Nov.92, 04

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

ICL Novosti - 04.1992


Okružnica povremeno šalje ICL d.o.o.


Broj posvećen TPu

Glavna tema u ovom broju je online obrada transakcija i ICLov OSTM software. Ovim proizvodom je uklonjena i najveća opravdana zamjerka UNIXu nešto slabiji rad s velikim brojem standardnih transakcija, kao što su npr. uplate i si. Ovaj članak je već dulje vremena bio u pripremi, i sada ga konačno objavljujemo. Zahvaljujem mom vjernom korektoru, M.T.u, koji me je upozorio da se piše klijent, a ne klient. Da mi je to rekao prije nego što sam počeo pisati, ovaj broj bi izašao ranije.

Pročitajte i nešto o extended i expanded memorijama na PCovima, pregled novosti, a naravno i "Štiklece".

Vaš

Urednik itd. R.Vukina


OSTM PREGLED

OPEN SVSTEMS TRANSACTION MANAGEMENT

Sustavi za online obradu transakcija omogućavaju velikom broju korisnika da istovremeno, uz predvidivo vrijeme odziva, pristupaju i obrađuju velikim količinama podataka, s time da je osigurana i visoka razina integriteta i sigurnosti podataka.

Mnoge organizacije koriste OLTP (Online Transaction Processing) za strateške, za bit poslovanja važne aplikacije, kod kojih raspad sustava može značiti i poslovni gubitak.

Tradicionalno, OLTP sustavi su razvijani na mainfrarne kompjuterima. Noviji sustavi za obradu transakcija su neosjetljivi na kvarove, a često rade i s više procesora. Takvi sustavi su bili zasnovani na privatnim, zatvorenim sistemskim arhitekturama, i bilo ih je dosta teško povezivati s nečim drugim.

Za razliku od takvih rješenja, UNIX je ponudio izvrsnu otvorenu okolinu, no u prošlosti nije u potpunosti ispunjavao očekivanja u vezi s obradom velikog broja transakcija.

ICLov OSTM

ICLov OSTM (Open svstems Transaction Management) radi u skladu s X/Open Distributed Transaction Processing (DTP), pod UNIX Svstem V Release 4.0 i pretstavlja okolinu za poslovnokritične, visokoperrormantne, visokovolumne, skalabilne aplikacije za online obradu transakcija.

OLTP je uvijek bio značajan element ICLovog poslovanja, no današnji trendovi na tržištu se udaljavaju od centraliziranih OLTP sistema i idu prema distribuiranim okolinama zasnovanim na otvorenim standardima. ICLov OSTM je u skladu s tim trendovima i jedna je od komponenti koje ICLa čine vodećim ponuđačem OLTP sistema po otvorenim standardima.

¶Transaction Manager u ICLovom OSTMu je TUXEDO System/T, od UNIX Svstems Laboratoriesa.

UNIX International je odabrao TUXEDO za svoj referentni DTP.

Ciljevi ICLovog OSTMa su:

  • prenosivost aplikacija, zajednički rad s drugim sistemima, putem poštivanja industrijskih standarda (OSITP i X/Open DTP)
  • skalabilnost, integritet podataka, lakoća kod korištenja, produktivnost
  • poboljšanje performansi UNIX sistema i sistema za upravljanje relacijskim bazama
  • OLTP karakteristike

    Najznačajnije razlike između OLTPa i ostalih aplikacijskih okolina je stupanj do kojeg sustav može osigurati:

  • Integritet podataka
  • Kontrolu
  • Oporavljivost
  • Performanse
  • Standardizaciju
  • OLTP sistemi se projektiraju tako da se optimaliziraju sve te mogućnosti.

    OLTP arhitektura i karakteristike sustava

    U mnogim slučajevima, aplikacije moraju biti napravljene pomoću OLTPa, jer ostali načini jednostavno ne odgovaraju. Razni tipovi aplikacija (podrška za odlučivanje/rukovođenje, real time, batcn itd.) imaju posve različite karakteristike. Tipične OLTP aplikacije će imati većinu, ako ne i sve od slijedećih osobina:

  • Mnogo, kratkih, razmjena podataka
  • Brojni korisnici koji rade slične poslove
  • Predvidljiv ulaz podataka
  • Velike, zajedničke baze podataka
  • Transakcije s različitim poslovnim prioritetima
  • Prema tome,

  • Komuniciranje unutar sistema mora biti efikasno , uz minimalne režije
  • Sistem mora efikasno koristiti resurse, kako bi se postigao visok broj transakcija
  • Kad se dodaju novi korisnici i posao u sistemu poraste, mora porasti i propusna moć OLTP sistema, bez većeg opterećivanja operativnog sistema
  • OLTP sistem mora dozvoliti administratoru da dinamički mijenja operativnu okolinu, bez ometanja rada aplikacije
  • OLTP sistemi moraju biti pouzdani. Hardware i software moraju pružiti otpornost u slučaju kvarova, a za transakcije treba garantirati uspješni završetak. U slučaju raspada sistema, eventualne nedovršene transakcije treba poništiti, a bazu podataka treba vratiti u izvorno stanje.
  • Za OLTP servis traže se slijedeće karakteristike:

