Nov.92, 05-06

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

ICL Novosti - 5. & 6.1992


Okružnica povremeno šalje ICL d.o.o.


Dvobroj

Do sada smo nastojali to izbjeći, no ovoga puta vam šaljemo Novosti kao dvobroj, što ce vjerojatno i u budućnosti biti češći slučaj zbog novih, dodatnih poslova prepolovljeno mi je vrijeme predviđeno za pisanje Novosti. Zbog toga će ubuduće vjerojatno biti i manje dugačkih članaka, a više sitnijih novosti.

U ovom broju pišemo o prezentaciji svijeta Otvorenih sustava i Proljetne kolekcije u Hrvatskoj i o prezentaciji održanoj za članove informatičke komisije hrvatske Vlade..

Znadete li što su OverDrive procesori? Ako ne. pročitajte u ovom broju.

Pročitajte i najnoviji nastavak sage o ČŽŠovima. kao i zapisnik s osnivačkog sastanka Sekcije korisnika ICL opreme.

Ne propustite ni što ima novoga, ni "Štiklece" ima ih čak tri.

Urednik itd. R.Vukina


Svijet Otvorenih sustava i Proljetna kolekcija u Hrvatskoj

ICL je 2.7.92 u hotelu Intercontinental u Zagrebu hrvatskoj javnosti prezentirao Svijet Otvorenih sustava i svoju novu Proljetnu kolekciju.

Skupu su pored ICLovih korisnika prisustvovali i poslovni partneri, sadašnji i potencijalni, zainteresirani informatičari i predstavnici sredstava informiranja

Huw Jenkins. direktor ICL d.o.o., Hrvatska, je predstavio ICL i ICLovu strategiju u Hrvatskoj i Sloveniji. Nakon toga je Maja Mišić Kučina, zadužena za usluge vezane uz software predstavila Svijet Otvorenih Sustava. Radomir Vukina, marketing, je prezentirao Proljetnu kolekciju 1992. Prikazan je i video o Otvorenim sustavima i demonstrirana osobna računala iz Proljetne kolekcije.

O Svijetu Otvorenih sustava (WOOS World of Open Systems) smo već pisali u Novostima (02/92), kao i o Proljetnoj kolekciji (03/92).

Svijet Otvorenih sustava

Da podsjetimo čitateljstvo, u okviru Svijeta Otvorenih sustava prezentirana je ICLova politika (svi proizvodi po Otvorenim standardima), linije software proizvoda koje omogućavaju prenosivost aplikacija (operacijski sustavi, ABI, jezici, CASE alati, relacijske baze, OSTM Open Svstems Transaction Manager, uredski software, komunikacijski software), te hardware linije koje su projektirane prema X/Open standardima.

Novi proizvodi koji su tom prilikom lansirani su bile nove DRS6000 serije Serija 200, 400 i 600. Za kasnije u 1992 su najavljeni i procesori sa SuperScalar SPARC chipovima, CPU2 procesori, ADC disk kontroler, FDDI kontroler za optički LAN, novi diskovi te novi software proizvodi. O nekim od tih najavljenih stvari smo već pisali, o nekim pišemo u ovom, a o nekima će biti riječi u idućim brojevima Novosti.

Proljetna kolekcija

Proljetna kolekcija 1992 je zbirka osobnih računala. Lansirano je 15 novih modela i ukupno oko 400 novih proizvoda. Modeli se kreću od malog, prenosivog "notebook" kompjutera, do velikog višeprocesorskog servera. Radi se o potpuno novoj zbirci proizvoda, koja je nastala nakon integracije s Nokia Datom. Zajednička karakteristika svih modela je vrhunska tehnologija, maksimalno poštivanje najstrožih ekoloških i ergonomičkih standarda, te ugrađene mjere sigurnosti i zaštite.

U okviru kolekcije su lansirane slijedeće serije:

  • NB notebook; prenosni
  • CS Compact Slimline; stolni
  • CSX Compact Slimline Extendeable; stolni, s mogućnošću većeg proširivanja
  • CSXe Compact Slimline Extendeable s EISA busom
  • FX Floorstanding Extendeable; mali do srednji serveri
  • MX Multiprocessor Extendeable; veliki serveri
  • Na skupu su demonstrirani PCovi iz CS serije, modeli CS386s, sa SE14C i HE14C colour monitorima, tastaturama, miševima i trackballom. Dok ovo pišemo, instalacija prvih 10 PCova iz ove kolekcije kod korisnika u Hrvatskoj je u toku.


