Nov.94, 01-03

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

novosti.jpg (7374 bytes)

    01.-03.1994.

Okružnica - povremeno šalje ICL d.o.o.

Slijedeća generacija

ICL objavio novu generaciju servera

ICL je na posebnoj tiskovnoj konferenciji, održanoj 3.3.94 u Londonu objavio svoju novu generaciju servera, kao prvu seriju koju su zajednički razvili ICL i Fujitsu. Serveri će se prodavati kao zajednički proizvod i nositi dvojni logo.

Novi strojevi iz teamserver supersever serija su logički nastavak ICL-ovih poznatih i vrlo uspješnih DRS6000, DRS3000 i PC server serija, te čine zaokruženu cjelinu s koncem prošle godine objavljanim ICL GOLDRUSH MegaSERVER masovnim paralelno procesorskim sustavima.

Peter Bonfield, predsjednik upravnog odbora i generalni direktor ICL-a je tom prilikom izjavio: "Kompjutersko tržište je sve više globalno, a proizvodi postaju burzovna roba. Kombinacija razvojne suradnje s Fujitsuom i zajedničkog nastupa nas dovodi u odličnu poziciju da osvojimo dio tržišta na štetu naših konkurenata.", predsjednik upravnog odbora i generalni direktor ICL-a je tom prilikom izjavio: "Kompjutersko tržište je sve više globalno, a proizvodi postaju burzovna roba. Kombinacija razvojne suradnje s Fujitsuom i zajedničkog nastupa nas dovodi u odličnu poziciju da osvojimo dio tržišta na štetu naših konkurenata."

Nove serije

Objavljeno je 25 modela, od početnih servera za manje i srednje kompanije, do velikih servera koji mogu zadovoljiti i potrebe velikih kompanija sa stotinama korisnika. Team<B>serveri <D>i super<B>serveri<D> su postavljeni vrlo agresivno u odnosu na usporedivu konkurenciju. Serije nude korisnicima veliki izbor, pouzdanost i lakoću korištenja. Novi modeli se već isporučuju. Cijene za početne modele idu od GBP 2700 naviše. ICL očekuje da će u idućih 12 mjeseci prodati najmanje 20.000 jedinica.

Nekoliko karakteristika

  • po omjeru cijena/performanse, novi modeli su i do 30% bolji od usporedivih proizvoda od konkurencije.
  • procesori zasnovani na Intel Pentium i SuperSPARC RISC tehnologijama.
  • Modeli s jednim do četiri procesora.
  • skalabilne performanse: od 50 do 600 transakcija u sekundi
  • do sada neviđeni izbor operacijskih sustava: Windows NT AS, UNIX SVR4.2, Novell Netware, SCO UNIX i OS/2
  • širok raspon optimalizatora: Power ARRAY, High Availability Manager, Hot-Pull diskovi, Akcelerator za pretraživanje baza podataka
  • potpora za vodeće baze podataka: Oracle, Informix, Adabas, Sybase i Ingres

Yoshiro Yoshioka , član upravnog odbora Fujitsu Limited-a je rekao: "Ovi novi proizvodi su očiti dokaz prednosti zajedničkog rada Fujitsua i ICL-a. Rezultat su stvarno izvrsni proizvodi".

Uz upravo objavljene teamserver i superserver serije, ICL na području servera nudi i <F33064B>GOLDRUSH MegaServere<F255D>, strojeve koji koriste masovne paralelne procesore, lansirane u listopadu 1993, te proizvode iz ranijih DRS6000 i DRS3000 serija.

Modeli

U teamserver seriji, namijenjenoj manjim do srednjim poduzećima, nudi se 13 modela. Nude se Intel i SuperSPARC sustavi s jednim ili dva procesora. Modeli su u direktnoj konkurenciji s odgovarajućim Compaq HP i ostalim sličnim strojevima.

U superserver seriji ima 12 modela, namijenjenih srednjim i velikim organizacijama, kod kojih su visoke performanse jedan od osnovnih zahtjeva. Ovi modeli konkuriraju IBM, HP i sličnim.

Visoke performanse i izvrsni TPC, AIM i SPEC pokazatelji su rezultat ICL-ovog i Fujitsu-ovog pionirskog rada na tom području:- visoko-performantni disk podsustavi, mala latentnost memorije, sabirnica koja rastavlja i izvršava transakcije dio po dio, optimalizirani I/O interface-i. Akcelerator za pretraživanje osigurava visoke performanse u radu s relacijskim bazama podataka, što je inače kritično grlo u suvremenim poslovnim obradama.

Izbor

Novi serveri koriste i Intel ('486/DX2 i Pentium) i SPARC RISC (SuperSPARC s 40, 50 i 60 MHz) tehnologije. Nudi se do sada neviđeni (na jednoj platformi) izbor operacijskih sustava, te sve vodeće relacijske baze podataka.

Imajući ovako širok izbor za elemente u sve tri ključne tehnologije - procesorima, operacijskim sustavima i bazama podataka, korisnici se mogu posvetiti svom poslovanju i aplikacijama, umjesto da brinu o izboru tehnologija.

