vrijednostima.
  • Upravljanje promjenama
    Daje mogućnosti za kontrolu i upravljanje promjenama koje se vrše na sistemu.
  • Upravljanjem inventarom
    Registrira sve elemente sistema. Vodi se zapis o svim upotrebljenim hardware i software komponentama, sve do trenutnog stanja i broja verzije.
  • Upravljanje generiranjem
    Daje način da se mreža brzo i jednostavno konfigurira i rekonfigurira, tako da je moguće slijediti stalno promjenjive potrebe.
  • Upravljanje distribucijom
    Omogućava distribuciju i aktiviranje software-a na daljinu, iz jedne centralne točke.
  • Primjena bilo kojeg rješenja za upravljanje sistemom je postepeni i uravnoteženi prijelaz. Prvi prioritet mora uvijek biti da redovni, svakodnevni posao mora ići.

    Tek nakon toga se mogu dodati mogućnosti za dugoročno planiranje. Ima vrlo malo smisla davati korisnicima detaljne izvještaje o korištenju sistema koji im nije dostupan!

    ICL-ova OSMC strategija je zasnovana na tome da operativna kontrola IT infrastrukture mora imati najveći prioritet. OSMC danas daje funkcionalnost potrebnu za tu operativnu kontrolu. Danas pokriva slijedeće:

  • Upravljanje operacijama
  • Upravljanje problemima
  • Upravljanje promjenama
  • Upravljanje distribucijom
  • Upravljanje kapacitetima
  • Kod definiranja OSMC arhitekture, ICL je identificirao sva područja kojima treba rukovoditi. To znači da će, kada se u budućnosti budu dodavale nove mogućnosti za upravljanje, one raditi u skladnoj cjelini s već ranije uvedenima.

    Open Systems Management Centre -OSMC

    OSMC daje centralnu točku na kojoj se prikazuju informacije, i s koje se može upravljati i kontrolirati svim mogućnostima. Ovisno o IT infrastrukturi, ta centralna točka može biti bilo na serveru iz Serije 39 ili DRS6000. Ovaj izbor platformi daje fleksibilnost da se može koristiti rezervni slobodni kapacitet servera, ili alternativno, dodati kompletni novi server, posvećen isključivo OSMC-u.

    Osnova OSMC rješenja je OSMC infrastruktura koja povezuje centralni server s upravljanim objektima u IT sistemu, infrastruktura sadrži sigurnosne komponente, kako bi se spriječio neovlašteno korištenje sistema. Povrh toga, rukovodstveni informacijski sistem može povaditi podatke iz operativnih baza i kopirati ih na PC u raznim standardnim spreadsheet formatima, gdje se onda pomoću standardnih paketa pripremiti sumarni izvještaji za rukovodstvo.

    Na ovu OSMC infrastrukturu se dodaju upravljačke aplikacije po potrebi:

  • Operations Manager
  • Problem Manager •Change Manager
  • Capacity Manager
  • Distribution Manager
  • Te aplikacije su pakirane kao moduli. To znači da se OSMC može prilagoditi individualnim potrebama, te da se kompletno rješenje može primijeniti po fazama.

    Poštivanje standarda

    U skladu s vodećom ulogom ICL-a u definiranju i primjeni standarda, ICL-ov OSMC je zasnovan na OSI Network Management modelu. Taj model definira klijent / server infrastrukturu, koja se sastoji od upravljačkih (server aplikacija i upravljanih (klijent) objekata u IT infrastrukturi, plus protokola potrebnih da se oni povezu.

    ICL je još dublje razradio OSI model, kako bi se uzela u obzir tri ključna područja spomenuta u ICL-ovoj strategiji, kao i razne procese u svakom od njih, te njihove međuovisnosti.

    Integracija više dobavljača

    U skladu s ICL-ovom politikom rada prema standardima Otvorenih Sistema, OSMC može upravljati i okruženjima u kojima se nalazi IT oprema od raznih dobavljača. OSMC arhitektura se zasniva na OSI modelu za upravljanje, koja definira klijent / server arhitekturu upravljačkih aplikacija, upravljanih objekata i transparentnog protokola za njihovo povezivanje.

