Nov.91, 10

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

ICL Novosti - Okt.'91


Okružnica - povremeno šalje ICL d.o.o.


Treći ozbiljni broj

Ovog puta ćete dobiti dva broja zajedno - za 9 i 10 mjesec

U ovom broju nastavljamo pisati o CASE alatima - na redu je ISEE, skup alata za UNIX servere.

Donosimo i kratak pregled kompletnog ICL-ovog PC programa, koji seje u nekoliko mjeseci praktički kompletno promijenio. Ovaj broj ima i prilog - tabele s karakteristikama ICL PC-ova.

Nije izostao ni uobičajeni pregled novosti.

Vaš urednik i.t.d.

R.Vukina


ISEE


  • Otvoreni CASE
  • Kreira industrijski standardne run-time sisteme
  • Grafički workbench-ovi
  • Automatska generacija SQL, INGRES, 4GL i C koda
  • Podrška za sve faze životnog ciklusa razvoja
  • Više projekata, više korisnika
  • Proizvodi konzistentnu dokumentaciju
  • ISEE arhitektura

    ISEE arhitektura

    ICL-ov ISEE (Information Systems Engineering Environment) je integrirani CASE, koji služi za razvoj poslovnih informacijskih sistema po Open Systems standardima.

    ISEE podržava puni životni ciklus aplikacije. Razvojna okolina je UNIX SVR4. ISEE podržava standardne metode (Vourdon), standardne software za rad s prozorima (X-Windows, OSF/Motif) i standardni jezik za upite (SQL).

    ISEE se sastoji od workbench alata za Analitičara, Arhitekta, Dizajnera i Programera, sve integrirano preko Rječnika za Projekt. Aplikacije se razvijaju pomoću ISEE SQL, INGRES, 4GL i 'C generatora.

    ISEE DESK

    Korisnički interface za ISEE sistem se zove ISEE DESK. DESK omogućava općeniti pristup za workbench alate koji omogućavaju kreiranje projekata, administrativne poslove, konfiguriranje i pozivanje utility programa. Iz DESK-a se pristupa slijedećim workbench alatima:

    Analitičarski workbench

    Analitičarev workbench ("radni pult") podržava strukturirane tehnike za analizu informacija i sistem analizu. Za ovu razvojnu fazu postoje slijedeći alati: Data Flow Diagram Editor (Yourdon/DeMarco), Entity Relationship Diagram Editor (Chen), Data Structure Diagram Editor (Jackson), nekoliko tekst alata, alata za izvještaje i alata za pregledavanje baza podataka. Ukoliko se uzme i komponenta "Reverse Engineering", moguće je u analitičku fazu preuzeti i već ranije konstruirane baze podataka, pomoću "Take-on" mogućnosti.

    Arhitektov workbench

    Alati iz ove skupine podržavaju fazu globalnog dizajna. Ovaj workbench omogućava daljnje aktivnosti u Data Flow, Entity Relationship i Data Structure dijagramima, u fazi početnog dizajna. Ovaj workbench uvodi i Form Sequence dijagrame.

    Dizajnerov workbench

    Dizajnerski workbench detaljnije definira strukturu aplikacije - opisuje module i njihove hijerarhijske odnose. Pri tome se koriste Data Structure/Datatype. Structure Chart i Entity Relationship dijagrami, kako bi se dobio detaljni dizajn. Sve to se zatim prenosi u Programerski workbench, gdje čini osnovu za generiranje koda.

    Programerov workbench

    Programerski workbench podržava faze implementacije, testiranja i održavanja kod razvoja aplikacija u INGRES relacijskoj bazi. Baze podataka, ekrani i programi se generiraju iz ovog workbench-a.

    SQL generator

    SQL generator je snažan alat koji generira SQL skriptove za kreiranje baze podataka, kao i za generiranje 4GL modula za integritet baze. Generacija se vrši direktno iz Modela Podataka.

    INGRES 4GL generator

    INGRES aplikacija se može automatski kreirati na osnovu Form Sequence i Structure Chart dijagrama, te Program Design Language-a i Pred-definiranih Modula.

    'C generator

    'C Source Code Generator kreira C aplikacije, na osnovu Data Type i Structure Chart dijagrama.