  • Kontinuirani rad aplikacije se ne zaustavljaju da bi se uzele sigurnosne kopije baza
  • Brzi oporavak nakon zatvaranja, sistem se mora moći brzo ponovno pokrenuti
  • Garantirani pristup podacima do podataka se mora moći doći i u slučaju kvara na hardwareu na kojem se nalaze. Zrcalne slike diskova, periferali s dva pristupna puta i otporni software po ¶mažu u postizanju pouzdanog servisa.
  • Kontrolirana gašenja za slučaj nestanka električne energije, može se koristiti besprekidni izvor napajanja, koji omogućava uredno zatvaranje sistema, tako da se on može ponovno pokrenuti bez pozivanja rutina za oporavak.
  • Integritet podataka sistem mora osigurati da je rezultat svih transakcija uredno ažurirana baza podataka, te da raspad sistema ne može naškoditi bazi.
  • Upravljanje performansama mogućnost da se za razne tipove transakcija odrede različiti relativni prioriteti, a time i određene performanse i optimalno korištenje kritičnih resursa.
  • OLTP, Otvoreni i industrijski standardi

    ICLov OSTM je zasnovan na primjeni dogovorenih industrijskih standarda (službenih i de facto), kao i na osnovi standarda koji su tek u fazi prihvaćanja.

    ICLov OSTM se koncentrira na standarde koje su donijele međunarodne organizacije X/Open, ISO i UNIX International.

    Na UNIX platformama, OSTM je zasnovan na TUXEDO System/Tu, od UNIX Svstems Laboratoriesa, koji je u skladu s nastajućim X/Open modelom za distribuirani TP i OSITP (ISO 10026) standardima.

    ICLovi VME proizvodi će se proširiti, tako da će podržavati TP aplikacije distribuirane i na VME i na UNIX platformama, putem Otvorenih standarda.

    X/Open DTP model

    Kamen temeljac za ICLov OSTM je X/Openov model za distribuirani TP.

    X/Open Portabilitv Guide (XPG) iz siječnja 1987 je definirao stanaraizirane mogućnosti za interaktivnu obradu transakcija za komercijalne aplikacije. X/Open je objavio referentni model za TP u srpnju 1987.

    U srpnju 1989, X/Open je objavio Privremeni referentni model za distribuiranu obradu transakcija (DTP Distributed Transaction Processing). U tom dokumentu su izneseni rezultati rada radne grupe za TP, koju je formirao X/Open Companv Ltd.

    Komponente X/Open DTP modela

    Sustav za obradu transakcija, po X/Open standardima čine pojedinačne TP komponente, te operacijski sistem i ostale sistemske mogućnosti.

    Aplikacijski program (AP)

    To je komponenta koja definira transakciju i koristi resurse u okviru granica transakcije. Svaki AP određuje slijed operacija, koje koriste resurse kao što su terminali (interface za krajnjeg korisnika) i baze podataka (komande za pristup i ažuriranje podataka).

    Resource Manageri (RM)

    To je jedan ili iše entiteta koji upravljaju nekim od zajedničkih kompjuterskih resursa. Ostali software entiteti mogu s vremena na vrijeme tražiti pristup do resursa, preko interfacea kojeg RM osigurava. Primjeri za RMove su: relacijska baza podataka, sustav ISAM (Indexed Sequential Access Method) datoteka, ili print server.

    Transaction Manager (TM)

    Upravlja globalnim transakcijama, tj. transakcijama koje koriste više od jednog RMa, prati odvijanje transakcija, ustanovljava da li se transakcije smiju potvrditi, a obavlja i oporavak u slučaju grešaka.

    Transaction manageri mogu biti i na različitim sistemima u tom slučaju komuniciraju putem DTP protokola (protokol za Distribuirani TP).

    Distribuirani TP

    X/Open model definira transakciju kao jedinstvenu, poništivu, kompletnu jedinicu posla, koja se može izvršiti u mreži heterogenih procesora. Cilj X/open standarda je da korisnicima omoguće umrežavanje hardwarea i baza podataka od različitih proizvođača to sve za račun aplikacije koordinira TM.

    Model definira način na koji treba obraditi transakciju, te kako ona smije preko mreže pristupati potrebnim raspoloživim resursima. Model također određuje kako će sustav za obradu transakcija očuvati integritet podataka, čak i u slučajevima kad transakcija uključuje više baza na više različitih računala.

    Transakciia mora ispuniti kriterije tzv. ACID (Atomicitv, Consistencv, Isolation and Durability) testa.

