Nov.94, 04-06

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

novosti.jpg (7374 bytes)

    04.-06.1994.

Okružnica - povremeno šalje ICL d.o.o.

Slijedeća generacija ICL servera
objavljena i u Hrvatskoj

Nakon svjetske premjere u Londonu (o čemu smo izvijestili u prošlom broju), ICL d.o.o. je objavio svoju novu generaciju servera i u Hrvatskoj.

Predstavljeno tridesetak novih modela

Predstavljene su dvije serije teamserver i superserver, sa skoro tridesetak modela. koji mogu zadovoljiti najraznovrsnije zahtjeve - od malih i jednostavnih, do velikih i složenih. Osnovna razlika između dviju objavljenih serija je uglavnom kvantitativna - super imaju veće kapacitete od team servera i namijenjeni su za sustave koji podržavaju veći broj korisnika.

Kupci mogu birati između dva tipa procesora Intel (razni modeli - 486DX2 i Pentiumi) i Sparc/RISC (raznih brzina), tri tipa procesorskih kabineta (E i H za team i K za super servere), raznih operacijskih sustava (SVR4.2 i SCO UNIX, Windows NT AS, OS/2 i Novell Netware-a), raznih razvojnih alata (Oracle, Ingres, Informix itd.), velikog broja aplikacija razvijenih za te mnogobrojne podržane okoliše, a imaju čak i izbor između pet boja za kabinete!

Za upravljanje svim tim se brine cijeli niz ManageWare proizvoda, koji se također nude.

Pored širokog izbora nova generacija servera se odlikuje i velikom pouzdanošću - po prvi puta su na server proizvodima primijenjene i brojne tehnike koje su se do sada uglavnom koristile na maiframe sustavima. U tu kategoriju je svrstana sofisticirana dijagnostika, daljinsko servisiranje, neprekinuto napajanje, redundantni sustavi diskova itd. High Availability Manager software omogućava, uz značajno nižu cijenu, pouzdanost koja se vrlo približava onoj inače skupih fault-tolerant sustava. Osim izbora i pouzdanosti, novi serveri se odlikuju i izvrsnim dizajnom. To je važno, jer su to strojevi koji se instaliraju u obične uredske prostore i ljudi s njima moraju i živjeti, a ne samo ih koristiti.

Skup u Esplanadi

Skup na kojem su hrvatskoj javnosti objavljeni novi serveri održan je u hotelu Esplanade u Zagrebu, 6.6.94.

Pred brojnim uzvanicima je održana jednosatna prezentacija, iza koje su slijedile žive i snimljene demonstracije i cocktail.

Na početku skupa, prisutne je pozdravio Huw Jenkins, generalni direktor ICL-a za Hrvatsku, a službeni dio programa je završio rukovoditelj prodaje, Stojan Petrović. Prezentaciju su održali Neven Mavra i Mladen Tabak iz prodaje.

Brigu oko registracije gostiju je vodila Mirjana Sočan.

Demonstracije na serveru su vodile Marina Smolić i Anka Novković, iz ICL-ove službe za pružanje usluga korisnicima. Operater audio-vizuelnih pomagala za vrijeme prezentacije bio je Radomir Vukina, rukovoditelj marketinga, koji se pobrinuo i za tehničku pripremu te titlove video brojeva.

Bilo bi nepravedno ne spomenuti i Dinka Škaricu, iz ICL-ove prodaje, čija je zasluga organizacija gostoprimstva, kao ni ostale djelatnike ICL-a, hotela Esplanade i AS Kogresnog centra koji su svojim radom doprinjeli da se ovaj skup uspješno održi.

Demonstracije

Uzvanici su imali priliku vidjeti i niz živih, kao i snimljenih demonstracija, na izloženom teamserveru i PC klijentu, te samostojećim PC-ovima.

Možda je najinteresantnija bila demonstracija ICL-ovog Search Acceleratora, o kojem je već dosta puta bilo govora u Novostima, no koji do sada nije bio u Hrvatskoj pokazan na Intel platformi. Posjetitelji su imali priliku tražiti citate iz Biblije, s ili bez akceleratora. i uvjeriti se da se i na praznom stroju, koji je radio vrlo malo poslova, akceleratorom postiže značajno ubrzanje. Kada je s ostalih demonstracijskih mjesta pokretan neki posao, razlike su postajale još uočljivije - brzina rada s akceleratorom je bila konstantna, a bez njega je već na malo opterećenom stroju odziv bio i za nekoliko puta duži. (Oko pola minute u odnosu na 18 sekundi bez akceleratora na praznom stroju, odn. 7 sekundi s akceleratorom, bez obzira na opterećenje.)