    ISEE Podrška za projektni tim

    Jedna od značajnih mogućnosti ISEE-a je podrška za rad projektnih timova. To se radi na slijedeći način:

  • Rad u heterogenim mrežama
    Danas je vrlo čest slučaj da se radi s kompjuterskom opremom različitih proizvođača. ISEE arhitektura podržava distribuirani rad, tako da server može raditi na bilo kojem režimu koji podržava SQL bazu podataka.
  • Krojenje radne okoline
    Članovi u projektnom timu imaju razne zadatke, a svakom trebaju njegovi vlastiti, specifični alati. ISEE paket, kombiniran s mrežnim mogućnostima, omogućava organizaciji da za svoje projektne timove skroji optimalnu radnu okolinu.
  • Spremanje na nivou projekta i lokalnom nivou
    Neke stvari treba spremiti u rječnik projekta, jer do njih moraju imati pristup svi članovi projektnog tima, dok se druge mogu spremiti u lokalni rječnik. Na taj način se osigurava efikasni pristup na svim razinama.
  • Istovremeno korištenje
    Bilo koji predmet koji se mijenja će biti zaključan. Svi ostali članovi tima će ga moći samo čitati. Na taj način se postiže puna istovremenost i integritet informacija.
  • Podjela posla u fazi analize
    Voda projekta može na najvišem nivou podijeliti projekt u razne podsisteme, tako da se svaki dio može razvijati odvojeno, no sve uzajamne veze između podsistema se održavaju.
  • Globalni i lokalni objekti za dizajn
    Dijelovi razvojnog procesa, koji se ne tiču ostalih članova projektnog tima se mogu zaštiti, kako bi se spriječili sudari. Svi članovi tima mogu međutim koristiti objekte koji su zajednički. Time se omogućava ponovno korištenje gotovih software modula.
  • Upravljanje verzijama i konfiguracijama
    članovi projektnog tima mogu u okviru jedne konfiguracije upravljati verzijama pojedinih objekata. Na taj način je moguće povratiti najnoviju, početnu, ili bilo koju verziju između, bilo kojeg sistema. Moguće je da čak i cijele konfiguracije neke aplikacije žive kao verzije.
  • Generiranje koda
    ISEE omogućava generiranje SQL i 4GL koda, čime se znatno smanjuje vrijeme potrebno za uvođenje. Upotrebom šablona je moguće kreirati kompletne aplikacije za relacijsku bazu podataka, direktno iz grafičkih modela.
    Na osnovu Entity Relationship dijagrama, koji definiraju sheme baze podataka, kreiraju se i održavaju tabele baze podataka. Kompletni 4GL kod za aplikaciju za bazu podataka se dobije na osnovu Structure Chart dijagrama, koji su integralni dio RDBMS razvojnih alata.
    Pred-definirani moduli, do kojih se dolazi i koji se generiraju na osnovu modela baze podataka, sprečavaju da se često ponavljane operacije svaki puta ponovno projektiraju. Automatski se pazi i na ograničenja za atribute i tabele, kao i na integritet referenci.
  • Korisnički interface
    Korisnički interface za ISEE slijedi OSF/Motif industrijski standard, a implementiran je pomoću X-Windows-a. Pri tome se u potpunosti koriste višestruki prozori, ikone, miš i ostale moderne komponente korisničkog interface-a.
  • Timu koji razvija informacijske sisteme, ISEE pruža slijedeće:

  • alate za proizvodnju run- time sistema po industrijskim standardima
  • integrirane grafičke workbench alate za analizu, dizajn i implementaciju nekog projekta
  • automatsko generiranje SQL, 4GL i 'C' koda
  • glatki prijenos podataka između pojedinih faza projektnog ciklusa, putem Rječnika za Projekt
  • mogućnost rada više korisni ka i više projekata
  • konzistentnu dokumentaciju aplikacije, kao i mogućnost praćenja podataka o razvoju, kroz sve faze životnog ciklusa

  • Novi ICL PC-ovi


    ICL je postaje sve značajniji proizvođač i isporučitelj personalnih kompjutera - sada se već nalazi na Top Ten listi u većini zemalja Europe, a u mnogima je i medu prvih pet, pa i vise, naročito u segmentu jačih PC-ova.

    Uspjeh nije slučajan, nego je plod dobre strategije, smišljenog investiranja i marljivog višegodišnjeg rada.

    Tijekom 1991 je najavljen veći broj novih modela, tako da se može govoriti o potpuno novom PC programu.

    Zajedničke karakteristike

    U dodatku je tabela s pregledom svih modela. Za lakše snalaženje, ovdje navodimo neke zajedničke karakteristike

    Stol/pod i kućišta

    Modeli 95 su predviđeni za instaliranje na pod, pored/ispod stola ("tower" izvedba). Svi ostali modeli su za postavljanje na stol.