    ACID test

    Za ocjenu TP sistema postoje četiri ključna sistemska atributa. Okoline koje ne ispunjavaju taj test nisu transakcijeke u pravom smislu te riječi:

  • Atomicitv atomizacija
    Ukoliko transakcija vrši promjenu na nekom zajedničkom resursu, to čini po "Sve ili ništa" principu. Npr., ukoliko transakciju treba poništiti, ona prije samouništenja mora sve učinjene promjene vratiti u početno stanje (tzv. rollback)
  • Consistencv konzistentnost
    Ukoliko se transakcija poništi, podaci se moraju vratiti na neko prijašnje ispravno stanje. Transakcija može zajednički resurs (kao npr. bazu podataka) koristiti jedino tako da ga dovede iz jednog ispravnog stanja do drugog ispravnog stanja. Ispravnost stanja definira korisnik.
  • Isolation izolacija
    Utjecaj neke transakcije na zajedničke podatke ne smije biti vjdijiv za sve ostale transakcije tako dugo dok originalna transakcija ne bude kompletno završena.
  • Durabilitv trajnost
    Kad transakcija jednom postane potvrđena, promjene koje je ona izazvala na podacima moraju preživjeti sve eventualne naknadne raspade sistema.
  • Interfaceovi definirani X/Open modelom

    Interfaceovi koje tipično koristi TP aplikacija su:

  • SQL za pristup informacijama u bazama
  • ATMI (Application Transaction Manager Interface) aplikacijski interface prema TMu
  • Programer ne vidi interfaceove koje koristi transakcijski sistem:

  • Interface između TMova je DTP protokol. On određuje kako oni komuniciraju i distribuiraju informacije o transakcijama.
  • XA je interface između TMa i RMa (baze podataka). Koristi se za slanje informacija o transakciji (ID identitet transakcije), te za izvršenje 2-fazne potvrde (2PC Two Phase Commit). Da bi baze mogle sudjelovati u distribuiranim transakcijama, moraju se pridržavati XAa.
  • Otvoreni standardi za TP okolinu se sastoje od cijelog seta protokola.

    Dvofazna potvrda (2PC)

    ICLovo rješenje za TM poštuje X/Openov protokol za dvofaznu potvrdu (2PC 2 Phase Commit). To se postiže tako da se u transakciju ugradi još jedan korak, koji se brine za integritet podataka i u slučaju ažuriranja višestrukih baza. Transaction Manager obavijesti sve sisteme u pitanju "Spremite se za potvrdu". Tek kad svi sistemi jave da su spremni, Transaction Manager će izdati komandu za potvrdu. Na taj način se osigurava totalna koordinacija.

    XA protokol

    XA protokol je vrlo važan sastavni dio OL.TP okoline. TM koristi taj protokol za dvije glavne svrhe:

  • Za identifikaciju transakcije. TM za svaku transakciju određuje globalni identitet transakcije (global transaction ID). Ža transakcije kod kojih sudjeluje više RMova, svaki od njih dobije isti globalni ID, tako da sav posao vezan uz neku transakciju koristi jedan te isti ID za nju.
  • Za upravljanje distribuiranim bazama, TM kontrolira sve učestvujuće RMove po moću 2PC procesa. Time se osigurava integritet podataka.
  • Prednosti X/Open modela

    Poštujući ovaj model, mogu se razviti aplikacije koje zajednički koriste resurse raspoređene preko širokog niza heterogenog hardwarea, operativnih sistema i baza podataka.

    Resource Manageri

    X/Openov DTP mdel definira Resource Managere kao bilo koji komad softwarea koji obavlja posao za aplikaciju i prepoznaje protokol za dvofaznu potvrdu. Tipično, RM je DBMS (Database Management System), no X/Open model dopušta bilo koji način pružanja usluge. Kao primjer može poslužiti i server za sigurnu štampu, tako dugo dok se poštuje sustav dvofazne potvrde.

    TUXEDO radi s bilo kojim RDBMSom, uključivši INGRES, INFORMIX i ORACLE.

    Kao Resource Manager se može koristiti i CISAM sistem. TUXEDO nije svijestan razlike između CISAMa i RDBMSa.

    Servisni programi mogu pristupati CISAM datotekama, no mora se paziti da se ne zaključavaju na duže vrijeme cijele ili djelovi datoteka. Naročito treba izbjegavati zaključavanje na nivou datoteka. Instrukcije servisnog programa se moraju pobrinuti da se sve što je bilo zaključano otključa prije nego se napusti servisni program.

    Arhitektura Klijent / Server

    Arhitektura TUXEDOa

    U nastavku se opisuje struktura TUXEDO sistema. Sistem se sastoji od niza aplikacija koje su podijeljene u KLIJENTSKE i SERVERSKE procese.

    Klijent / Server modeli

    U Klijent / Server modelu, klijentski proces daje zahtijev za izvršenje imenovanog zadatka ili servisa (usluge). Serverski proces obavi taj posao i vrati rezultate klijentu.

    Osnovni Klijent / Server model

    sadrži:

  • Modulamost / fleksibilnost
    Klijentski procesi su razdvojeni od serverskih i mogu se prilagođavati potrebama krajnjeg korisnika. Serveri se mogu izgraditi da poslužuju bilo koju mješavinu usluga potrebnu u aplikaciji.
  • Ograničavanje utjecaja grešaka
    Između vitalnih komponenti se mogu postaviti 'protupožarne pregrade'. Raspad u jednom dijelu sustava ne mora značiti i kompletan raspad cijele aplikacije.
  • Testiranje
    Moduli se mogu razvijati i testirati paralelno, čime se skraćuje ukupno vrijeme potrebno za razvoj aplikacije.
  • Mogućnost proširenja
    Modularna arhitektura dozvoljava proširenja sustava bez diranja u postojeće module i bez preuređivanja postojećih programa.
  • Jednostavna distribucija
    Klijentski procesi se mogu smjestiti bliže krajnjem korisniku, a servere je moguće rasporediti preko više sistema u aplikacijskoj mreži.
  • Ovaj jednostavni Klijent / Server model sugerira relaciju jedannapramajedan između klijentskih i serverskih procesa. Takvo rješenje nije optimalno, isključuje zajedničko korištenje serverskih resursa, klijent mora poznavati detalje o serverima, a serveri moraju znati poslužiti sve tipove klijentskih zahtijeva.