Interesantna je bila i demonstracija Tuxedo TP monitora - korištena je aplikacija standardnih bankarskih transakcija, koja se inače koristi za testove brzina (jedna od najmanje atraktivnih demonstracija koje se uopće mogu zamisliti), no za ovu priliku, pomoću ICL-ovog Dialogue Managera pretvorena u nešto što je bilo atraktivno poput kompjuterske igre. Na ekranu se je pojavila slika banke, po kojoj ste se pomoću miša mogli šetati od šaltera do šaltera, “razgovarati” sa službenicama (koje su vam “ispričale” tekst Help poruka) i obavljati razne transakcije poput otvaranja i zatvaranja računa, uplata i isplata, dobivanja izvoda. Na vanjskom zidu banke se je nalazio i bankomat, pa ste se mogli i njime poslužiti, baš kao na pravom bankomatu. Najbolji umjetnički detalj je vjerojatno izlaz iz demonstracije - vani na ulici, blizu bankomata se nalazi slivnik, prazna limenka od pive i otvor za kanalizaciju. Demonstraciju napuštate tako da kliknete na taj otvor!

Obje spomenute demonstracije su bile žive klijent/server aplikacije - jedino novci nisu bili pravi!

Dialogue Manager je korišten i u simuliranoj demonstraciji bolničkog sustava za prijavu pacijenata. Kao podloga je uzet stvarni, živući sustav s ICL VME mainframe-ova, kojeg koristi britansko socijalno u mnogim bolnicama i ambulantama. Umjesto klasičnih text-terminalskih ekrana, s mnogo nepreglednog teksta, uglatih zagrada i inverse-video polja (jedna od opcija demonstracije je da pogledate i slike nekoliko prvih ekrana živuće aplikacije), dobijete atraktivno grafičko sučelje - npr. shematsku sliku bolničkog odjela s krevetima i imenima pacjenata koji u njima leže, s crvenom oznakom za teže bolesnike, žutom za malo lakše itd. Klikom miša možete dobiti sve podatke o pacijentima, uključivši i njihov portret (izabrane su fotografije nekoliko vrlo atraktivnih mladih dama, očito foto modela, koje vjerojatno nisu nikada bile u bolnici, a naročito ne preko socijalnoga), pa čak i rentgensku sliku slomljenog kuka. Klijentski dio ove demonstracije je pravi, simuliran je jedino dio koji se odvija na VME mainframe sustavu.

Na samom serveru se moglo vidjeti kako UNIX izgleda mnogo prijaznije kad ima x-windows grafičko sučelje, pa čak odigrati i UNIX verziju Tetrisa (premda to nije bilo objavljeno).

Pored spomenutih, posjetitelji su mogli vidjeti i samovrteće prezentacije i snimljene demonstracije za sve operacijske sustave, baze podataka, te za ManageWare i TeamWare proizvode.

Sve navedene demonstracije se mogu vidjeti i u stalnom demonstracijskom centru u našem uredu u Zagrebu - pogledajte ih - nećete požaliti!

Izložena oprema

Prezentacija novih servera je bila popraćena i izložbom opreme, koja je ujedno korištena i za demonstracije.

Pored glavnog eksponata - novog teamservera s Pentium procesorom i SVR4.2 UNIX-om, bilo je izloženo i više PC modela iz ICL-ovog proizvodnog programa. Jedan od njih je bio i ICL-ov PC TeamServer, Pentium model, kakav je korišten i na Comdex93-u, za prezentaciju Virtual Reality sustava. Taj stroj je bio povezan Ethernet kabelom (i TCP/IP software-om) s teamserver-om i služio je kao glavni klijent za demonstracije, a i sva audio-vizuelna podrška za prezentaciju je išla s njega. Ostala četiri PC-a su bila samostojeća, s kopijama samostalnih demonstracija. Dva su od njih bila opremljena multi-medijskom opremom - jedan s Windows Business sound karticom ugrađenom na motherboardu, a drugi s 16-bitnim SoundBlasterom. Glavni demonstracijski klijent je, pored Pentium procesora imao i posebnu video i sound karticu, koja je omogućila da se svi video materijali emitiraju s CD-ROM-a.

Po broju i složenosti demonstracija i prezentacije, (pa čak i po broju izloženih hardware jedinica), ovaj događaj je premašio prosječne nastupe na izložbama poput Info9x (kojeg svi još uvijek zovu Interbiro).

Priprema prezentacije

Prezentacija se je, kako je to već uobičajeno, sastojala od niza usmenih izlaganja, popraćenih slajdovima, isprekidanih video brojevima. Novost koja se prvi puta javila ove godine je bila u tome što je sve išlo s jednog te istog PC-a (doduše Pentiuma s posebnom karticom za dekompresiju vido zapisa pohranjenog na CD-ROM-u, no svejedno PC-a). Originalna postava je bila jenostavna - sve je bilo unaprijed napunjeno (čak je i CD-ROM već bio u jedinici), i zaista se po prvi puta pokazalo da “plug and play” radi. Za one kojima je engleski materinji jezik.

