Nov.91, 09

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

ICL Novosti - Sep.'91


Okružnica - povremeno šalje ICL d.o.o.


Drugi ozbiljni broj

Ovog mjeseca se je desilo mnogo toga, no na žalost ne stvari o kojima pišu "Novosti".

U ovom broju počinjemo pisati o ICL-ovim CASE alatima. Mini-seriju natpisa počinjemo s opisom ICL-ovog OPEN CASE programa. U idućim brojevima će biti riječi o konkretnim alatima.

U ovom broju vas upoznajemo s ICL-ovim OSV-ovima, a dajemo i uobičajeni mjesečni pregled noviteta.

Nadamo se da će "Novosti" doći do vas.

Urednik i.t.d.

R.Vukina


OPEN CASE


ICL Open CASE program se oslanja na ICL-ovo iskustvo s Rječnicima i CASE tehnologijom, kako bi se osigurala efikasna platforma za razvoj kvalitetnih poslovnih aplikacija.

Uspjeh u 1990-ima

Izazov za devedesete je da osigurate da svatko u vašoj organizaciji može potpuno iskoristiti nove prilike koje se ukazu. Za to će im biti potrebni pravi alati.

Informacijski sistemi će očito pružiti infrastrukturu potrebnu za uspjeh, no informatička tehnologija (IT), sama po sebi neće dati efikasnost koju zahtijevaju dioničari i poreski obveznici, baš kao ni izrazitu prednost pred konkurentima. Ključ je u osiguravanju dobro usmjerenih, potpuno integriranih IT sistema koji podržavaju svako od područja u poslovnoj strategiji organizacije.

CASE (Computer Aided Systems Engineering) je najefikasniji i najekonomičniji način razvijanja i integriranja software sistema. ICL već mnogo godina vodi na tom polju. Povrh toga, surađivali smo i u značajnim istraživanjima poslovnih i ekonomskih trendova. Na osnovu tih iskustava, možemo osigurati CASE okolinu koja će podržavati poslovne i rukovodstvene potrebe tijekom devedesetih godina, pa i dalje.

CASE: koncepcija

CASE predstavlja profesionalni pristup razvoju software sistema.

Pri razvoju software-a se primjenjuju discipline slične onima koje se koriste u inženjeringu. CASE daje strukturiranu okolinu koja pokriva cijeli životni ciklus aplikacije. Tu je uključeno:

  • analiza poslovnih potreba
  • analiza IT potreba
  • feasibilitv studija
  • dizajn sistema
  • konstrukcija i implementacija
  • integracija
  • isporuka radećeg sistema
  • daljnja evolucija
  • periodički pregledi
  • CASE alati i tehnike ubrzavaju cijeli ciklus proizvodnje i održavanja kvalitetnih software sistema. CASE dramatično smanjuje sveukupne troškove i znatno povećavaju predvidljivost kako će software raditi kad bude gotov i isporučen.

    U današnjem, brzo promjenjivom poslovnom okruženju, od bitne je važnosti da se za razvoj novih sistema koriste standardne metode i CASE alati. Postoje i CASE tehnike za ažuriranje postojećih aplikacija, kako bi omogućile ispunjenje novonastalih zahtijeva.

    Otvoreni sistemi

    Da bi u potpunosti iskoristili prednosti CASE alata, software inženjeri rade prema dogovorenim metodama, u okolini koja odgovara Open Svstems standardima. To im omogućava da usvoje dosljedni pristup, ali im daje i maksimalnu prilagodljivost pri izboru razvojnih alata i okoline u kojoj će razvijeni sistem raditi.

    ICL je vodeći isporučitelj Otvorenih sistema za potrebe cijele organizacije. Mi smo u potpunosti predani razvoju Otvorenih Sistema i strategija našeg proizvodnog programa je čvrsto zasnovana na tim principima.

    Otvoreni CASE

    ICL-ova strategija za CASE je da je potrebna podrška za cijeli životni ciklus aplikacija, prema otvorenim standardima.

    Mi nudimo širok izbor CASE alata, koji podržavaju svaku fazu ciklusa. Osnova tih alata je Rječnik, koji čini jezgru CASE okoline. To je repozitorij za sve one koji rade na razvoju i dokumentiranju sistema.