    TUXEDO System/T radi po proširenom Klijent / Server modelu.

    Prošireni Klijent / Server model

    TUXEDO System/T proširuje osnovni Klijent / Server model, na taj način da između klijentskog i serverskog procesa ubacuje još jedan, tzv. 'Ime Server' proces, čime se izbjegava potreba da svaki klijent ima svoj vlastiti server.

    Prošireni model pruža slijedeće mogućnosti:

  • Visoki učinak
    Serveri rade neprestano. Nema režijskih troškova kod startanja zahtjeva za uslugom.
  • Povećana propusnost
    Propusna moć se povećava na taj način da serveri stalno rade, a mogu se aktivirati i dodatne kopije servera, ako se ukaže potreba
  • Nezavisnost od lokacije
    Imeserver vodi računa o informacijama o lokacijama. Klijentov proces jednostavno zatraži uslugu po imenu.
  • Otpornost
    Kontrola transakcija osigurava konzistentnost baze podataka. Nakon eventualnog kvara serveri se mogu ponovno startati, a po potrebi i premijestiti na alternativnu lokaciju.
  • Prilagodljivost
    Dinamička kontrola omogućava administratoru da podešava sustav, kako bi se prilagodio prometu. Moguće je dodavanje novih aplikacija, bez poremećaja postojećih.
  • Skalabilnost
    Broj servera ili sistema se može podešavati ovisno o potrebama aplikacija i količini posla.
  • Učinkovitost
    Zajedničko korištenje resursa smanjuje troškove po korisniku.
  • Transaction Manager

    TUXEDO proširena Klijent / Server arhitektura

    TUXEDO proširuje i mogućnosti proširenog Klijent / Server modela.

  • Klijentovi procesi
    Klijentski procesi se na server vezu preko Transaction Managera, TUXEDO System/Ta, koji osigurava:
  • Nazavisnost od lokacije
    Systemu/T je svejedno na kojoj se lokaciji nalazi uređaj.
  • Nezavisnost od uređaja s kojeg se pokreće transakcija
    Transakcija se obično pokreće s videoterminala, no Systemu/T je svejedno s kojeg uređaja transakcija dolazi. U okviru aplikacije ne postoje nikakva ograničenja glede mješanja tipova ulaznih uređaja. Npr., u bankarskoj aplikaciji, jednako se tretiraju normalni bankarski terminali, koje koriste likvidatori i bankarski automati koje koriste sami štediše.
  • Transparentnost interfacea
    System/T se ne brine gdje se vrši obrada kliientovog interfacea. klijentski procesi se mogu prebaciti i na druge sisteme.
  • Otpornost
    Ukoliko se pokvari jedan od uređaja za pokretanje transakcije, to nema nikakvog utjecaja na ostatak aplikacije.
  • Multipleksirani ulaz
    TUXEDO System/T dozvoljava kombiniranje ulaza s vise ulaznih uređaja u jedan ulazni tok.
  • Manji klijentski procesi
    Klijentski procesi se mogu prekrajati, da bi se prilagodili zahtijevima određenog ulaznog uređaja
  • TUXEDO sistem sadrži opće namjenski klijentski proces, koji radi sa znakovno-orijentiranim terminalima. Otkopčavanje klijentovog procesa s jednog uređaja i ukapčanje na drugi ne zahtijeva nikakve izmjene u System/Tu.

    Serverski procesi

    Serverski procesi povezuju imeserver, kroz Transaction Managera. na slici, aplikacijski kod je prikazan da se nalazi između TUXEDO System/T biblioteka i Resource Managera. Time se dobiva:

  • Nezavisnost o lokaciji
    kao i za klijentski proces, lokacija serverskog procesa nije bitna za System/T. Stvarne lokacije se definiraju u konfiguracijskim datotekama.
  • Administracija
    Aplikacijski serveri se mogu kontrolirati kroz System/T Operation i Administration module.
  • Ravnomjerno opterećenje
    System/T ima dvije metode uravnoteženja opterećenja; pomoću tzv. težinskih faktora ili pomoću upravljanja redovima.
    Svakom servisu se, kad postoji mogućnost biranja gdje zahtjevi trebaju čekati, može odrediti težinski faktor. System/T koristi algoritam za uravnoteženje opterećenja, na osnovu kojega zahtjev stavlja u red koji je najsposobniji da ispuni zahtjev.
    Alternativno, može se odrediti da više servera uzimaju zahtjeve iz istog reda to se zove više servera jedan red (MSSQ Multiple Servers, Single Oueue). U tom slučaju zahtjev automatski obradi prvi server koji ostane slobodan.
    Servisima se može odrediti prioritet. Serveri koji pretražuju zahtjeve za servis, pretraže redove i posluže zahtjeve s najvišim prioritetima. Pri tome se pazi i da zahtjevi s niskim prioritetom ne ostanu dugo neposluženi, čak ako stalno dolaze novi, visoko-prioritetni.
  • Ograničenje servera
    Obrada se može kontrolirati i tako da se poredaju usluge unutar servera, bilo putem prioriteta, bilo slanjem poslova u pozadinske redove.
  • Otpornost
    Kvar na bilo kojem pojedinačnom resursu je dobro izoliran. Serveri se mogu automatski restartati. U slučaju većih kvarova, cijele grupe servera se mogu preseliti na alternativne strojeve.
  • Odgovornosti Klijenta i Servera