    Stolni modeli imaju dvije vrste kućišta:- pune i pola visine. Modeli čiji tipski broj završava na nulu (MxO...) imaju kućište pola, a modeli koji završavaju na pet (Mx5...) pune visine.

    U modelima s kućištem pola visine ima mjesta za dvije jedinice od 3.5" i za dvije dodatne kartice.

    U modelima s kućištem pune visine ima mjesta za dvije jedinice od 3.5" i za jednu od 5.25", te za četiri dodatne kartice.

    To je jedina razlika između odgovarajućih MxO... i Mx5... modela.

    Modeli 75 su isključivo u izvedbi s kućištem pune visine.

    Procesori

    Tip procesora se obično vidi iz naziva modela. U novom ICL-ovom PC programu se koriste slijedeći Intel procesori:

  • 80286 - Modeli 30 i 35
  • 80386SX - Modeli 50 i 55
  • 80486SX - Model 75/20
  • 80486 - Modeli 75 i 95
  • ICL je odlučio iz svojeg programa izbaciti '386 procesore -umjesto toga po približno sličnim cijenama nudi modele s '486SX i '486 procesorima.

    Slotovi i portovi

    Svi modeli imaju posebne slotove za memoriju, ko-procesor, ekran, tastaturu i miša. Slotovi koji se navode u tabelama su slobodni i raspoloživi za ugradnju dodatnih kartica.

    Svaki model ima po jedan paralelni i dva serijska porta.

    Ugrađeni magnetski mediji

    Svaki model ima nekoliko po-modela, koji se međusobno razlikuju po ugrađenim magnetskim jedinicama.

    • Bez magnetskih medija:- kao radna stanica u lokalnoj mreži. Osim što su nešto jeftiniji, ovakvi modeli se traže i zbog sigurnosnih razloga (zaštita od virusa) i neovlaštenog kopiranja podataka. Ovakav PC se boota sa LAN servera.
    • Jedna ili dvije diskete:- uglavnom kao radna stanica u LAN-u., ili kao samostalni stroj za korisnike vrlo malih potreba.
    • Disketa plus disk:- za samostalni rad i rad u mrežama.

    U sve modele s disketama se standardno ugrađuju diskete 1.44MB, 3.5"

    Tipski brojevi:

  • Mxx-000 - bez ičega
  • Mxx-001 - jedna disketa
  • Mxx-041,081, 121,211 - jedna disketa plus disk od 40,80, 120 ili 210 MB
  • Dodatne jedinice

    Ovisno o kućištu i pod-modelu (t.j. koliko je jedinica već ugrađeno), moguće je dodavati jednu do dvije dodatne interne ili više eksternih dodatnih jedinica. Birati se može između:

  • disketa od 5.25"
  • disk od 40, 80,120 ili 210 MB
  • streamer kazeta
  • CD-ROM
  • (Dozvoljene kombinacije provjeriti kod ICL-a)

    Ekrani, tastature, miševi.

    Uz svaki PC se treba naručiti ekran i tastaturu. Ekrani su po VGA standardu, kolor ili Emono, a tastature su sa 102 tipke.

    Port za miša je ugrađen standardno, ali se sam miš kupuje po želji.

    Operativni sistemi

    MS-DOS (3.3, 4.01, 5.0), OS/2, UNIX SVP.4.0 te razni za LAN-ove (Novell i.t.d.)


    Što ima novoga - Okt.'91


    Poslovne novosti

    Sporazum ICL - Ki Research Inc.

    ICL je sklopio sporazum si Ki Research Ine po kojemu ICL može na svojim DRS UNIX serverima nuditi Ki Researchov kiNET software. kiNET software služi za povezivanje UNIX strojeva na DEC sisteme. kiNET pokriva i DECNet pristup s UNIX strojeva na DEC hostove i LAT pristup s terminalskih servera na UNIX hostove. Uključene su i UNIX aplikacije za prijenos datoteka, poštu, daljinski log-in i upravljanje .mrežom, sve kompatibilno s odgovarajućim DEC VMS mogućnostima.

    Još jedno priznanje

    ICL je proglašen "IsporučiteIjem Otvorenih Sistema godine"

    Sponzori za ovu ROSA (Recognition of Open Svstems Achievement) nagradu su magazin Open Svstems i firma Data General. Čitatelji ovog magazina su između 28 kandidata odabrali ICL-a. Nagrada je priznanje za ICL-ovo nesumnjivo vodstvo u razvoju i primjeni proizvoda prema Open System standardima.