    ICL-ova reputacija kao svjetski renomiranog isporučitelja Rječnika i vodećeg u Otvorenim Sistemima daje jake temelje na kojima se može graditi. Rječnik sadrži:

  • poslovni model
  • definicije i specifikacije sva kog djela software sistema, onako kako se razvija
  • integrirane informacije iz workbench i ostalih CASE alata
  • dokumentaciju o poslovnim procesima i podacima u svakoj od faza
  • ažurne reference potrebne članovima projektnih timova
  • Dokumentiranje se nastavlja kroz cijeli životni ciklus sistema, t.j. prati i kasniji razvoj, potreban za ispunjenje novonastalih potreba. Zbog toga je kasnije održavanje znatno jednostavnije i jeftinije.

    Alati za Open CASE

    Na osnovu uspjeha OuickBuild-a, ICL razvija cijeli niz vrlo konkurentnih CASE alata. Međutim, ni jedan od proizvođača nema snaga da sam razvije najbolji CASE alat za svaku namjenu, u svakoj okolini. Imajući to na umu, a poštujući i koncept Otvorenog CASE-a, napravili smo i izbor između proizvoda od raznih renomiranih proizvođača i tako proširili našu ponudu.

    Povrh toga, surađivali smo s vodećim kompanijama, čiji CASE alati nadopunjavaju naše snage na polju Rječnika i primjeni on-line baza podataka.

    Naš Rječnik smo "otvorili", tako da se ti, kao i ostali proizvodi trećih stranaka koje ćete možda odabrati, mogu integrirati s našim sistemom za Rječnik. To vam omogućava da u svakoj fazi možete odabrati alate koji najbolje služe svrsi i najbolje odgovaraju metodologiji koju koristite.

    CASE tehnike

    Moderne tehnike posvećuju znatno veću pažnju početnim fazama životnog ciklusa aplikacije: feasibilitv studiji, analizi potreba i definiciji problema. To su informacije na kojima je zasnovan cijeli sistem.

    CASE alati i workbench-ovi, projektirani da podržavaju radnu metodu, povećavaju produktivnost i pomažu da se izbjegnu dvosmislenosti i nedosljednosti.

    ICL nudi izbor alata za podršku i vlastitog razvoja i cijelog niza popularnih metodologija.

    Upravljanje projektima

    Strukturirano upravljanje projektima daje veću kontrolu nad rokovima i troškovima i omogućava krajnjim korisnicima da utječu na one dijelove projekta koji ih se tiču.

    Povratna veza od rukovodstva i korisnika je važna i to se u potpunosti uzima u obzir. Plan projekta predviđa konzultacije u toku cijelog životnog ciklusa aplikacije.

    Analiza i dizajn

    Analitičarski workbench alati ubrzavaju proizvodnju dijagrama potrebnih da se dokumentiraju poslovni procesi i informacije. Te informacije se upisuju u Rječnik.

    Na osnovu toga, razvijaju se specifikacije sistema, određuju se logički koraci i rafiniraju se definicije baze podataka. Na terminalima je moguće prikazati izglede ekrana, tako da se s krajnjim korisnicima može prodiskutirati raspored i tekst menu-a, obrazaca i ekrana.

    Jedna od koristi ovakvog ICL-ovog pristupa je da se prototip može proširiti do punog radnog sistema.

    Prikladni alati vode dizajnera kroz cijeli proces.

    Konstrukcija

    Implementacija jednom projektiranog sistema je obično dugotrajan i radno intenzivan posao. Povrh toga, na tom području obično vlada akutna nestašica iskusnog osoblja.

    Koristeći odgovarajuće alate, moguće je automatski razviti sistemske specifikacije, na osnovu podataka zapisanih u Rječniku.

    Nakon toga se mogu koristiti automatski generatori koda, koji se pobrinu za sve rutinske i one poslove koji se ponavljaju.

    Workbench-ovi napravljeni za korištenje nekog određenog kompjuterskog jezika, daju specijalizirane mogućnosti za uređivanje i testiranje programa u tim jezicima, a mogu i automatski generirati kod na osnovu opisa visokog nivoa.

    Kad rade u CASE okolini, software inženjeri se mogu koncentrirati na posao koji stvarno zahtijeva njihova specijalistička znanja. Posto se koriste zajedničke metode, mogu se lakše premještati iz jednog dijela projekta na drugi, kao i s jednog projekta na drugi.

    Integracija i evolucija

    Integracija je ključna faza u životnom ciklusu software-a. CASE podržava integraciju novog software-a s postojećim sistemima, i kompjuteriziranima i ručnim.