    Ukratko, aplikacijski kod, napisan za rad pod TUXEDO System/Tom, može se podijeliti u dva različita aplikacijska procesa:

  • Klijentov proces, koji se brine za sve interakcije s korisnikom. Za korisnika na terminalu, to će tipično biti rukovanje obrascima i maskama, te sav korisnikov ulaz/izlaz. Klijentov kod obično definira početak i kraj globalne transakcije.
  • Serverski proces rukuje i kontrolira sav pristup prema resource managerima. Tipični RMovi su !NFORMIX, INGRES i ORACLE. Aplikacijski kod u serveru sadrži sve SQL instrukcije potrebne za pristup bazama podataka.
  • Kod, kojeg Klijent poziva u okviru serverskog procesa, napisan je u obliku servisne rutine. Server može sadržavati mnogo takvih servisnih rutina. Klijent koristi TUXEDOv Application/Transaction Manager Interface (ATMI) da zatraži neku ¶uslugu. Takav zahtjev se sastoji od poziva za proceduru, čiji parametri sadrže podatke za ulaznu poruku za servis. Servis odgovori s izlaznom porukom, koja se pošalje Klijentu.

    Distribuirane funkcije Ime server

    U okviru svakog TUXEDO Transaction Managera, Imeserver usmjerava poruke između aplikacijskih procesa na jednom ili više sistema. Parametri u TUXEDO Konfiguracijskoj datoteci definiraju na koji server treba poruka otići, ovisno o njenom sadržaju. Ciljani server može biti na bilo kojem sistemu u mreži.

    Na taj se način aplikacije mogu premještati s jednog sistema na drugi, jednostavno se promijeni sadržaj Konfiguracijske datoteke, bez ikakve izmjene u aplikacijskim programima.

    Distribuirane aplikacije

    TUXEDO System/T prirodno podržava distribuiranje neke aplikacije preko više sistema koji su povezani komunikacijskom mrežom.

    Primjer na slici pokazuje jednostavnu bankarsku aplikaciju, koja se sastoji od servisa: UPLATA, ISPLATA, NOVI (štediša), PLATNI PROMET i ZATVARANJE (računa), koji su raspoređeni na dva stroja. UPLATA je replicirana na oba, s tim da na jednom stroju UPLATA ima direktan pristup do slogova AM u bazi podataka, a na drugom do NZ.

    Zahtjev za bilo koju uslugu može doći s bilo kojeg stroja. TUXEDO se brine da zahtjev ode u red na ispravnom stroju.

    Distribuirani podaci

    U primjeru na slici, baza podataka je podijeljena preko dva sistema. Štediše AM su na sistemu 1, NZ na sistemu 2.

    Da se ilustrira način korištenja distribuiranih podataka, pretpostavimo da je na prvom sistemu došao zahtjev za uplatu za štedišu N.

    Transakcija se automatski usmjerava na servis UPLATA na sistemu 2.

    U konfiguracijskoj datoteci se nalaze podaci za usmjeravanje, koji zahtijev upućuju na pravi sistem, ovisno o vrijednostima podataka u određenim poljima.

    Distribuirane transakcije

    Slijedeći primjer pokazuje kako se barata jednostavnom distribuiranom transakcijom.

    Korisnik na sistemu 1 izdaje zahtjev za uslugu. Traži da se izvrši prijenos sredstava s konta B na konto W.

    Zahtjev se preusmjerava na servis PL.PROM. na sistemu 2.

    Servis PL.PROM. od servisa ISPLATA na sistemu 1 zatraži isplatu s konta B.

    Servis UPLATA na sistemu 2 proknjiži uplatu tog iznosa na kontu W.

    Ovo se naziva globalna transakcija, pošto su u nju uključeni serveri na više od jednog sistema. Ne potvrđuje se ni jedan dio transakcije tako dugo dok Transaction Manager ne ustanovi da je moguće potvrditi sve dijelove transakcije. Ako ne uspije bilo koji dio, poništiti će se cijela transakcija, a svi serveri uključeni u takvu globalnu transakciju (koji su javili da su ju spremni potvrditi) će biti obaviješteni da je ponište.

    Ovo je vrlo pojednostavljeni primjer. U praksi, aplikacijski servisi se organiziraju tako da se na minimum svede promet preko mreže, tako da će vjerojatno biti više od jednog servisa ISPLATA, NOVI i ZATVARANJE.

