Nov.92, 07-08

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

Novosti-07.& 08.1992

Okružnica - povremeno šalje ICL d.o.o.

Ljetni dvobroj

Pred vama je ljetni dvobroj za srpanj i kolovoz '92.

U ovom broju čitajte o načinima povezivanja terminala i mnogo, mnogo novosti.

Ljeto je i inače doba kad urednici imaju problema napuniti svoje novine, pa smo i mi potrošili skoro sve pomno čuvane zalihe sitnih novica. Sada mi je jasno zašto urednici ljeti govore o sezoni kiselih krastavaca. Nadam se da će ICL uskoro izaći s puno lijepih stvari, jer inače idući broj Novosti neće izaći tako skoro.

Od "Štikleca" nismo odustali, ali vjerujte, stvarno se ništa nije desilo, a priča o arbunu koji mi je utek'a i koji je imao ovaakvo oko vas vjerojatno ne interesira.

Urednik i.t.d. R.Vukina

Kako povezati PC ili terminal i UNIX server

Na ICL-ovim UNIX serverima postoji više načina povezivanja lokalnih terminala i osobnih računala. Ovdje će biti riječi o tome koji se načini mogu koristiti i u kojim slučajevima ćemo izabrati koji od načina.

Težište ovog članka je na povezivanju lokalnih uređaja, jer se povezivanje daljinskih danas u praksi svodi na samo dva načina - pojedinačni neinteligentni video-terminal se može spojiti na RS232 port preko asinkronog modema, a sve ostalo preko sinkrone, četvero-žične linije i modema pomoću X.25 protokola.

Načini lokalnog povezivanja

Najjednostavniji način je preko RS232 porta na asinkronom kontroleru. U tom slučaju, do svakog terminala / pisaca ide posebni kabel (t.zv. "špageti rješenje").

Drugo rješenje je preko multi-drop kabla (t.zv. Microlan2), povezanog na DRS-CONNECT kontroler. Neki terminali se mogu priključiti direktno na razvodnu Kutiju, neki moraju ići preko posebnog koncentratora, t.zv. RCU-a. Za PC-ove, da bi se mogli priključiti na ovaj način, treba posebna kartica i software.

¶Treće rješenje je preko lokalne mreže (LAN). Na UNIX serveru i PC-ovima je potreban LAN kontroler i odgovarajući software, a za priključak neinteligentnih terminala je potreban inteligentni koncentrator - LAN terminal server. Sve jedinice se povezuju preko Ethernet kompatibilnih kabela, putem OSLAN i/ili TCP/IP protokola. Kabeli mogu biti standardni (OSLAN 200), tanki (OSLAN 100), t.zv. "Twisted pair", t.j. obična parica (OSLAN 500), ili čak optički (u tom slučaju su potrebni dodatni konektori).

Prednosti i mane pojedinih rješenja

RS232

Klasično RS232 "špageti" rješenje je svakako najjednostavnije. Kontroler zauzimanje-dan slot u serveru, a ima vise portova na strani prema terminalima. Na serveru ne treba nikakvi posebni software.

Čim se počne raditi o malo većem broju terminala, na malo većim udaljenostima, troškovi za kabele znatno rastu. Svi terminali su vezani na server na kojeg su i fizički priključeni, ako žele raditi i na nekom drugom, moraju to raditi preko svog domaćina.

"Špageti" rješenje je jednostavno i za PC-ove - mogu se priključiti preko svog C0M1 ili C0M2 porta i odgovarajućeg kabla, uz najjednostavniji software (jednostavna terminalska emulacija je uključena n.pr. u Windows software-u, postoje mnogi "public domain" (t.j. besplatni) programi, a i u svakom priručniku za BASIC ćete naći primjere za takve programe. Mana je da je komunikacija

¶preko COM porta obično pre-spora za bilo kakav intenzivniji posao.

DRS-CONNECT

Ovo multi-drop rješenje je u biti varijanta RS232 - sa software strane, logika je identična, štedi se samo na kabelu. Kao što smo ranije rekli neki terminali se mogu priključivati direktno na razvodne kutije (t.zv. "H-box") na Microlan2 Kabelu. To su Model 15 i stari M303 i M305 videoterminali. Model 5 videoterminali se moraju vezati preko koncentratom, t.zv. RCU-a (Remote Connection Unit), koji s jedne strane ima priključak za Microlan2 liniju, a na drugoj ima 4 serijska i 1 paralelni port, za priključak do 4 videoterminala i/ili serijska pisača, plus jedan paralelni (Centronics) interface za pisač. Pisači se mogu inače priključiti i na paralelni port koji postoji na videoterminalu. (Kod Modela 5 uglavnom samo za taj terminal, kod ostalih, pisac radi kao sistemski.)