    Što ima novoga 5.& 6.1992


    Prezentacija za komisiju hrvatske Vlade

    ICL je ovih dana organizirao prezentaciju za članove informatičke komisije koju je osnovala hrvatska vlada. Huw Jenkins. direktor ICLa u Hrvatskoj je na početku predstavio ICL i ICLovu strategiju razvoja u Hrvatskoj. Nakon toga. Antony B.Moore, marketing manager, ICL UK, Government and major companies sektor je pričao o suradnji ICLa i Britanskih vladinih institucija. Tony Moore je glavna osoba za vezu ICLa s vladinim institucijama i vladinim komisijama u Velikoj Britaniji.

    ICL je isporučio mnogo razne opreme za razne institucije centralnih i lokalnih vlasti u Velikoj Britaniji, no glavna tema izlaganja je bila organizacija britanskih vlasti, te informatički zahtjevi i načini na koje se oni ispunjavaju.

    Nakon predavanja je uslijedila dulja diskusija, a mnogi članovi hrvatske komisije su zatražili dodatne informacije i uspostavu kontakata sa svojim ekvivalentima u Velikoj Britaniji.

    ICL drugu godinu za redom vodi u UNIXu

    Inteco, vodeća britanska kompanija za istraživanje tržišta je objavila rezultate istraživanja UNIX tržišta. ICL se je već drugu godinu za redom pokazao vodećim isporučiteljom komercijalnih UNIX sustava u Velikoj Britaniji, za godinu 1991. ICLov udio na tom tržištu je 15%. Razmatrali su se konfiguracije reda veličine cijena od USD 15000 do USD 500000.

    U 1992, ICL je na najboljem putu da ponovi uspjeh iz prethodnih godina.

    Ref: PRESS0110

    Projekt SAMSON

    ICL i još sedam partnera će učestvovati u novom europskom projektu, nazvanom SAMSON (Securitv and Management Services in Open Networks). Projekt je srodan projektu SESAME (Secure European System for Applications in a Multivendor Environment), u kojem ICL također učestvuje.

    Projekt SAMSON će trajati tri godine, uz proračun za više milijuna ECUa.

    SAMSON treba omogućiti razvoj i prototip za arhitekturu za upravljanje sigurnosnim mjerama u otvorenim, distribuiranim informatičkim sustavima koji sadrže opremu od različitih isporučitelja.

    Zanimljivosti na tržištu

    SuperSparc chip

    Sun Microsystems i Texas Instruments su zajedno objavili novi mikroprocesor, SuperSparc.

    Radi se o seriji RISC chipova. Trenutno najjači od njih radi brzinom od 40 MHz i daje 120 MlPSa.

    Ref: WKNW 713.5.92

    Novi SPARC chip od Cvpressa

    Cypress Semiconductor Corp. je lansirala novi SPARC RISC procesor, nazvan Pinnacle, koi po performansama spada u Kategoriju tzv. hyperSparc procesora. Pinnacle je tri puta brži od prvih Cvpressovih SPARC procesora.

    Ref: WKNW 713.5.92

    Europski standard za međunarodne pozive

    Ministri vanjskih poslova Europske zajednice su donijeli odluku da u svim zemljama članicama pozivni broj za međunarodne centrale bude isti, i to 00 (kod nas je 99). Dogovor je da članice predu na novi standard u razdoblju od 1993 do 1998.

    Ref: WKNW 713.5.92

    Gužva na tržištu chipova

    Intel Corp. može očekivati oštru konkurenciju od svog rivala, Texas Instrumentsa, koji je najavio da namjerava početi prodavati mikroprocesorske chipove za PCove.

    Intel je već najavio da će uskoro smanjiti cijenu za svoje '486SX chipove, kako bi osigurao vodeći položaj na tržištu. Očekuje se da bi cijena za veće količine chipova mogla pasti za polovicu.