    Pregled distribuiranih mogućnost

  • Mreža se može organizirati tako da se posao oko OLTP aplikacija rasporedi preko nekoliko strojeva
  • Aplikacijski podaci se mogu rasporediti i čuvati na više strojeva. Zahtjevi za uslugu se mogu automatski usmjeravati na ispravnu lokaciju, ovisno o tome kojim se slogovima s podacima želi pristupiti.
  • Individualna transakcija može pokrivati i više od jednog sistema. Transakcija se kontrolira globalno, tako da transakcija ili uspije na svim lokacijama, ili se svuda poništi.
  • Baze podataka na raznim sistemima ne utječu jedne na druge, tako da se na svakom sistemu mogu konfigurirati za optimalne performanse na tom sistemu.
  • Na svakom sistemu se mogu koristiti i različite baze podataka.
  • Dizajn aplikacija Dizajn TP aplikacija

    Aplikacije koje rade u TP servisu imaju zahtjeve koji postavljaju ograničenja na dizajn aplikacijskih programa. Kritični faktor su performanse baze podataka koja se koristi, za tipove upita koji se traže. Općenito rekavši, potrebno je izvršiti pažljivu analizu posla kojeg će RDBMS morati obaviti i preporuča se konzultirati stručnjake.

    SQL u TP aplikacijama

    Za korištenje SQLa u okviru TP aplikacija postoje izvjesna ograničenja. Potrebno je konzultirati dokumentaciju za odabrani RDBMS, no postoje i neka općenita pravila koja vrijedi poštivati.

    Izvjesne SQL komande treba izbjegavati, zbog performansi. Npr. nije dobro koristiti COPY za kopiranje velikih količina podataka, a isto tako nije dobro ostavljati CURSORS otvorene tijekom nekoliko uzastopnih poziva za servis.

    Ukoliko su podržane DATABASE PROCEDURE, one će u principu omogućiti poboljšanje performansi, no mora se provjeriti da one ne sadrže komande COMMIT i ROLLBACK.

    Dizajn ekrana

    U prvom izdanju TUXEDOa, HCI (Human/Computer Interface) se može definirati pomoću DESa TUXEDO Data Entry Systema. To je sastavni dio paketa TUXEDO, a uključuje software za kreiranje obrazaca i za rukovođenje njima.

    TUXEDO Data Entry svstem možete replicirati i pomoću sistema za unos podataka i HCI paketa po vašem izboru.

    DES, TUXEDO i sistem za unos podataka

    U TUXEDO/DESu, podrazumijeva se da je ulazni uređaj yideo terminal, na kojem korisnik poziva obrasce u koje se zatim upisuju podaci.

    TUXEDO/DES je sustav za unos podataka, orijentiran na obrasce, a uključuje utilitv programe za kreiranje i kompailiranje obrazaca. Posebni utilitv program sprema iskompajlirane obrasce u posebni memorijski cache, tako da se mogu brzo prikazati na korisnikovom terminalu, bez da ih se svaki puta mora čitati s diska. U okviru DEP paketa se nalazi i standardni Klijent proces, mio.

    UNFORM

    UNFORM je jezik za specificiranje obrazaca, s instrukcijama koje smještaju, označavaju i određuju atribute poljima obrasca. Ugrađen je cijeli niz standardnih kriterija za provjeru podataka, a postoje i spojna mjesta za vlastite korisnikove rutine za provjeru podataka. Obrasci mogu imati i više stranica, a stranice mogu biti i veće i manje od standardnih 24 reda i 80 stupaca. Može se kreirati i hijerarhijska struktura obrazaca, tako da vrijednost unesena na jednom obrascu automatski odabere i pozove slijedeći. Programer može iz Klijent programa inicirati i globalnu transakciju.

    VUFORM

    VUFORM je vizualni editor za obrasce, koji omogućava dizajneru da na ekranu crta obrazac. Obrazac nacrtan na ekranu se automatski prevodi u UFORM specifikacije i kompajlira u izvršni program.

    TUXEDOv standardni Klijent: mio

    mio je program koji barata obrascima prikazuje obrasce, osigurava komande za unos podataka i za kretanje po obrascu, mio provjerava unesene podatke u skladu s UFORM specifikacijama. Podatke koje korisnik unosi, mio sprema u buffer. Kad korisnik pritisne tipku za slanje obrasca, mio postaje Klijent program koji pošalje zahtjev za uslugu, koji će završiti u redu za čekanje na odgovarajućem serveru.

    Upravljanje sistemom

    TUXEDO uključuje slijedeće mogućnosti za administraciju i upravljanje:

  • centraliziranu administraciju, kroz konfiguracijsku datoteku
  • komande za uredni start i zatvaranje aplikacija
  • dinamičku kontrolu za vrijeme dok aplikacije rade
  • procedure za slučaj kvara, po definiciji korisnika
  • statističke informacije o radu sistema
  • Instalacija i testiranje

    TUXEDO se može instalirati pomoću standardnog UNIX SVR4 utilitv programa pkgadd, a testirati pomoću pkgchk

    Parametri za UNIX sistem

    Kad se jednom definira i napuni TUXEDO, njegovi zahtijevi se mogu ispuniti pomoću UNIX parametara shm, sem, msg i maxup.