Za priključak PC-a na DRS-CONNECT liniju, potrebna je posebna kartica (t.zv. "Micro-

¶lan" kartica) i software. Software omogućava i emulaciju terminala i file transfer između PC-a i hosta.

DRS-CONNECT rješenje štedi metre i metre kabela, no u osnovi je to još uvijek RS232 rješenje - terminali i PC-ovi su logički vezani samo na jedan stroj. (Za razliku od starog DRS300, na novim DRS6000 i DRS3000 serverima nema umrežavanja procesora preko Microlan2 kabela - u pitanju je jednostavno brzina).

LAN i Terminal Serveri

Terminal Server ima s jedne strane konektor za priključak na Ethernet LAN, a s druge više portova za terminale (broj ovisi o modelu).

Glavna prednost ovakvog načina priključivanja je da se terminali mogu logički vezivati na bilo koji od servera (ukoliko ih ima više) u lokalnoj mreži, tj ne moraju komunicirati preko jednog hosta na drugi.

Za priključak PC-a preko LAN-a je vjerojatno pametnije rješenje ugraditi LAN pločicu ravno u PC.

DRS-CONNECT

Što odabrati

Imajući na umu mogućnosti koje pružaju razni načini povezivanja, kao grubo pravilo se može reći slijedeće:

  • RS232 ("Špageti") način je najbolji za konfiguracije s manjim brojem terminala, smještenih zvjezdasto i blizu serveru
  • DRS-CONNECT je svakako najprikladniji način za veći broj terminala, poredanih u nizu, za sustave sa samo jednim serverom i možda nekoliko PC-ova, koji pretežno rade samostalno ili emuliraju terminal na server.
  • LAN Terminal Server rješenje je prikladno za slučajeve kada je LAN i inače potreban - više servera vezanih u lokalnu mrežu, veći broj PC-ova koji intenzivno rade u sprezi sa serverom (često se prenose veće količine podataka). Kad LAN već postoji, mogu se preko njega vezati i neinteligentni terminali. Dodatna prednost je ta da se terminal logički veže na onaj server u mreži na kojem će obavljati konkretni posao, t.j. neće morati ići na jedan procesor preko drugoga.
  • Ovo su općenita pravila, a u konkretnim slučajevima treba, kao i uvijek pažljivo odvagnuti prednosti, mane i ukupnu cijenu (uključivo i kabele i si.) pojedinih mogućih rješenja.


    Što ima novoga - 07.& 08.1992


    Poslovne novosti

    100000-tiPCu1992

    ICL-ova tvornica u Kilou, Finska, proizvela je sredinom ljeta 100000-ti PC ove godine. To je znatno povećanje u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

    Ref:WKN 9-15.7

    ICL četvrti u Europi

    Poznati časopis "Datamation", od 1.7.92 je objavio da je ICL na četvrtom mjestu od Europskih proizvođača. Lani je bio peti. Datamation je istakao da je ICL, za razliku od tri tvrtke ispred njega (Siemens-Nixdorf, Olivetti i Groupe Buli), poslovao pozitivno. Datamation je nastavio: "Fujitsuovo vlasništvo je eliminiralo dojam ICL-ove financijske krhkosti... ICL je još jednom potvrdio da je jedna od kompanija s najboljim rezultatima u informatičkoj industriji."

    Ref: Wkn 9-15.7

    Zanimljivosti

    Galerija Tate na CD-ROM-u

    Čuvena londonska Tate Galerija je izdala publikaciju "Twentieth Century Art" sa slikama svojih eksponata i popratnim tekstovima. Publikacija je izdana na ICL-ovom CD-ROM-u, a namijenjena je školama. Ovo je drugi takav pothvat u nizu -ranije je izdana publikacija "Discovering Earth Sciences".

    Ref: Wkn 23-29.7

    Powerflow pomogao za kraljičinu nagradu

    FCMC PLC, britanska software kuća koja je razvila ICL-ov POWERFLOW, dobila je Kraljičinu nagradu za izvoz, za 1992, za izvoz svojih paketa Staffware i POWERFLOW. POWERFLOw je varijanta Staffware-a, integrirana s OFFICEPOWER-om. Paket služi za automatizaciju činovničkih procedura, o čemu smo pisali u nekoliko navrata.

    Ref: MBU OFFB-0006

    Otvoreni sustavi

    Open/VMS

    Nedavno je i DEC-ov operacijski sustav VMS dobio certifikat o poštivanju XPG3 standarda, što znači da korisnici Otvorenih sustava imaju na izbor još jednog proizvođača više. Da podsjetimo, ICL-ov VME je takav certifikat dobio početkom ove godine, a DRS/NX od prvog dana.