    ICL se može s pravom pohvaliti da je prvi i jedini značajni isporučitelj informacijskih sistema čiji kompletni proizvodni program poštuje Otvorene standarde. Time su pokriveni PC-ovi, sistemi srednje veličine i mainframe sistemi, kao i komunikacijske mreže koje ih povezuju.

    Benchmark za INGRES Search Accelerator

    ICL je 16.10.91 objavio rezultate benchmarka za INGRES Relational Database Search Accelerator.

    Testovi su pokazali da se dobiju poboljšanja od minimalno 2.5 puta, do čak 45 puta, u odnosu na klasično RDBMS pretraživanje.

    U testiranju je sudjelovalo šest ICL-ovih korisnika, koji su koristili prave, žive poslove. Testovi su pokazali i znatno poboljšanje iskorištenja procesora, koji su bez Akceleratora imali problema s mješavinom on-line TP aplikacija i 'ad-hoc' upita. Kada se je uključio Akcelerator, sistem je s lakoćom obavljao oboje, i još imao i slobodnih kapaciteta.

    Slična poboljšanja su uočena i kod broja upita koje je sistem mogao opslužiti u periodu od 30 minuta. Bez akceleratora, posluženo je 337 upita, a s njim ih je obrađeno čak 906, a dodatna prednost je bila i ta da je vrijeme odziva bilo konstantno.

    Relational Database Search Accelerator se sastoji od hardware-a (nastalog na osnovu ICL-ovog CAFS-a s VME mainframe sistema) te sistemskog software-a i modula u INGRES-u.

    Akcelerator se može koristiti na ICL-ovim DRS6000 i DRS3000 UNIX serverima, a za sada ga znaju koristiti INGRES relacijske baze. U prva četiri tjedna od lansiranja Akceleratora, isporučeno je 70 sistema korisnicima na raznim stranama svijeta.

    Novi proizvodi

    VME

    Sigurnosne opcije:- izašlo je nekoliko novih opcija koje se tiču sigurnosti sistema. To su PID (Personal Identification Device), Audit, Trusts i HSO (High Security Option). HSO uključuje u sebi sve prethodne. Uz sve nove opcije se nude i prateće usluge, koje pokrivaju od preliminarne studije , preko dizajna do implementacije.

    UNIX SVR4 za ICL PC-ove

    Sada se i na ICL PC proizvodima može koristiti UNIX SVR4 (koji se koristi i na ostalim ICL-ovim UNIX serverima)  PC mora imati streamer kazetu.

    UNIX SVR4 se prodaje u dva odvojena paketa - radni i razvojni. Radni sadrži sve ono što je potrebno za rad aplikacija i dokumentaciju. Razvojni sadrži ANSI 'C' kompajler, biblioteke subrutina i razne alate potrebne za razvoj aplikacija.

    Ovaj proizvod je namijenjen uglavnom za samostalne PC-ove (zbog ograničenih mogućnosti PC hardware-a). Korisnicima koji žele veći broj terminala se preporuča da odaberu jedan od ICL-ovih UNIX servera, koji imaju znatno bolje mogućnosti širenja.

    Notebook PC

    Sporazum s Nokia Data je dao prvi novi proizvod - NB386S notebook PC.

    To je PC težak 3 kg, dimenzija 28x22 cm. Procesor je 80386SX, 20 Mhz, 2-8 MB RAM, 1.44 MB 3.5" disketom, diskom od 60 MB, tastatura 80 znakova, mono LCD ekranom po VGA standardu, baterijom za 3 h rada, punjačem. Pred-instalirani MS-DOS 5.0 i Win-dows 3.

    Opcije: 80387 ko-procesor, dodatna memorija, rezervna baterija i punjač, torba, trackball, miš, normalna tastatura, VGA ekran

    DRS6000

  • Disk 1.2GB (formatizirano 1GB)
  • Model 10 kolor terminal
  • Disketa 3.5", za UNIX, MS- DOS i CDOS formate
  • Exabyte 8mm, 2.3GB traka
  • Prošireni DRS-CONNECT kontroler
  • Memorijske ploče od 64 i 128 MB (max. kapacitet je sada 512 MB)

  • "Štikleci"

    Ni sada nije vrijeme za to.


    ICL d.o.o. Krešimirov trg 2 41000 ZAGREB Tel: (041)412-328 Fax: (041)448-219


    For additional information
    If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

     Contact us     Legal 

    All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018