    Konfiguracijska datoteka

    TP aplikacija se potpuno definira u datoteci, koja se može uređivati pomoću bilo kojeg UNIX SVR4 editora. Za svaku TUXEDO aplikaciju se mora kreirati i kompajlirati takva datoteka. Ta datoteka je organizirana po sekcijama, od kojih svaka definira glavne komponente sustava. To su:

  • Resursi
  • Strojevi
  • Grupe
  • Mreže
  • Serveri
  • Servisi
  • Preusmjeravanje
  • Parametri iz konfiguracijske datoteke se mogu prikazati pomoću komande tmadmin.

    Komande za startanje i zatvaranje

    Komanda za startanje aplikacije je tmboot. Bez ikakvih parametara, komanda starta cijelu aplikaciju, kako je definirana u konfiguracijskoj datoteci. Pomoću parametara se može postići postepeno/djelomično startanje.

    Slično radi i komanda za zatvaranje, tmshutdown.

    Te komande se mogu izdati direktno iz UNIX shella, ili iz interaktivne administrativne komande, tmadmin. Administrator može mijenjati konfiguraciju i dok aplikacija radi.

    Te se komande mogu davati i za sve siteme u mreži.

    Dinamička kontrola

    System/T daje administratoru dinamičku kontrolu, omogućava mu da starta još dodatnih servera ili da zatvori djelove aplikacija, ovisno o promjenama opterećenja sistema.

    Pomoću komande tmadmin, administrator u toku rada sistema može mijenjati i još neke parametre:

  • moguće je dodavati, suspendirati i zatvarati servise
  • mogu se mijenjati prioriteti može se mijenjati težinski faktor nekog servis (na više ili niže)
  • System/T daje administratoru mogućnost da dinamički ugađa aplikaciju u skladu s fluktuirajućim potrebama korisnika.

    Korisnikove procedure za slučaj kvara

    TUXEDO Sytem® software omogućava otkrivanje i upravljanje greškama, na osnovu timeoutova, što se može odrediti u aplikaciji. Server se može automatski restartati, ako se tako odredi u konfiguracijskoj datoteci.

    Pisci aplikacija mogu ugraditi i svoje vlastite procedure za slučajeve greški servera.

    Statističke informacije

    Interaktivna komanda tmadmin sadrži i elemente koji daju uvid u performanse.

    Administrator može dobiti podatke o dužini redova čekanja, kumulative za poslove koje su obavili serveri itd. Na osnovu tih podataka se može vršiti ugađanje sistema.

    Open Systems management Centre

    ICLov OSTM će biti integriran u ICLovu OSMC okolinu, čime se dobiva jednoznačan pristup upravljanju sistemima.

    Ref: ICL 96056 OSTM OVERVIEW

    MSDOS 5.0, extended, expanded itd...

    Koliko puta ste se pitali koja je razlika između konvencionalne (do 640K), extended (XMS) i expanded (EMS) memorije? Popularno vjerovanje je da je extended memorija ono od 640K do 1MB, a sve preko toga je expanded, da za extended memoriju treba extended memorv manager poput HIMEM.SYSa, a za expanded treba nekakvi drugi, po LIM EMS 3.2 ili 4.0 (Lotus/lntel/Microsoft Expanded Memorv Specification) standardu.

    Svi programi mogu konvencionalnu memoriju koristiti direktno, tj. bez ikakvih memorv managera.

    XMS (extended) memoriju mogu koristiti bilo direktno (ako su tako napisani), bilo pomoću XMS managera (HIMEM.SYS). Manager pomaže i programima koji žele tu memoriju koristiti direktno.

    EMS (expanded) ne mogu koristiti direktno, mora se koristiti manager po LIM EMS standardu. Program međutim mora biti pisan tako da zna raditi s EMS managerom.

    Nekad je to bilo tako, jer su se na '286icama koristile različite memorijske pločice za extended i expanded memorije. Na '386 i '486icama, memorija preko 640K je extended. (Korištenje sve memorije za XMS je novija, EMS je starija metoda. EMS je sporiji, ali ima dosta starijih programa koji ga zahtijevaju. Windows 3.0 i noviji koriste XMS)

    Ukoliko neki program baš zahtijeva EMS memoriju, sistemu se može reći da ukrade dio XMS memorije i da ga pretvori u EMS memoriju. Za to služi posebni MSDOS driver, EMM386.EXE, koji u XMS memoriji simulira EMS memoriju. Pored njega, treba i EMS driver, koji zna raditi s EMS memorijom.

    Napomena MSDOS 5.0 komanda MEM daje pregled memorije, no EMS memoriju zove extended (krivo), a pravu extended memoriju zove XMS (to je u redu). "Jednostavno", zar ne?