    Ref: WKN 9-15.7

    Novi proizvodi

    VME - Loadset Manager

    Opcija Loadset Manager, za operacijski sustav VME, pomaže pri instaliranju i kontroli ažuriranja software-a, za instalacije s dva i više VME sustava. Pokretanje postavljanja software-a se vrši s jednog centralnog mjesta, a svaki sustav izvršava ažuriranje samostalno. Jedan jedini set instrukcija osigurava da se software na svim strojevima instalira na identičan način. Za fizičku distribuciju software izmjena se brine OŠMC Distribution Manager.

    PAVME-0037

    VME - OptICL

    OptICL za Seriju 39 i VME je sustav za on-line pristup informacijama. OptICL je "hiper-tekst" baza podataka na CD-ROM-u, koja sadrži kompletnu VME dokumentaciju.

    Hiper-tekst baza je visoko strukturirana i odražava način na koji ljudi koriste informacije, što omogućava brz i lak pristup informacijama.

    Na jednom CD-ROM disku se nalazi sadržaj od oko 30 VME priručnika., što odgovara prostoru na oko 3-4 metra polica, punih Priručnika A4 formata.

    Korisnici imaju priliku proširiti svoju licencu za VME software, tako da uz nova izdanja software-a dobiju i ažurne priručnike na CD-ROM-u.

    Ref:PAVME-0042

    OVEC - Open VME Exploitation Centre

    ICL-ov Corporate Systems Division je osnovao OVEC, Centar za eksploataciju Otvorenog VME-a, s ciljem da korisnicima pruži praktičnu pomoć u primjeni Otvorenih VME rješenja za njihovo poslovanje. Centar se nalazi u okviru stožera Corporate Systems Divizije, u West Gortonu u Manchesteru. U Centru se, pored ekipe stručnjaka nalazi i kompletni raspon hardware linija, od PC-ova do DRS6000 i strojeva iz Serije 39, sale za sastanke, demonstracije i prezentacije, te sigurne sobe za prijenos aplikacija. Uslugama Centra se mogu koristiti i ICL-ovi korisnici i software kuće.

    Osnovna zadaća Centra je da korisnicima omogući da stvarno provjere i razrade načine povezivanja različitih hardware i software sustava.

    Ref: VMEMB-0055

    DRS6000 novosti

    DRS6000 raspon se sada sastoji od slijedećih serija:

  • Serija Level 200 - stolni
  • Serija Level 400 - slimline kabineti
  • Nova serija: Level 700 - prošireni midi kabineti, nova CPU2 procesorska ploča (2 procesora na jednoj ploči), do 512 MB memorije, do 30 GB na diskovima (kad se koriste 1.2 GB, 5.25" diskovi), odn. do 100+ GB, (kad se koriste 2.4 GB, 5.25" diskovi). S dodatkom dva kabineta za proširenje, dobiva se maksimalnih 33 I/O slota. Pored kabineta za proširenje, mogući i kabineti za periferiju (2 + 2 max.). U osnovne modele nisu uključeni memorija, I/O kontroleri ni DRS/Nx - moraju se naručivati posebno.
  • Novi modeli:

  • Level 450 - osnovni model se sastoji od uskog kabineta, sistemskog diska od 1.2 GB, SCSI-a s jednim kanalom i streamer kazete. Nova CPU2 procesorska ploča sadrži na sebi dva procesora od po 40 MHz. Maksimalna memorija ide do 256 MB. O osnovni model nije uključena memorija, I/O kontroleri ni UNIX - moraju se naručiti posebno. Serija 400 podržava svu DRS6000 periferiju.
  • Level 750 - osnovni model sadrži prošireni midi kabinet s jednim diskom 1.2GB, SCSI kontrolerom s dva kanala, streamer kazetom, te novom CPU2 procesorskom pločom (2 x 40MHz procesor). Može se dodati jedan Disc Enhancement Kit, koji omogućava priključak daljnjih 6 diskova (1.2 ili 2.4 GB), što daje maksimalni (neformatirani) kapacitet od 14.4 GB u jednom kabinetu. Level 750 se može konvenirati u Level 752.
  • Level 752 - kao Level 750, ali s dvije nove CPU2 procesorske ploče (2 x 2 x 40MHz procesor).
  • Novi uređaji za Level 400 seriju:
  • FDDI - kontroler za optički LAN
  • Svi postojeći periferni uređaji, osim:
  • diskova 2.4GB, 5.25"
  • optičo kih diskova
  • HSP bus SCSI kontrolera
  • Novi uređaji za Level 700 seriju:

  • Paket za pregradnju dualnog u quad procesor (1xCPU2u2xCPU2 = 4x40MHz)
  • Svi postojeći periferni uređaji, osim:
    • diskova 760 MB, 5.25"
    • optičkih diskova