    Ref: WKNW1420.5.92

    1GB, 3.5" disk od Fujitsua

    Fujitsu je objavio novu seriju hard diskova, M2694. Jedinica je veličine 3.5", s kapacitetom većim od 1 GB. Brzina prijenosa je 10 MB/sek u sinkronom i li 4 MB/sek u asinkronom režimu rada.

    Ref: WKNW1420.5.92

    Novi poslanik u (britanskom) parlamentu

    Nigel Jones, ICLov konzultant, je na nedavnim izborima u Velikoj Britaniji osvojio mjesto u Parlamentu, kao poslanik Liberalno Demokratske stranke. Dok je radio za ICL, Nigel je nekoliko puta dolazio u (tadašnju) Jugoslaviju. Nadajmo se da će i Nigelova politička karijera biti isto tako uspješna kao i informatička.

    Clock Doubler, DX2 i OverDrive procesori

    jntel je nedavno najavio seriju novih procesora, pod zajedničkim nazivom "Clock doublers", tj. udvostručivači takta. To su dodatni chipovi za '486 procesore, koji povećavaju performanse '486 procesora.

    Performanse se poboljšavaju tako da se praktički udvostruči frekvencija clocka. Instrukcije se izvršavaju dvostrukom brzinom, no s postojećim vanjskim komponentama se radi s originalnom brzinom. Npr, za 25 MHz procesor "Clock doubler" će instrukcije izvršavati s 50 MHz, no iz vanjske cache memorije će ih pozivati s 25 MHz.

    "Clock doubler" povećava performanse 40 do 70%, no "pravi" DX procesor s takvim taktom je ipak jači.

    "Clock doubleri" se javljaju u dvije varijante:

  • DX2 procesori to su "Clock doubleri" koje mora ugrađi vati proizvođač
  • OverDrive procesori može ih ugraditi sam korisnik, na podnožje za koprocesor, ili na posebno, za to predviđeno podnožje (ukoliko postoji u PCu)
  • Intel se nada da će ovim chipovirna produžiti vijek PCovima koji koriste 486DX procesore.

    Međutim, treba imati na umu da ovi "udvostručivači" rade samo s '486 procesorima, a ne i '386 i '386SX (kojih ima najviše). Ukoliko se "doubler" stavi u '486 PC, originalni '486 procesor postaje suvišan. Osim toga, kao što je ranije rečeno, "pravi" 50 MHz procesor ipak bolje radi od "poduplanog" 25 MHz procesora.

    Zbog gore navedenih razloga, ICL nema u skoroj budućnosti u svoje PCove ugrađivati posebni priključak za OverDrive procesore. Korisnici koji žele ubrzati svoj PC imaju mogućnost ugradnje OverDrive procesora na priključak za ko procesor, ili, još bolje, mogućnost zamjene cijele procesorske kartice, čime dobiju "pravi" procesor s većim taktom.

    Ref: MB OFMB 0323


    Zapisnik s osnivačkog sastanka


    ZAJEDNICA INFORMATIČKE DJELATNOSTI HRVATSKE SEKCIJA KORISNIKA ICL OPREME

    Zapisnik

    sa osnivačkog sastanka Sekcije, održanog 21.05.1992.god. u Zagrebu, u prostorijama ICLd.o.o., Krešimirov trg 2.

    Prisutni:

    Branko Bosanac (HEPElektra Virovitica), Aljoša Gatin (Regeneraciia Zabok), mr. lvan Iskra (Zavod za informatiku Hrvatske), mr. Zvonko Kurjan (HRTVInformatika, Zagreb), Marijan Prević (Školska knjiga Zagreb), Radomir Vukina (ICL Zagreb).

    Osim prisutnih na sastanku, uključivanje u rad Sekcije potvrdile su slijedeće organizacije: HEP Elektra Zabok, HEP Distribucija ZagrebERC, Narodne novine Zagreb i zavod za informatiku općine Rijeka.

    Inače, poziv na sastanak je poslan na 21 adresu korisnika ICL opreme u Hrvatskoj.

    Sastanak je vodio mr. Z.Kurjan, predsjednik Zajednice.