    Ref: MSDOS 5.0 priručnik


    Što ima novoga 04.1992


    Poslovne novosti STOP PRESS:

    Savjet isporučitelja bankarske opreme

    Microsoft, DEC, ICL, ISC/Olivetti, NCR i Unisys su 18.05.92 objavili osnivanje Savjeta isporučitelja bankarske opreme, koji će raditi na izradi standarda za interface Windows bankarske aplikacije. Očekuje se da će se savjetu priključiti još neki od dobavljača. Zadatak Savjeta je da napiše funkcijske specifikacije nazvane "W0SA (Windows Open Services Architecture) Extensions for Financial Services". Razmatra se i ujednačavanje načina korištenja bankarskih terminala i sl.

    Među ostalim, donijeti će se standardi za sigurnost, registriranje grešaka, pokretanje uzbuna, distribuciju softwarea i upravljanja konfiguracijama.

    Proizvodi svih proizvođača već sada pokrivaju sve te aspekte, no svaki na svoj način.

    Ref.: PR.REL. AB150592

    Skupovi Zajednica korisnika

    Ovih dana je održan sastanak koordinacijskog odbora zajednice korisnika informatičke opreme i osnivačka skupština sekcije ICL korisnika u Hrvatskoj. Za predsjednika sekcije je izabran Aljoša Gatin, Regeneracija, Zabok. Tajnik sekcije je Ivan Iskra, ZIH, Zagreb.

    ICL je bio sponzor oba skupa osigurao je prostorije, održao kraću prezentaciju, prikazao video kazetu o Otvorenim sistemima i priredio cocktail.

    Ugovori

    Prvi OSMC korisnik u Hrvatskoj

    Obitelji korisnika ICL opreme su se nedavno priključile i Javno poduzeće "Narodne Novine", Zagreb, izdavači službenog glasnika, obrazaca i vlasnici lanca papirnica. Ugovorena je cijela mreža kompjuterske opreme dva DRSa 6000, 24 stroja iz DRS3000 serije i preko 100 PCova. Oprema ce raditi pod UNIXom SVR4, MSDOSom i OS/2om, a koristiti će se ICLov OFFICEPOWER za uredsko poslovanje, CASE alati i ORACLE relacijska baza podataka. Ovom složenom mrežom će se upravljati pomoću ICLovog OSMCa (Open Svstems Management Centre).

    Narodne Novine su time postale prvi korisnik OSMCa u Hrvatskoj i na području bivše Jugoslavije, a i medu prvim korisnicima softwarea za upravljanje mrežom kompjutera, bez obzira na isporučitelja.

    Školovanje osoblja i isporuka prve faze opreme za Narodne Novine je u toku.

    Još nekoliko novih korisnika

    U zadnje vrijeme, pored Narodnih Novina, ICL je dobio još nekoliko novih korisnika: Ljekarne Trešnjevka, Zagreb (lanac od nekoliko apoteka), koje su kupile POS i PC opremu, Shell d.o.o., Zagreb (hrvatsko predstavništvo poznate međunarodne naftne kompanije) s PC opremom, te Hotel Slon, Ljubljana DRS3000 i paket za hotelsko poslovanje razvijen u kooperaciji ICL - Emona, Ljubljana.

    Novi proizvodi

    X.4OO za VME, DRS6000 i DRS3000

    X.4OO je CCITT i ISO standard za sustave za slanje poruka (MHS Message Handling System). MHS omogućava slanje podataka u bilo kojem obliku i bilo koje vrste od elektroničke pošte do podataka čija struktura je određena aplikacijom.

    X.400 je vrlo važan standard koji omogućava razmjenu podataka između najrazfičitijih kompjuterskih sustava. X.4OO određuje kako treba upakirati poruku (podatke) i kako ih adresirati (te što s njima raditi u slučaju greški i.t.d.).

    Nedavno objavljeni ICLovi X.400 proizvodi, za VME i DRS (6000 i 3000) strojeve, sadrže software za sam prijenos podataka, kao i biblioteku interface rutina pomoću kojih korisnici mogu sami razvijati aplikacije u okviru kojih se koristi X.4OO elektronička pošta.

    X.4OO pošta se već dugo vremena koristi, kao gotova aplikacija, u okviru ICLovog OFFICEPOWERa.

    Ref: PA VME 0044, MID FCC 0017


    "Štikleci"


    Jedna manja grupa ICLovaca se je nedavno vraćala Croatia Airlinesovim 737 iz Londona, neki u business, a neki u turističkoj. Negdje na nebu između Bruxelesa i Frankfurta, preko razglasa se je začula obavijest: "Moli se gospodin putnik Ivan Spelić da dođe u cockpit.!". Kasnije se je saznalo daje kapetan zrakoplova stari Špelin pajdaš, iz onih dana dok je Špela stal i u cockpit sportske Cessne. Isto tako se je ispostavilo da je cockpit klasa malo bolja i od business klase. Inače, sve priče da je, poslije tog poziva i Špelinog posjeta cockpitu sedamtrisedmice, zrakoplov počeo letjeti u cikcaku, obična su kleveta. (Kak' su, i kad su poslije došli doma s autom ne znamo.)


    ICL d.o.o. Krešimirov trg 2 41000 ZAGREB Tel: (041) 412328 Fax: (041) 448219


    For additional information
    If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

     Contact us     Legal 

    All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018