    Ostali novi uređaji:

  • UPS - novi neprekidni izvor napajanja, 3.6 KVA, za seriju Level 700
  • UPS -1.5 KVA, za seriju Level 400
  • SCSI kontroler, s dva kanala, 5 MB/sek po kanalu, za VME bus, single-ended ili diferencijalni
  • SCSI kontroler, s pet kanala, 10 MB/sek po kanalu, za HSP bus
  • Diferencijalni SCSI SCAFS
  • Novi diskovi 2.4 GB, 5.25", diferencijalni (moguća montaža na udaljenostima do 17 metara od kontrolera - stari, 1.2 GB, single-ended idu do max. 6 metara kabela). Mogu se miješati s diskovima od 1.2 GB.
  • Slimline kabinet za proširenje - za Seriju Level 400, za nekoliko izmjenjivih uređaja i do 6 x 5.25" fiksni disk. Moguće je i proširenje VME bus-a. Na Level 400 sistemski kabinet se može priključiti do jedan kabinet za proširenje. Kabinet za proširenje može primiti dva izmjenjiva uređaja pune visine, odn. jedan pune i dva pola visine. U kabinetu ima mjesta i za 10 VME kontrolerskih ploča -jedna mora biti ploča za proširenje VME busa, a preostalih 9 mogu biti bilo koji od VME kontrolera. Ukoliko ne trebamo dodatne VME kontrolere, na to mjesto se mogu dodati još dva diska, tako da ih se u dodatni kabinet može smjestiti do ukupno najviše 8.
  • Kabinet za proširenje, za Seriju Level 700 - za dodatne VME kontrolere i diskove (do 6 po kabinetu) - single ended i diferencijalne. Mogu se priključiti do dva takva kabineta, jedan lijevo, jedan desno od sistemskog.
  • Kabinet za periferiju, za Seriju Level 700 - za dodatne diskove (max 12 po kabinetu, mješavina 1.2 i 2.4 GB). Maksimalno do dva takva kabineta po Level 700 sistemu (povrh 2 kabineta za proširenje)
  • Asinkroni kontroler 2 - za Level 400 Seriju, za priključak terminala, radnih stanica, pisača i asinkronih modema, via RS232 interface-a. Kontroler omogućava priključak do 16 uređaja, s vršnom brzinom od 38.4 k-bita/sek.
  • CD-ROM, za Level 400, Level 600 i Level 700 Serije
  • 8-mm vrpca, 5GB, helical scan, za Level 400, Level 600 i Level 700 Serije.
  • Može čitati i pisati i kazete od 2.3 GB
  • Stacker za 8 mm vrpce - sta- lak koji može primiti do 10 8- mm kazeta, koje automatski puni. Sustav vidi uređaj kao jednu veliku vrpcu kapaciteta 50 GB
  • FDDI za Level 400, Level 600 i Level 700 Serije - kontroler i software za optički LAN
  • Ref: PA DST-0004

    Nova DRS6000 tehnologija i za postojeće korisnike

    Novi proizvodi za DRS6000 Level 700 Seriju su dostupni i za korisnike postojeće DRS6000 opreme (od Levela 20 na više).

    Nove mogućnosti su ukratko:

  • Veći kapacitet diskova, do 100GB, novi diskovi 2.4GB
  • Novi CPU2 procesori - 2 x 40 MHz, plus 1 MB sekundarni cache, plus MMU (Memory Management Unit), sve na jednoj ploči. Poboljšanje od 30-48% u odnosu na dvo-procesorski sustav s dvije ploče
  • Novi SCSI-2, s propusnom moći do 10 MB/sek
  • Nove 8-mm vrpce, kapaciteta 5 GB, sa stackerom za 10 kazeta - uk. kapacitet 50 GB
  • Novi sistemski kabinet, s poboljšanim napajanjem i hlađenjem, inače istih dimenzija i izgleda kao dosadašnji midi kabinet
  • Novi kabinet za proširenje, komplement novom sistemskom
  • Novi kabinet za periferiju, komplement novom sistemskom (za razliku od kabineta za proširenje, u kojeg mogu ići i kontroleri i diskovi, u ovoga idu samo diskovi - obje vrste dodatnih kabineta se mogu miješati)
  • HSC - High Speed SCSI kontroler, za High Speed bus, koji podržava nove diskove od2.4 GB. Ima 5 SCSI-2 diferencijalna kanala, od kojih svaki može podržavati do 6 diskova, s brzinom od do
  • 10MB/sek po kanalu.
  • Diferencijalni SCSI kontroler za VME bus, s do dva kanala, za do 6 diskova po kanalu, brzine 5MB/sek po kanalu
  • DSCAFS SCAFS kontroler za diferencijalne diskove i kontrolere
  • Nekoliko objašnjenja:

  • Diferencijalni - do sada, svi uređaji priključivani na DRS6000 su bili t.zv. single- ended. Glavna razlika je u duljini kabela preko kojeg se uređaji mogu priključiti - 6 m za single-ended, do 17 m za diferencijalne.
  • SCSI-2 je novi set komandi za komunikaciju s diskovima. Omogućava veće brzine - 4MB/sek u odnosu na 1.4MB/sek za diskove, odn. do 10MB/sek po kanalu
  • Novi kabineti - izvana izgledaju kao stari, no imaju ugrađeno pojačano napajanje i ventilaciju. Osim toga, ugrađeni su i novi nosači za diskove, koji će moći primiti i diskove od 3.5", koji dolaze koncem godine
  • Osnovni preduvjet za korištenje ovih novi mogućnosti je prijelaz na DRS/NX 6000, verziju 6.

    Postojeći korisnici mogu koristiti CPU2, na taj način da zamijene postojeći procesor i pojačaju ventilaciju.

    Za priključak novih diferencijalnih (2.4 GB) diskova je potrebno ugraditi bilo novi diferencijalni SCSI kontroler, bilo na postojeći SCSI dodati diferencijalni kanal.

    Ref: MB DSTB-0004

    DRS6000 - "band" pisači preko OSLAN-a

    Korisnici ICL-ovih mainframe sistema već godinama mogu koristiti velike pisače priključene preko OSLAN-a. Takvu mogućnost sada imaju i korisnici DRS6000 sustava. Izašao je novi software proizvod za DRS/NX 6000 operacijski sustav - OSLAN Connected Printer Inteface (OCPI), koji omogućava priključak brzih pisača sa Serije 39 12900, preko OSLAN-a, kao i sve druge štampače koji se mogu priključiti na taj način. Za razliku od sličnih proizvoda kod konkurencije, OCPI ne treba puniti na svakog od klijenta, dovoljno ga je napuniti na serveru.

    Od band pisača koji su kod nas u upotrebi, OCPI podržava FP1500iFP2000.

    Ref:PAUNX-0015

    DRS3000 u 1992.

    Svi UNIX serveri, zasnovani na INTEL procesorima će se od sada zvati DRS3000 (ukidaju se Model 55/NX i Model 75/NX). Novi modeli DRS3000 serije su zasnovani na strojevima iz ICL-ove Proljetne kolekcije PC-ova.

    UNIX operacijski sustav za DRS3000 mijenja ime, od DRS/NX 3000 u DRS/NX SVR4 PC.

    Osim DRS/NX SVR4 PC, uvodi se i naziv SVR4 PC. Radi se o potpuno identičnom proizvodu, no u različitom pakovanju. DRS/NX je namijenjen korisnicima DRS3000 serije, i standardno uključuje stvari koje se za SVR4 PC (koji se instalira i na ne-ICL-ove PC-ove) naručuju kao opcije.

    Kao alternativa UNIX-u SVR4, ICL će i dalje nuditi i SCO UNIX, za korisnike koji to žele.

    Ref: ITMB-0017

    DRS3000 novosti

    Stari DRS3000 raspon se je sastojao od:

  • desktop Modela 55/NX i 75/nx
  • deskside DRS3000
  • Novi DRS3000 raspon se sastoji od:

  • desktop modela Level 243 (zasnovan na CX486 - ISA bus modelu iz Proljetne kolekcije)
  • desktop modela Level 343 (zasnovan na modelu CXe486 - EISA bus)
  • deskside modela Level 543 (zasnovan na modelu FX486 - EISA bus)
  • deskside modela Level 545 (zasnovan na modelu FX486, 50 MHz - EISA bus)
  • Svi novi modeli imaju '486DX procesor od 33 ili 50 MHz, SCSI disk kontroler, SCSI streamer kazetu, min. 8MB memorije (Level 545 min 16 MB) i min. 1 x210 MB SCSI HDD (Level 545 min 2 x 425 MB HDD)
  • Na svim modelima se može koristiti i 1.3GB DAT vrpca, kao i vanjska 8-mm Exabyte vrpca
  • Razlike u odnosu na starije DRS3000 modele:
  • VGA konzola je sada obavezna
  • DRS-CONNECT kartica je sada opcionalna, t.j. ne ugrađuje se automatski, kao do sada
  • Za modele s EISA bus-om (Leveli 343 i 543), postoji nova DRS-CONNECT kartica, za EISA bus
  • Za model s ISA busom (Level 243) se može koristiti dosadašnja DRS-CONNECT kartica, koja radi s ISA busom
  • Level 243 podržava max. 1 X DRS-CONNECT kontroler
  • Od sada je disketa obavezna, kako bi se mogao instalirati operacijski sustav. Više nije moguće bootanje sa streamer kazete, no streamerica je ipak obavezna, zbog ažuriranja software-a
  • Level 243 ne podržava karticu za X.25 komunikacije (Kartica za dva V.24 sinkrona kanala, 11634/001)
  • Detalji o modelima:

    Level 243 se javlja u 3 modela:

  • L243/1 - CX486, 33MHz, 8MBRAM, 1.44MBFDD, 1 X21OMBHDD, 150MB streamer, SRA adapter za monitor
  • L243/2-kao.../1, ali s1x 425 MB HDD
  • L243/3 - kao ...12, ali s 16MBRAM
  • Maksimalna memorija za Level 243 je 32MB
  • Maksimalni disk kapacitet je 2 x 425MB
  • Slobodnih slotova: 3
  • Kada je najavljen, Level 243 nije podržavao DRS- CONNECT kartice. Ovih dana (Rujan '92) izlazi nova DRS-CONNECT kartica koja će biti podržana
  • Max 2 x RS232 adapter sa po 8 kanala svaki, uskoro i 3 x takav adapter
  • Podržani LAN kontroleri: 8- bitni, 16-bitni OSLAN 100, 16-bitni OSLAN 500
  • Za sada, ne može se miješati RS232 adapter i 16- bitni Ethernet kontroler
  • Ovih dana izlazi i WAN kontroler - za dvije sinkrone linije
  • Max 1 x X.21 kontroler
  • Level 343 se javlja u 5 modela:

  • L343/1 - CXe486, 33MHz, 8MB RAM, 2.88MB FDD, 1 X21OMBHDD, 320MB streamer, SRA adapter za monitor
  • L343/2-kao.../1,ali s 1 x 425MB HDD
  • L343/3 - kao .../2, ali s 16MBRAM
  • L343/4 - kao …/3, alis2x 425MB HDD
  • L343/5 - kao .4, ali s 32MBRAMi1x425MB HDD
  • Maksimalna memorija za Level 343 je 64MB
  • Maksimalni disk kapacitet je 2 x 425MB
  • Slobodnih slotova: 3
  • Max. 2 X DRS-CONNECT (EISA) kartica
  • Max. 3 x RS232 adapter, za po 8 portova svaki
  • Podržani LAN kontroleri: 8- bitni, 16-bitniOSLAN100, 16-bitni OSLAN 500, 32-bit-ni OSLAN 100/200
  • Za sada, ne može se miješati RS232 adapter i 16- bitni Ethernet kontroler
  • Max. 1 x WAN kontroler
  • Max. 1 x X.21 kontroler
  • Level 543 se javlja u 6 modela:

  • L543/1-FX486, 33MHz, 16MBRAM, 1.44MBFDD, 1 X 425 MB HDD, 320 MB streamer, SRA adapter za monitor
  • L543/2-kao.../1,alis2x 425MB HDD
  • L543/3 - kao ...12, ali s 1 x 1GBHDD
  • L543/4 - kao .../3, ali s 32MB RAM i 1 x 425MB HDD
  • L543/5 - kao .../4, ali s 2 x 425MB HDD
  • L543/6 - kao .../5, ali s 1 x 1 GB HDD
  • Maksimalna memorija za Level 543 je 64MB
  • Maksimalni disk kapacitet je2xiGB
  • Slobodnih slotova: 5 + 1/2
  • Max. 2 x DRS-CONNECT (EISA) kartica
  • Max. 4 x RS232 adapter, za po 8 portova svaki
  • Podržani LAN kontroleri: 8- bitni, 16-bitni OSLAN 100, 16-bitni OSLAN 500, 32- bitni OSLAN 100/200
  • Za sada, ne može se miješati RS232 adapter i 16- bitni Ethernet kontroler
  • Max. 1 x WAN kontroler
  • Max. 1 x X.21 kontroler
  • Level 545 se javlja u 4 modela:

  • L545/1 - FX486, 50 MHz, 16MBRAM, 1.44MBFDD, 2 x 425MB HDD, 320 MB streamer, SRA adapter za monitor
  • L545/2-kao.../1,ali32MB RAM, 1X425 MB HDD
  • L545/3 - kao ...12, ali 1 x 1 GB HDD
  • L545/3 - kao .../3, ali 2 x 1GBHDD
  • Maksimalna memorija za Level 545 je 64MB
  • Maksimalni disk kapacitet je2xiGB
  • Slobodnih slotova: 5 + 1/2
  • Max. 2 x DRS-CONNECT (EISA) kartica
  • Max. 4 x RS232 adapter, za po 8 portova svaki
  • Podržani LAN kontroleri: 8- bitni, 16-bitni OSLAN 100, 16-bitni OSLAN 500, 32- bitni OSLAN 100/200
  • Za sada, ne može se miješati RS232 adapter i 16- bitni Ethernet kontroler
  • Max. 1 x WAN kontroler
  • Max. 1 x X.21 kontroler
  • Ref: PA DTT-0003 Ref: MBU DTTB-0001 Ref: MBU DTTB-0002
  • DRS LAN Terminal serveri