    Razvoj i integracija sistema postaju sve složeniji, pa su sve više potrebne kompjuterizirane kontrolne tehnike.

    Pre-projektiranje i dizajn unazad

    CASE alati se mogu koristiti i da poboljšaju performanse postojećeg software-a, kao i za unos tog software-a u CASE okolinu.

    Pre-projektiranje povećava efikasnost software-a na taj način da se logički prestrukturira postojeći kod i uklone suvišni dijelovi. Nakon toga se dobije dijagram za dizajn programa, kao i opširna dokumentacija, koja olakšava daljnje održavanje.

    Dizajn unazad je proces u toku kojega se identificiraju komponente i svrha neke postojeće aplikacije. Pri tome se koriste CASE alati, ali unazad -krene se od programa i automatski se dokumentira sve do čega se može dedukcijom doći. Pri tome se u potpunosti koriste prednosti Otvorenog Rječnika.

    Ovaj proces je iterativan i interaktivan. Vrlo su rijetki slučajevi kada programski kod sadrži informacije potrebne da se dokumentiraju poslovne potrebe u strukturiranom obliku. Tamo gdje proces dizajna unazad ukaže na neku strukturu, lako je dodati detalje koji pokazuju kako ta struktura reflektira poslovne potrebe.

    Čim se više aplikacija razvije u okviru CASE okoline, cijeli 1T sistem postaje sve efikasniji, lakše se kontrolira i jeftinije se održava.

    Daljnji razvoj i periodički pregledi

    IT sistemi moraju osigurati kontinuiranu podršku poslovnoj strategiji, onako kako ona evoluira. Povrh toga, moraju pratiti i promjenjive zahtjeve korisnika.

    CASE okolina uključuje i podršku za periodičke pre lede i evoluciju sistema. C/ alati za analizu utjecaja će identificirati ona područja na kojima će se osjetiti planirane promjene, a alati za razvoj će pomoći u uvođenju tih promjena. Na taj način se potrebno vrijeme skraćuje na minimum, kao i troškovi oko modificiranja sistema.

    Upotrebom CASE alata se mogu postići značajne prednosti:

  • veća kontrola nad rokovima, troškovima i kvalitetom
  • znatno smanjenje troškovi održavanja
  • kontinuirana podrška poslovnim potrebama
  • povećana produktivnost
  • optimalno korištenje resursa
  • efikasniji razvoj software-a
  • veća motivacija i za ljude koji rade na razvoju i za krajnje korisnike
  • isporuka kvalitetnih sistema koji ispunjavaju potrebe korisnika
  • brži povrat investicija
  • Izbor alata

    Kad gradite svoju CASE okolinu, potrebno je uzeti u obzir:

  • poslovne potrebe vaše organizacije
  • potrebe krajnjih korisnika
  • okolinu u kojoj će raditi novi software
  • CASE alate i razvojnu okolinu koji najbolje odgovaraju potrebama
  • integracija pojedinih alata i workbench-ova
  • Danas na tržištu postoje mnogi CASE i workbench alati, tako da je moguć ogroman broj kombinacija. ICL vas može savjetovati o izboru koji odgovara vašim potrebama i vašem sistemu.

    Naša iskustva pokrivaju kompletnu radnu okolinu, uključivši integraciju software-a za timski rad, kao što su n.pr. elektronička pošta, rokovnici i upravljanje dokumentima.

    Open CASE i ICL

    ICL vam omogućava da budete u prvoj liniji CASE razvoja, ali i da istovremeno zaštitite svoje dosadašnje investicije. Mi kontinuirano proširujemo tehnologiju našeg Rječnika i cijeli raspon alata, predviđajući nove poslovne i IT zahtjeve.

    Mi objavljujemo interface-ove za nas Rječnik, tako da treće stranke mogu razvijati nove, ili proširivati postojeće proizvode koji će ih koristiti.

    Međunarodni standardi na ovom području tek nastaju, no ICL-ov Rječnik će biti u skladu i s IRDS (Information Resource Dictionarv Svstems) i CDIF (CASE Data Interchange Format) standardima, kad oni budu ratificirani.

    ICL nudi Open CASE okolinu zasnovanu na UNIX-u. Povrh toga, primjenjujemo i Open Svstems standarde na VME-u, na način koji poštuje interese i postojećih i budućih korisnika. Mi također vodimo i na polju integracije sistema u okolinama opreme od više proizvođača.