    Zaključci:

    1. Osniva se Sekcija korisnika ICL opreme, koja će djelovati u okviru Zajednice informatičke djelatnosti Hrvatske. U rad Sekcije dobrovoljno se uključuju korisnici ICL opreme, bez obzira jesu li ili nisu članovi Zajednice.

    2. Aktivnost Sekcije organizacijski će podržavati ICL d.o.o., koja je u djelovanju Sekcije i sama jedna od članica. Aktivnosti Sekcije, općenito, podržava Zajednica preko svojih organa.

    3. Rad Sekcije odvijat će se temeljem zajedničkih dogovora na sastancima i provođenjem dogovorenih aktivnosti. U provođenje značajnijih aktivnosti iniciranih od strane Sekcije, može se uključiti cjelokupna asocijacija (Zajednica).

    Sekcija će se učlaniti u Internacionalnu federaciju udruženja korisnika ICL računala.

    Za predsjednika Sekcije, koji koordinira njenim aktivnostima i saziva sastanke, izabran je Aljoša Gatin, dipl.inž.

    Na slijedećem sastanku Sekcije raspravljat će se o najaktualnijim pitanjima od interesa za korisnike i neposredne aktivnosti te po mogućnosti slijed i ostalih aktivnosti do kraja godine.

    Zapisnik s ovog sastanka poslat će se svim korisnicima ICL opreme u Hrvatskoj; to je još jedan poziv da se uključe u rad Sekcije (kontakt: A.Gatin, tel: (049) 21030, fax: (049) 21418.

    Zagreb, 25.05.1992.

    Zapisnik priredio: Predsjednik Zajednice:

    Mr.lvan Iskra, vr. Mr.Zvonko Kurjan, vr.


    MS-DOS 5.0, čžš – bad news & good news

    Kao što smo već ranije na ovom mjestu pisali, u MSDOSu 5.0 su se konačno pojavili i naši znakovi. Međutim, problem time uopće nije riješen na stranu što više ne postoji COUNTRY = YU, na stranu što praktički svi i na 8bitne kodove primijenjuju 7bitni standard, standard primijenjen u MSDOSu 5.0 (t.z.v. Latin 2) nije ni po pokojnom JUS I.B1.013, ni po još uvijek važećem ISO 88592 standardu jedino objašnjenje je da je primijenjen neki privatni (IBM?) standard.

    Saznali smo da se radi na pravom hrvatskom standardu.

    Watch this space for more news!


    Što ima novoga 5.& 6.1992


    Novi proizvodi

    Novi DRS6000 model

    Novi model DRS6000 je Level 240. Procesor je SPARC sa 40 MHz.

    U modelu ima mjesta za 6 SIMM (memorijskih) modula , za 5 I/O kontrolera i dva hard diska.

    Standardno se ugrađuje 2 x RS232 port (jedan za konzolu, jedan za teleservis),1 x Centronics printer port, SCSI kontroler za 5 uređaja. 1xEthernet (OSLAN) kontroler. 1x600 MB hard disk, 1x 3.5" disketa.

    Obavezni dodaci su min. 16MB memorije, 1x streamer kazeta (vanjska) i UNIX op.sust. (UNIX dolazi napunjen na ugrađeni disk, no mora se posebno naručiti).

    Opcionalni dodaci su do max 6 memorijskih modula (8 ili 16 MB), do max. kapaciteta od 96 MB, adapter za 4 asinkrona porta, LAN adapter (za OSLAN), V.24 sinkroni adapter (za X.25).

    U osnovni kabinet može ići i drugi unutrašnji hard disk (600MB).

    Ostale opcije idu u pomoćne kabinete: daljnji 600 MB diskovi. 8 mm kazeta (vanjska), CD ROM. 0.5" magn.vrpca, UPS.

    Ref: MBDSTB0003

    Ref: PADST0005

    DRS3000 sustavi

    Novi modeli DRS3000 su:

  • Level 243 Compact Exteandable, '486. 33 MHz
  • Level 343 Compact Exteandable s EISA busom, '486, 33 MHz
  • Level 543 Floorstanding Exteandable. '486. 33 MHz
  • Ref: PADTT0001

    FDDI

    Fibrebased Distribution Data Interface je osnova za novi sustav lokalnih mreža. Fizički nositelj je optički kabel.