    DRS LAN Terminal Server je uređaj koji omogućava priključak neinteligentnih terminala na DRS6000 i/ili DRS3000 preko lokalne mreže, po TCP/IP protokolu (koji može istovremeno ići po istom Ethernet kabelu s OSLAN protokolom). LAN Terminal Server igra ulogu protokol konvertera TCP/IP na RS232.

    Ukoliko u mreži ima više procesora, terminali mogu pristupiti bilo kojem. (Vidi i članak o načinima priključivanja terminala).

    Izašla su dva modela servera: Server 1, za 8 ili 16 terminala, te Server 2, za 16-64 terminala.

    Ref: PA DST-0006

    Paketne mreže - novi OSPAC modeli

    Uskoro dolazi nova serija OSPAC proizvoda - čvorne opreme za izgradnju privatnih X.25 mreža, t.zv. ACP (Access Communications Processor) procesori. Uskoro izlazi novi mali ACP procesor za 6 portova, sa software-om u EPROM-u, što ga čini idealnim uređajem za početak. Izlaze i novi srednji i veliki modeli.

    Ref: MBU NPMB-0002

    Novell Netware na ICL UNIX serverima

    Osim na PC proizvodima, serveri za Novell mrežu sada mogu biti i svi ICL-ovi UNIX (SVR4) serveri, dakle DRS3000 i DRS6000

    Ref: MBU UNXB-0011

    Konferencijski paket

    ICL je najavio novi proizvod, Desktop Conferencing ISDN Package. Paket se sastoji od kartice za PC, integriranog telefona (vezanog na karticu) te software-a i priručnika. Kartica se ugrađuje u slobodni AT slot na PC-u i priključuje na ISDN razvodnu kutiju pomoću RJ45 konektora, telefon se priključuje na karticu. Software radi pod Windows 3. PC mora imati barem 3MB RAM-a. Priključak na ISDN mrežu mora biti po I.420 standardu.

    Korisnik ima mogućnost kombiniranog prijenosa glasa, podataka, teksta i grafike. Jedini problem je da se podrazumijeva postojanje javne ISDN mreže.

    Ref: PA NTW-0001

    VT220 Plus emulacija za PC, via DRS-CONNECT kartice

    VT220 Plus emulator omogućava PC-u da emulira ICL DRS Model 5 / Model 10 terminal, odn. Model 15, ali bez grafike. Omogućava priključenje na OFFICEPOWER i ostale UNIX aplikacije. Omogućava multi-tasking, tj do 4 istovremene UNIX seanse, korištenje UNIX pisača, te prijenos datoteka PC-UNIX server i obratno.

    PC se na UNIX server veže preko DRS-CONNECT linije. U PC se mora ugraditi novo-izašla DRS-CONNECT kartica (zamjena za Microlan2 karticu).

    Ovo je proširenje i zamjena za već postojeći ML2PC software.

    Ref:PATSD-0001

    PC-Interface, V3.1 L2

    Izašlo je novo izdanje PC-Interface software-a, koji služi za povezivanje PC-a i UNIX servera. PC-Interface omogućava PC korisniku:

  • Transparentni pristup UNIX datotekama
  • Transparentni pristup UNIX pisačima
  • Direktno pokretanje UNIX utility-a na UNIX serveru
  • Konverzija datoteka iz UNIX u DOS format i obratno
  • Povezivanje PC-a i UNIX servera je moguće preko:
  • OSLAN-a (via Ethernet kabela)
  • TCP/IP-a (via Ethernet kabela)
  • RS232
  • ICL nudi tri slična proizvoda:

  • PC-Interface
  • LAN MAnager/X
  • Novell NETWARE
  • Svaki od tih proizvoda je namijenjen korisniku s različitim zahtjevima:

    • PC-Interface je za korisnike koji žele jednostavno i jeftino rješenje za zajedničko korištenje diskova i pisača
    • Novell NETWARE je za korisnike koji to već koriste
    • LM/X je za korisnike koji imaju OS/2 LAN Manager mreže, pa žele u njih integrirati i UNIX servere, te kojima su potrebne LM/X mogućnosti za tisak - direktni izlaz na bilo koji pisač u mreži. LM/X je način koji najviše odgovara X/Open standardima