    Sistemi razvijeni pod Open CASE okolinom su:

  • fleksibilni
  • lakše se kontroliraju
  • lakše se održavaju
  • predstavljaju bolju investiciju
  • ICL vodi u Otvorenim Sistemima, a vaša korist od toga je:

  • podrška za vašu evoluciju na Otvorene Sisteme
  • petnaest godina ICL-ovog iskustva u CASE-u
  • sloboda izbora alata koji najviše odgovaraju vašem poslovanju i vašim metoda ma u bilo kojoj fazi
  • integracija kroz cijeli životni ciklus aplikacije
  • podrška za cijeli razvojni ciklus Otvorenih aplikacija
  • ICL vam može pomoći da kontrolirate, upravljate i razvijate vaš Open CASE sistem i tako postignete vaše ciljeve i na polju razvoja software-a i za radne sisteme.

    Naš sveobuhvatni raspon pratećih usluga pokriva cijeli životni ciklus aplikacija, kao i konzultantsku pomoć i školovanje.

    Ako vam trebaju fleksibilne, visoko-kvalitetne integrirane aplikacije, vaš izbor je jasan:- ICL-ov Open CASE.


    OSV220


    Zadnji OSV (Open System Version) je OSV220. Sadrži preko 100 proizvoda. Ova košara proizvoda je stvarno iz-testirana i radi kao integrirani skup proizvoda. Sve mogućnosti za zajednički rad su provjerene i dokumentirane.

    OSV proizvodi pokrivaju sva ICL-ova strateška područja: • korisnički pristup, uredsko poslovanje, baze podataka, upravljanje transakcijama, CASE alati, upravljanje sistemima, rad u mrežama, rad na PC-ovima i UNIX serverima, zajednički rad s VME serverima.

    Cilj ICL-ovih OSV-ova je da se na jednostavan način dođe do integriranih sistema. OSV-ovi izlaze u pravilnim intervalima.

    Svaki OSV je jasno definiran skup proizvoda koji poštuju ICL-ovu OPENframework arhitekturu i daju bazu za integrirana poslovna rješenja.

    Svi proizvodi koji čine jedan OSV su na određenoj i definiranoj verziji, tako da je svaki OSV jasno definiran. Korisnik odabire one proizvode koji mu trebaju.

    OSV proizvodi ne moraju davati kompletno poslovno rješenje. OSV proizvodima se mogu dodavati i razne poslovne aplikacije, koje se integriraju s OSV proizvodima u jednu skladnu cjelinu. I OSV proizvodi i poslovne aplikacije rade na platformama koje se sastoje od hardware-a i operativnog sistema. To sve zajedno daje potpune radne sisteme.

    OSV se može smatrati određenim korakom, odn. referentnom točkom, u kojoj se dobivaju povećane mogućnosti koje čine jednu cjelinu. Korisnici se mogu odlučiti da pređu s jedne skupine OSV proizvoda na novu verziju izdanu u okviru novog OSV-a. Za svaki OSV postoji definirani prelazni put sa starog na novi.

    Svi OSV proizvodi se testiraju, kako bi se osigurala funkcionalnost i poštivanje standarda. Korisnici mogu biti sigurni da OSV proizvodi mogu raditi jedni s drugima, kao integrirana cjelina.


    Što ima novoga - Sep.91


    Poslovne novosti

    FUJITSU investira u SPARC tehnologiju

    FUJITSU, koji drži 80% dionica ICL-a, je investirao oko USD 40M u HaL Computer Svstems Inc. iz Kalifornije, koji radi na slijedećoj generaciji Super Scalar RISC procesora, zasnovanog na SPARC arhitekturi. Proizvodnju procesora će preuzeti FUJITSU. U toku slijedećih 12 mjeseci se mogu očekivati novi I CL DRS6000 modeli koji će koristiti te procesore. ICL je do sada isporučio opreme zasnovane na SPARC-u i UNIX-u SVR4 u vrijednosti oko USD 400 M.

    Drugi Joint-venture u SSSR-u

    Nova kompanija se zove ICL-KMECS. IĆI ima 60% vlasništva, a 40% drži KMECS (Kazan Manufacturing Enterprise of Computer Svstems) iz kazana, Tatarstan, koji je u okviru Ministarstva Radio industrije SSSR-a. KMECS je jedan od najvećih sovjetskih proizvođača RIAD mainframe sistema.