    OSMC može upravljati bilo kojom komponentom IT infrastrukture koja podržava takve standarde. Klijent / server arhitektura OSI modela znači da se, u slučaju dodavanja novih mogućnosti u IT infrastrukturu upravljački software mora napisati samo za klijent stranu upravljačkog procesa.

    OSMC-ova osnovanost na Otvorenim Sistemima ne znači samo da su podržani sistemi koji rade po ISO i ostalim standardima, nego i da se može upravljati najširim mogućim rasponom sistema. OSMC može upravljati i bilo kojim sistemom i servisom koji podržava FTAM, FTF, RFS ili NFS.

    Upravljačke aplikacije

    Operations Manager

    Operations Manager sadrži mogućnosti potrebne za daljinsko upravljanje mrežom:

  • real-time grafički prikaz stanja i praćenje uzbuna
  • operativnu kontrolu
  • raspored prikupljanja i slanja datoteka
  • filtriranje sistemskih poruka i preusmjeravanje real-time podataka o performansama i graničnim vrijednostima
  • arhiviranje i pospremanje udaljenih sistema
  • Operations Manager radi s grafičkom stanicom, na kojoj kao ikone prikazuje IT infrastrukturu i njene elemente (kao n.pr. pojedine servere). Grafički prikaz se stalno ažurira, što znači da se u slučaju bilo kakvih promjena u mreži, to odmah prikaže na najuočljiviji način. Mreže se prikazuju u više slojeva, kako bi se smanjila kompleksnost prikaza, tako da je bilo kakva promjena u stanju odmah očita. Operater može listati kroz hijerarhiju slojeva, i zoomirati na detaljni pogled na elemente mreže i tako locirati probleme.

    Real-time stanje se prikazuje na Operations Manager konzoli, no detaljno istraživanje problema se može prebaciti na drugu aplikaciju, na drugom terminalu. Time se osigurava konstantno praćenje sistema i promptno uočavanje novih problema (t.zv. "uzbuna").

    Problem Manager

    Problem Manager pomaže da se identificiraju i riješe problemi kako nastaju, cime doprinosi održavanju obećanog nivoa usluga:

  • identifikacija i hvatanje problema i njihovih najvažnijih detalja
  • rješavanje problema, ili njihovo upućivanje višoj in stanci
  • praćenje što se dešava s ranije registriranim, a nerazriješenim problemima
  • analiza historijata problema
  • Problem Manager uključuje i "Help Desk", kao centralnu točku u mreži, na koju se svaki korisnik može obratiti kako bi se riješio problem. Help desk raspolaže s bazom podataka, koja sadrži procedure i rješenja, tako da se na minimum svodi potreba za vanjskim stručnjakom. Problem Manager se može vezati i na ICL-ov Teleservis, tako da se određene kategorije problema automatski preusmjeravaju na ICL-ov centar za podršku.

    Change manager

    Povremeno je potrebno promijeniti nešto u IT infrastrukturi, bilo zbog nekih problema, bilo zbog novih verzija aplikacija, a možda i zbog raznih drugih stvari, poput promjene propisa, premještanja osoblja i.t.d.

    Change manager omogućava kontrolirano vršenje izmjena u sistemu. Sadrži:

  • centralnu bazu podataka sa svim zahtjevima za promjene
  • automatska registracija zahtijeva za promjene, koje dobiva od Problem Managera
  • sistem za unošenje zahtijeva za promjene koji su došli izvana
  • automatsko slanje zahtjeva za promjene nadležnim osobama, na odobrenje
  • praćenje izvršenja i izvještaji
  • Change manager ima u sebi ugrađen proces za upravljanje promjenama, kojeg se može i prilagođavati, da u potpunosti odgovara lokalnim potrebama.