    PAUNX-0013

    Novi matrični pisači

    Izašla je nova serija Fujitsu 24-igličnih matričnih pisaca

    Modeli:

  • DL900-110 kolona, 150 znak/sek, štampa i bar-kod
  • DL1100 110 kolona, 200 znak/sek, bar-kod, opcija boja
  • DL1200 -136 kolona, 200 znak/sek, bar-kod, opcija boja
  • DL3600 -136 kolona, 300 znak/sek, bar-kod, opcija boja
  • DL4600 -136 kolona, 333 znak/sek, bar-kod, opcija boja
  • DL5800 -136 kolona, 420 znak/sek, bar-kod
  • Ref: PA PPC-0001

    Novi laserski pisači

    Modeli:

  • MT904 - 4 str/min (Mannesman Tally)
  • KX-P4430 - 5 str/min (Panasonic)
  • MT908 - 8 str/min
  • KX-P4451 -11 str/min
  • Svi navedeni pisači imaju slijedeće zajedničke karakteristike:

  • HP LaserJet III (PCL5) emulacija
  • Povećana rezolucija
  • Skalabilne i rotirajuće fontove
  • Dodatne memorijske module
  • Opcije samo za Mannesman Tally pisače su:

  • proširenje za Post Script
  • IBM Proprinter X24e emul.
  • Epson FX850 emulacija
  • Opcije samo za Panasonic pisaće:

  • Epson FX-86e/800 emulac.
  • IBM Proprinter II emulac.
  • Diablo 630 emulacija
  • Panasonic KX-P1180 emul.
  • Panasonic KX-P1191 emul.
  • Pored navedenih pisača s HP LaserJet emulacijom, postoji i Panasonic KX-P4455 - Post Script pisač

    Ref: PA PPC-0004

    UNIX SVR4 V6

    Izašlo je novo izdanje ICL-ovog UNIX-a System V, Release 4, Verzija 6.

    Novosti u ovoj verziji su:

  • Poboljšana potpora za rad u višeprocesorskom režimu
  • Poboljšane backup mogućnosti
  • Novi tekst editor, Super TED
  • Utility programi pctodrs i drstopc, za prijenos datoteka UNIX-DOS i obratno
  • Mogućnost rada bez stalno uključene konzole
  • Potpora za nove hardware jedinice
  • Rad i na PC-ovima iz Proljetne kolekcije
  • Ref: MBU UNIXB-0018

    SVR4 PC - ICL UNIX za PC-ove

    Nova UNIX verzija 6 je dostupna i na PC-ovima, pod nazivom SVR4 PC. Software paketi su:

  • SVR4PC- UNIX run-time i on-line dokumentacija
  • SVR4 PC Development System - C kompajler, biblioteka subrutina i alati
  • SVR4 PC GNETCON, V2 - alat za konfiguriranje mreža
  • SVR4 PC je namijenjen za instalaciju na ne-ICL-ove i/ili samostojeće PC-ove. Za ICL-ove PC-ove u mrežama i DRS3000 seriju, UNIX je upakiran u proizvod koji se zove DRS/NX SVR4 PC. To je identični software, samo što je u ovaj paket automatski uključen i Development system i GNETCON.

    Uz software dolazi i kompletna dokumentacija, uvezana kao knjiga. U skladu s trendom na tržištu, software se plaća prema broju korisnika koji se kani priključiti.

    Ref: PA UNX-0006

    Micro Focus COBOL Workbench i Dialog Svstem

    COBOL Workbench je integrirana razvojna okolina, koja sadrži cijeli niz alata za povećanje produktivnosti COBOL programera.

    Dialog Svstem je interface za vezu s korisnikom. Pomoću ovog software-a, aplikacije postaje nezavisna od prezentacije na ekranu i radu s tastaturom. Dialog radi u sprezi s Workbenchom.

    Ref: PA OTH-0006

    OFFICEPOWER na ne-ICLovim strojevima

    Od nedavno ICL-ov paket za uredsko poslovanje, OFFICEPOWER, mogu koristiti i korisnici ne-ICL-ovih strojeva:

  • Strojevi koji koriste UNIX SVR4
  • Strojevi koji koriste SCO UNIX V/386
  • Sun SPARC Station2 i Sun SPARC Server 2 pod Su- nOS-om 4.2.1
  • IBM RS/6000, pod AIX verzijom UNIX-a
  • Ref: PA UNA-0006

    Ref: PA UNA-0007

    Ref: MBU OFFB-0001


    ICL d.o.o. Krešimirov trg 2 41000 ZAGREB Tel: (041) 412-328 Fax: (041) 448-219


    For additional information
    If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

     Contact us     Legal 

    All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018