    Nova kompanija će prodavati i davati podršku za ICL-ove DRS6000 i DRS3000 UNIX servere, širom SSSR-a.

    ICL u Sovjetskom savezu ima i kompaniju MCS u Lenjingradu, koja montira i distribuira ICL PC-ove.

    Velike PC narudžbe

    British Gas, Velika Britanija je odlučio da ICL ostane isključivi dobavljač PC-ova. Sklopljen je novi ugovor u vrijednosti od GBP7M!

    Credit Agricole federation, bankarska grupacija iz Francuske je potpisala ugovor vrijedan FRF 46 M (GBP 4.6 M) za oko 1500 ICL-ovih PC-ova, raznih modela.

    Uspjesi i priznanja

    ICL - isporučitelj Br.1 UNIX sistema u GB

    Izvještaj INTECO-a, vodećih analitičara tržišta u Velikoj Britaniji, je pokazao da je ICL isporučio najviše UNIX sistema u Velikoj Britaniji, što po vrijednosti predstavlja 18% ukupnog tržišta. Ovaj uspjeh se tumači višegodišnjim radom na primjeni standarda, integraciji sistema i širokoj lepezi aplikacija.

    U isto vrijeme, IDC je objavio izvještaj "Pregled UNIX tržišta u 1990", u kojem je navedeno: "ICL je u 1990. ostvario najveću stopu rasta od svih europskih isporučitelja".

    VME, prvi otvoreni mainframe operativni sistem na svijetu

    ICL je postigao još jedan značajni uspjeh u svom nastojanju da postane Br.1 isporučitelj Otvorenih sistema. X/Open organizacija je nedavno dodijelila svoju XPG3 oznaku za ICL-ov mainframe operativni sistem VME. Ta oznaka znači da je proizvod prošao sve testove za poštivanje Open Svstems standarda.

    VME je prvi od mainframe operativnih sistema koji je dobio takvu oznaku, a ICL je prvi proizvođač koji se može pohvaliti da njegov kompletni proizvodni program radi po standardima za Otvorene sisteme.

    Open Svstems mogućnosti su prvi puta uključene u VME verziju SV292, koja se počinje isporučivati u rujnu '91.

    Ta mogućnost znači da će korisnici i na VME strojevima moći koristiti alate i aplikacije razvijene prema XPG3 standardima, kao i razvijati nove aplikacije koje će biti prenosive na sve XPG3 platforme.

    U okviru SV292 će doći i optimalizirani "C" kompajler, a ANSI COBOL 85 dolazi do kraja godine.

    Novi proizvodi

    Serija 39

    25 km Macrolan - Macrolan, optički kabel, na Seriji 39 služi za međusobno povezivanje procesora, diskova, traka, brzih komunikacijskih linija i.t.d. Sada je moguće da pojedine komponente budu i na udaljenostima do 25 km, što je značajni korak prema distribuciji sistemskih resursa.

    DRS6000

    Brzi štampači - moguć priključak FP1500 i FP2000 linijskih štampača (1500/2000 Ipm). Priključak preko OSLAN-a. Isporuke - kraj '91.

    UNIX serveri

    LM/X LAN MAnager omogućava da UNIX server bude file i printer server za PC-ove u lokalnoj mreži, vezane preko OSLAN kabla. Kompatibilan i s OFFICEPOWER-om. Na UNIX strani je potreban OSLAN h/w i s/w, a na PC strani MS-DOS, OSLAN/386 i Win-dows 3. PC mora biti minimalno '386SX (t.j. M50 na više). Korisnici koji imaju starije PC-ove mogu koristiti PCI (PC Interface), koji daje slične mogućnosti.

    Za System 25 korisnike

    DMFX, novi software alat omogućava korisnicima ICL Svstem 25 strojeva prijelaz na UNIX servere DRS6000 ili DRS3000. DMFX emulira Svstem 25 okolinu na UNIX serveri-ma, tako da korisnici mogu koristiti svoj Svstem 25 software i na novim platformama, bez ikakvih izmjena.


    "Štikleci"

    Nije vrijeme za takve stvari.


    ICL d.o.o. ; KREŠIMIROV TRG 2 ; 41000 ZAGREB ; Tel: (041) 412-328, 410-111/150 ; Fax: (041)448-219


    For additional information
    If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

     Contact us     Legal 

    All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018