    Capacity Manager

    Capacity manager pomaže pri određivanju dovoljnog potrebnog kapaciteta, te da se postojeći kapaciteti efikasno koriste. Iz raznih baza podataka se vade statistički podaci, koji se zatim analiziraju u off-lineu. Na osnovu tih, i informacija iz Change Managera mogu se planirati nove potrebe.

    Distribution Manager

    Jedan od glavnih izazova za pružatelja IT usluga je distribucija softwarea na sva mjesta u mreži. U velikim mrežama je bitno da svi korisnici budu na istoj verziji software-a.

    Distribution Manager daje mogućnosti za:

  • centralnu kontrolu i raspored primanja i slanja software-a po cijeloj mreži
  • daljinsko instaliranje i aktiviranje software-a i ostalih servisa
  • centralni popis software-a po lokacijama
  • Novi servisi se mogu postaviti i startati iz jedne centralne točke, po unaprijed određenom rasporedu, s time da se prate isporuke i dobivaju izvještaji. Prijenos se može vršiti i posredno, preko prelaznih među-čvorova.

    Za slučaj kvara u toku procesa ažuriranja, Distribution Manager ima t.zv. auto-regresiju -automatski se sve vrati na zadnje stanje koje je radilo.

    ICL-ov OSMC znači kompletnu okolinu za upravljanje:

  • Otvoreni Sistemi
    upravlja se sistemima i servisima koji rade po industrijskim i de-facto standardima, bez obzira na dobavljača
  • Automatizacija
    za daljinsko upravljanje, uključivo automatsku detekciju i pokretanje postupka za ispravak greški
  • Centralizacija
    upravlja se distribuiranom IT infrastrukturom iz jedne točke
  • Integracija
    svi proizvodi su integrirani
  • Usluge

    ICL ima dugotrajno iskustvo u suradnji sa svojim korisnicima, na uvođenju novog software-a i sistema. Podrška i konzultacije na početku novog projekta, kada su svi raspoloživi resursi obično nategnuti do krajnjih granica, su ključni faktor uspjeha.

    Primjena kompletnog OSMC rješenja zahtijeva pažljivo planiranje. Instalacija upravljačkih aplikacija i bilo kojih promjena treba ići tako da se minimalno remeti postojeći sistem, a da se dobije maksimalna korist od novih mogućnosti.

    Da bi pomogao korisnicima, ICL uz OSMC nudi nekoliko paketa usluga:

    Usluga procjene

    Snime se korisnikovi IT sistemi, procedure i zahtjevi. Napiše se izvještaj u kojem se identificiraju područja na kojima se može najkorisnije primijeniti OSMC. Izvještaj upozorava i na potencijalne koristi, kao i na utjecaj na korisnikovu organizaciju i postojeću radnu praksu.

    Usluga uvođenja

    Usluga je predviđena za svaku od upravljačkih aplikacija iz OSMC-a. Ova usluga pokriva podršku potrebnu u ranim fazama uvođenja sistema. Detalji i sadržaj usluga variraju od operativnog sistema do operativnog sistema, no tipično pokrivaju:

  • plan uvođenja, izrađen uz suradnju korisnikovog osoblja
  • instalaciju OSMC rješenja na pilot konfiguraciji krajnjih sistema
  • ICL-ovi konzultanti cijelo vrijeme tijesno surađuju s korisnikovim ljudima, kako bi oni mogli sami završiti kompletno uvođenje. Alternativno, ICL može preuzeti i obavezu kompletne instalacije OSMC-a.

    Postoje i usluge pomoći potrebne nakon početnog uvođenja sistema. Te usluge obično pokrivaju telefonske konzultacije i unaprijed dogovorenu količinu pomoći na licu mjesta.