Pouzdanost

Teamserver i superserver nude i na serverskom tržištu pouzdanost koja se do sada očekivala samo na mainframe sustavima. Svi modeli kao opciju imaju sofisticiranu dijagnostiku, daljinsko servisiranje i neprekinute izvore napajanja. Dodatna pouzdanost se dobiva pomoću PowerARRAY disk podsustava i Hot-Pull diskova (mogu se mijenjati dok stroj radi). Sve to, uz High Availability Manager software, daje jeftinu alternativu za inače skupe fault-tolerant sustave.

Dizajn

Novi serveri imaju skandinavski stil i ergonomičnost koju su do sada imale samo ICL-ove serije osobnih računala. Korisnik može birati između pet boja - svijetlo ili tamno plave, crvene, žute ili zelene.

Jednostavnost i lakoća

Ova generacija servera je projektirana imajući na umu lakoću konfiguriranja i instalacije. Easypack daje sav operativni software na jednom CD-ROM-u i software koji instalaciju čini lakom i jednostavnom. Super<B>server<D>i sadrže i pano na kojem se jednim pogledom može vidjeti aktivnost i status kritičnih uređaja.

Namjena

Razlika između team i super servera je u količini posla koji mogu obaviti, a ne u procesorskoj tehnologiji ili operacijskom sustavu. Teamserveri su namijenjeni manjim ili srednjim radnim grupama (tipična veličina - do 50 korisnika), kod kojih je ključni faktor omjer cijena/performansi. Superserveri su namijenjeni većim (tipično do 250 korisnika) grupama, kod kojih je osim performansi bitna i pouzdanost, a cijena nije jedini kriterij.

Tehnički podaci

Nova generacija servera se sastoji iz dvije serije: teamservera i superservera. Sastavni dio kompleta je i GOLDRUSH MegaSERVER serija masivno-paralelnih strojeva, objavljena potkraj 1993.

Lansirano je ukupno 25 modela. U pojedinim modelima se koriste Intel ili SPARC RISC procesori.

Oprema se pakira u tri vrste kabineta, koji dozvoljavaju jedno, dvo, tro ili četvero procesorske sustave. Kod teamservera se mogu koristiti jedno ili dvo, a kod superservera jedno, dvo, tro ili četvero procesorska rješenja.

Teamserver

Ukupno 13 modela, do 160 transakcija/sek, SuperSPARC (40 i 50 MHz) ili Intel ('486DX2, Pentium 60, 66 i 90 MHz) procesori, do 512 MB memorije, CD-ROM standardno, do 48 GB na diskovima, do 6 slobodnih slotova za diskove, Power ARRAY RAID i Hot Pull diskovi kao opcija na pojedinim modelima.

Modeli:

E180i - 1 x i486DX2, 66 MHz
E380i - 1 x Pentium, 60 MHz
E430i - 1 x Pentium, 66 MHz
E480i - 1 x Pentium, 90 MHz
E370s - 1 x SuperSPARC, 40 MHz
E420s - 1 x SuperSPARC, 50 MHz

H180i - 1 x i486DX2, 66 MHz
H430i - 1 x Pentium, 66 MHz
H432i - 2 x Pentium, 66 MHz
H370s - 1 x SuperSPARC, 40 MHz
H420s - 1 x SuperSPARC, 50 MHz
H372s - 2 x SuperSPARC, 40 MHz
H422s - 2 x SuperSPARC, 50 MHz

Ukupno 12 modela, do 400 transakcija/sek, SuperSPARC (50 i 60 MHz) ili Intel (Pentium 66 MHz) procesori, do 2 GB memorije, CD-ROM standardno, do 36 GB na diskovima u osnovnom kabinetu, do preko 600 GB ukupnog disk kapaciteta, do 10 slobodnih slotova za diskove, PowerARRAY RAID i Hot Pull diskovi

Modeli:

K420s - 1 x SuperSPARC, 50 MHz
K422s - 2 x SuperSPARC, 50 MHz
K423s - 3 x SuperSPARC, 50 MHz
K424s - 4 x SuperSPARC, 50 MHz

K430i - 1 x Pentium, 66 MHz
K432i - 2 x Pentium, 66 MHz
K433i - 3 x Pentium, 66 MHz
K434i - 4 x Pentium, 66 MHz

K470s - 1 x SuperSPARC, 60 MHz
K472s - 2 x SuperSPARC, 60 MHz
K473s - 3 x SuperSPARC, 60 MHz
K474s - 4 x SuperSPARC, 60 MHz

Pentium P54C modeli

Nekoliko dana nakon lansiranja nove generacije servera, ICL je objavio i nove modele s novim Pentium P54C procesorom, no do zaključivanja lista nismo dobili detalje.

 

Uloga servera u Klijent/Server evoluciji

ICL-ov pogled

Danas je informatičkoj industriji vrlo izražen pomak prema Klijent/Server sustavima.