    Za sada FDDI se može koristiti za povezivanje DRS6000 strojeva u lokalnu mrežu. To je prva primjena FDDIa na strojevima koji koriste UNIX SVR4.

    DRS6000 FDDI radi po ISO 9314 standardu.

    Pošto se radi o optičkom kablu, FDDI daje deset puta veću širinu frekventnog pojasa (a brzina i propusna moć idu proporcionalno tome) nego Ethernet.

    Prelaz na FDDI mrežu je vrlo jednostavan umjesto OSLAN Kontrolera u DRS6000 se ugradi FDDI sve ostalo je isto, samo brže.

    Ref: wknw 713.5.92

    UNIX SVR4, verz.6 za DRS6000

    Izašla je verzija 6 UNIXa za DRS6000. Poboljšana je podrška za višeprocesorski rad, uveden prošireni SPARC ABI, a poboljšani su i backup / restore, podrška za diskete i utility za konfiguriranje.

    Novost je i t.z.v. Super TED, ekranski editor, malo prijazniji od vi-a.

    Što se tiče naručivanja, uvedene su t.z.v. "right to use" licence, koje se odnose na broj korisnika koji mogu istovremeno raditi.

    Ref: PAUNX0005

    Ref: MBUNXB0001

    OSTM, izdanje 2

    Izašlo je izdanje 2 Open Systems Transaction Management softwarea. (O OSTMu smo pisali u prošlom broju.)

    Ref: PAUNA0025

    UNIX Access Manager

    Access Manager je software koji provjerava dozvole za pristup i daje prozorski interface za tekst terminale i PCove. Dio se instalira na server, dio na klijenta (PC). Korisnik izabere ikonu za servis, a za sve ostalo se pobrine software.

    Ref: PAUNA0029

    Ref: PAUNA0031


    "Štikleci"


    Jednog lijepog, vrućeg subotnjeg popodneva, u Londonu (da, opet srno bili na putu, da i u Engleskoj imaju ljeto koji puta), negdje oko sjeverozapadnog ugla Hvde / Kensington parka, Stojan Petrović i Radomir (Ratko) Vukina su osjetili neodoljivu želju za finim, toplim pintom pravog engleskog bitter piva. Stojan je rekao da zna jedan zgodni pub, tu odmah blizu. Dok je Ratko proučavao koje sve vrste nektara služe, Stojan je pogledao klijentelu i rekao: "Čuj stari, idemo rade nekud drugdje ...". (Za jednim stolom je brkajlija grlio bradonju, kod šanka su se dvojica držali za rukice, a treći je počeo značajno pogledavati naše vrle junake ... ). Pub je zaista zgodan, ali subota popodne je izgleda rezervirana za posebne goste.

    (Zainteresirani mogu adresu puba dobiti u redakciji.)

    Ovih dana su ICLovci slušali tečaj o poslovnim komunikacijama. U okviru tečaja je trebalo tri puta održati jednu te istu prezentaciju, uz snimanje na video traku. Supruga, kći i papagaj R.Vukine (pas ne gleda TV iz principa) su prvi dan rekle da ih Ratkova prezentacija podsjeća na Freddya iz ulice brijestova (tako strašno). Drugi dan su rekle da bi im A.B.H. (poznata TV komentatorica, ime u redakciji) bila milija (t.j. manje dosadna). Treći dan su rekle "To je kak' Cosby show". Na Ratkovu žalost, nisu pod tim mislile "tak' duhovito", nego "tak' kmično" (Zbog velikog kontrasta, praktički se je vidjelo samo platno osvijetljeno grafoskopom, dok je sve ostalo izgledalo kao Crnci u tunelu).

    Upitan kako to da ICL u Hrvatskoj lansira svoju Proljetnu kolekciju početkom ljeta, Huw Jenkins je odgovorio da se radi o proizvodima finskog porijekla, a tamo je proljeće tek stiglo. To službeno tumačenje je dano i na prezentaciji u Interkontiju.


    ICLd.oo. Krešimirov trg 2 41000 ZAGREB Tel: (041) 412328 Fax: (041) 448219


    For additional information
    If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

     Contact us     Legal 

    All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018