    Što ima novoga - Aug.'91


    ICL adrese

    Premda su ICL-ovi uredi u Beogradu i Novom Sadu na ovim lokacijama već izvjesno vrijeme, adrese, a naročito telefoni nisu bili široko poznati. Evo ih:

    Beograd

    ICL Jugoslavija d.o.o. Gundulićev venac 7 11000 Beograd tel: (011)322-628

    Novi Sad

    ICL Jugoslavija d.o.o. Hotel Park, soba 128 Novosadskog sajma 35 21000 Novi Sad tel:(021) 623-788

    Zagrebačka adresa i brojevi su kao i do sada (vidi okvir na dnu stranice).

    Sporazum ICL - Micro Focus

    ICL je sklopio dugoročni sporazum s Micro Focus Ltd-om., po kojem ICL dobiva pravo prodaje Micro Focusovih COBOL proizvoda na svojim strateškim hardware platformama. Pokriveni su VME, UNIX i MS-DOS operativni sistemi.

    ICL je time na svim svojim platformama osigurao COBOL 85 i Workbench proizvode od vodećeg dobavljača, koji su u skladu s najnovijim standardima.

    OPENframework

    ICL je objavio detalje OPENframework-a - skupa standarda za distribuirane kompjuterske operacije. OPENframework je ujedno i "špranca", t.j okosnica, uzorak, na osnovu koje korisnici mogu razraditi model svoje IT infrastrukture.

    OPENframework je nešto više od arhitekture za distribuirane mreže - po prvi puta su uključene i poslovna strategija i procesi.

    OPENframework sadrži niz formalno prihvaćenih, ali i de-facto standarda, širok raspon korisničkih interface-a, brojne hardware platforme, CASE alate, mrežne servise, mogućnosti za upravljanje sistemima, a i konkretne proizvode poput OFFICEPOWER-a, te niz poslovnih aplikacija.

    Ne treba ni spominjati da se poštuju standardi poput X/Open-ovih, CCITT-a, ISO-a i.t.d. Uključene su i smjernice UNIX Internationala, a osiguran je i rad s OSF-ovim Distributed Computing Environmentom.

    OPENframework je ICL-ova vizija potpuno integriranih informacijskih sistema, zasnovanih na Open Svstems standardima i object orijentiranom radu.

    OPENframework uključuje i pravila za poštivanje kvalitete; za dostupnost, iskoristivost, performanse, sigurnost i potencijal za promjene.

    Postoji i sistem testiranja proizvoda koji žele dobiti OPENframework oznaku. Proizvodi se testiraju da li su u skladu s Open Svstems standardima.

    Elementi OPENframeworka su (za sada):

  • Korisnički interface-ovi
  • Aplikacijske arhitekture
  • Distribuirani aplikacijski servisi
  • Upravljanje informacijama
  • Razvoj aplikacija
  • Upravljanje sistemima
  • Mrežni servisi
  • Platforme
  • ICL planira da u budućnosti u OPENframework ugradi i nove standarde (kad se donesu) za upravljanje medijima za tekst, glas i video, tehnologiju vrlo širokopojasnih komunikacija i paralelnih obrada, te daljnje nove arhitekture za određene tipove aplikacija.

    Novi proizvodi

    VME

    ASO - Automated Svstem Operator opcija za VME. Automatski odgovara na sistemske promptove (umjesto operatera), a omogućava i to da se s jednog terminala može kontrolirati više VME sistema.

    DDS 850 i OuickBuild proširenja - DDS sada može kontrolirati i distribuirani razvoj sistema, a QB generirati i IDMSX i INGRES aplikacije.

    PC

    Model 75/33 i Model 75/20 -novi modeli. M75/33 je pravi "486, radi na 33 MHz, a M75/20 je "486SX model, na 20 MHz. Koriste se uobičajene kombinacije memorije, diskova i disketa. Dosadašnji Model 75 je pravi '486, a radi na 25 MHz. Ime mu se neće mijenjati u M75/25!


    "Štikleci"

    Nema ništa ovoga puta.


    ICL JUGOSLAVIJA d.o.o. , KREŠIMIROV TRG 2 ; 41000 ZAGREB ; Tel: (041)412-328,410-111/150 ; Fax: (041)448-219


    For additional information
    If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

     Contact us     Legal 

    All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018