Koncem osamdesetih, koncept Otvorenih Sustava je omogućio korisnicima da se oslobode svojih zatvorenih privatnih sustava, da krenu u distribuiranje obrada. "Downsizing" je postala vrlo omiljena uzrečica. Na žalost, u mnogim slučajevima je taj trend doveo do toga da su podaci, koje se ranije čuvalo centralno i do kojih se moglo lako doći, postali, pored distribuiranih, i fragmentirani i zagubljeni.Istovremeno, došlo je i do prave eksplozije PC-ova. PC-ovi su korisnicima omogućili da upravljaju svojim podacima na svoj način, no nažalost, to je često značilo i anarhiju. Pored toga, podaci rasštrkani po velikom broju PC-ova pretstavlaju i sigurnosni rizik.

Kao odgovor na te probleme nudi se Klijent/Server tehnologija. S jedne strane se nudi više slobode, a s druge moguća je i veća kontrola tamo gdje je potrebna. Povrh toga, Klijent/Server sustavi osiguravaju i neovisnost o proizvođaču, baš kao i Otvoreni sustavi.

Koncepcija Klijent/Servera uopće nije nova stvar, samo je u zadnje vrijeme postala jako popularna. Čistunci smatraju da je za pravi Klijent/Server sustav potrebno prerađivati aplikacije, što nije ni jednostavno ni jeftino. Realisti znaju da se do Klijent/Server sustava može doći i evolucijom.

Klijent daje slobodu i lakoću pristupa podacima, ma gdje u organizaciji se oni nalazili. Server daje kontrolu nad tim tko im pristupa i što s njima želi raditi.

Serveri igraju ključnu ulogu i u Otvorenim i u Klijent/Server sustavima. Oni su ti koji objedinjavaju radne grupe i odjele opremljene PC-ovima.

Na tržištu servera se dešavaju značajne promjene - performanse se udvostručuju svakih 18 mjeseci, a cijene i zarada se dramatično smanjuju. Tržište servera više nije gladno kao što je bilo, a pored tradicionalnih isporučitelja, pojavljuju se svakodnevno i novi igrači. I sa serverima se počelo dešavati ono što se desilo s PC-ovima - postaju sve više burzovna roba, za koju, ukoliko zadovoljava neke općeprihvaćene kriterije za kvalitetu, nije važno od kud dolaze, važno je samo pošto su danas.

Intelov Pentium je donijeo značajnu promjenu na serverskom tržištu. Njegova snaga znači snažan potstrek PC proizvodima, no njegov utjecaj će se najviše osjetiti baš na serverima. Pentium nudi performanse usporedive s najboljim današnjim RISC procesorima, no po cijeni burzovne robe. Međutim, ni proizvođači RISC procesora ne miruju, izlaze jače verzije postojećih, a javljaju se i novi.

Osim bržih chipova, sve su češći i serveri s više procesora. Proizvođači hardware-a i operacijskog software-a su konačno počeli nuditi proizvode koji potpuno podupiru takav rad. Ipak, za sada se predviđaju sustavi s najviše 4-8 procesora, jer aplikacijski software još nije spreman za puni multi-threading rad.

Ono što je Pentium donijeo na polju hardware-a, Windows NT je učinio na polju operacijskih sustava. NT sad nudi pune mogućnosti operacijskog sustava potrebnog serveru (simetrično multi-procesiranje, C2 sigurnost, upravljanje sustavom itd.), koje je do sada imao samo UNIX i neki od privatnih sustava. Za očekivati je da će već tijekom 1994. korisnici početi primjenjivati poslovne aplikacije na NT platformama. Međutim i ovdje druga strana nije zaspala. Glavni rivali na UNIX tržištu su se konačno složili i svi odlučili primjeniti isti standard (SPEC1170) za svoje proizvode. NT će vjerojatno imati utjecaj i na PC-LAN server tržištu, na kojem je do sada dominirao Novell s značajnom prednošću pred drugim na listi, LAN Managerom.

Svijet je malen

Elektronička pošta je način za sretanje ljudi. Nedavno sam primo press informacije, napisane u Švedskoj, no poslala mi ih je Anne Prine u čijojje email adresi pisalo USA2001, a to je ICL'ov ured u Kaliforniji! Nisam mogao iydržati, morao sam pitati. Ukratko, Anne je zadužena za marketinške komunikacije, živi i radi u Kaliforniji, a njezin šef je u Engleskoj. Premda je Amerikanka, njen engleski je ipak malo bolji od engleskog naših kolega iz Švedske i Finske, pa ona lektorira materijale i odmah ih šalje marketašima širom svijeta. Potpuno logično, kad se sve objasni.

Osim emaila i marketinga, ustanovili smo da imamo još jednu yajedničku točku ' oboje smo bili na poslu u 7:30 sati ' Anne već (jutro u Kaliforniji), a ja još.

Pozdrav Anni!

 

"Štikleci"

Preko BBS-a nam je došla definicija:

Klijent-Server je poput tinejdžerskog seksa: svi o tome misle sve vrijeme; svi o tome pričaju cijelo vrijeme; svi misle da svi drugi to rade; skoro nitko to stvarno ne radi; malobrojni koji to ipak rade, rade to loše; "drugi puta će biti bolje!" i ne rade to na siguran način; svi se hvale svojim uspjesima, premda ih je malo stvarno uspjelo.

For additional information
If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

 Contact us     Legal 

All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018