Slide materijali su bili pripemljeni u Harward Graphics-u for Windows 2.0 (ICL se standardizirao na taj paket) i tu nije bilo problema. ICL se, pred dosta vremena, standardizirao i na dva tipa fonta (Sabon i Franklin - ovo što čitate je Sabon, naslov ove sekcije u Franklinu), tako da ni s njihovim ČŽŠ verzijama nije bilo problema. Problem je nastao s videom - original je došao na CD-ROMu, na kojem nije moguće ništa mijenjati. Sinkronizacija ili titlovanje kopije na vido vrpci bi značila povratak na staru tehnologiju (i gubitak draži novoga), a postavilo se i pitanje vemena da se to sve organizira. Na kraju je sve riješeno tako da je napravljena Harward Graphics prezentacija u kojoj je prvi slide lansirao video broj, a zatim su se automatski mijenjali ostali slideovi s titlovima. Pitanje sinkronizacije je bilo onda samo pitanje vremena, strpljenja, mašte (u Harwardu je najmanja vremenska jedinica 1 sekunda, što je za mijenjanje slide-ova uvrh glave, no za sinkronizaciju malo pregrubo) i sreće (naravno da sve nije išlo tako glatko kako zvuči kad se kasnije priča). Kad je sve to bilo gotovo (osam video brojeva i preko 150 mirnih slide-ova), trebalo je naći načina kako sve to dovesti do video projektora. To je rješeno jednom malom kutijicom, koja se priključi između VGA izlaza na PC-u i uređaja koji kao ulaz ima video signal (projektora ili TV prijemnika). Kutijica je kupljena u Zagrebu, po dosta razumnoj cijeni. (Detalji u redakciji.)

Savjet - ne upuštajte se za sada u takve pothvate (tj rasturanje videa na PC-u) - počekajte još godinu dana, kada će alati biti bolji i jeftiniji. Inače, za titlovanje prvog videa vam nekoliko neprospavanih noći ne gine, bez obzira na alate - jednostavno treba sate i sate raditi i probati, dok ne steknete osjećaj za to koliko dugo treba stajati hrvatski tekst ispod slike na kojoj Francuz muca na engleskom ili Jorkširac izgovara neprevodivefraze. A što se tiče prezentacije u kojoj vi vrtite slajdove dok vaš kolega priča, mogu vam reći da smo nakon treće probe ustanovili da sve ide mnogo bolje ako pred obojicom stoji isti tekst.

Ref:- R.V.

 Zbog čega je Pentium dobar?

Svi znaju da je Pentium bolji od '486-ice (586 je veći broj od 486, zar ne?). No znadete li što je to što ga čini boljim?

  • Pentium ima dva kanala za instrukcije - to znači da su u chip ugrađena dva '486 procesora, koji omogućavaju istovremeno izvršavanje dvije instrukcije, što opet znači da se može obavljati više poslova.
  • Pentium ima posebnu jedinicu za aritmetiku pomične decimalne točke (zareza), što znatno poboljšava performanse
  • Pentium ima write-back cache ugrađen u chip. Pošto je cache u chipu, ne mora se čekati da podaci putuju po sabirnici, što ubrzava rad.
  • Pentiom ima 64-bitnu sabirnicu (bus) za podatke, što znači da po njoj podaci mogu putovati brže i više njih (raniji Intel procesori su imali sabirnice široke 32 bita).
  • Pentium koristi BiCMOS tehnologiju, koja ubrzava performanse za oko 35%, bez povećanja dimenzija ili potrošnje energije - to je omogućilo chip od 3.1 milijuna tranzistora, brzine 101 MIPS-a.
  • Pentium je 100% kompatibilan s dosadašnjim aplikacijama

Ref:- ServSal 9312

Da li ste znali o ICL-u?

Iz knjižice: “Jedna od stvari koje niste znali o ICL-u”:

  • Kad kroz novootvoreni tunel ispod Kanala počnu voziti i putnički vlakovi, prodaja karata i prijava putnika će se vršiti na najsuvremenijem sustavu na svijetu. Razvio ga je ICL.
  • Britanski BACS (ekvivalent ZAP-a) dnevno obavlja 12 milijuna međubankarskih transakcija. To je najveći sustav te vrste na svijetu, a koristi ICL-ove kompjutere.
  • Zahvaljujući novoj ICL-ovoj tehnologiji, 5 milijuna krava u Nizozemskoj je obilježeno bar-kodom, radi lakše identifikacije, praćenja, skupljanja statističkih podataka i smanjenja rizika od epidemija.

Ref:- Things you didn’t know about ICL

Što je to VAT?

U Hrvatskoj se sprema novi poreski sustav, koji će uvesti porez na dodatnu vrijednost, o kojem se mnogo priča, no malo zna.. Zbog toga smo zamolili g. Laurencea Summerhilla, financijskog direktora ICL-a d.o.o., da objasni kako takav sustav radi u Velikoj Britaniji.

VAT, Value Added Tax (Porez na dodatnu vrijednost) se koristi u Velikoj Britaniji već dugi niz godina. To je indirektni porez, koji se obračunava danom fakturiranja, na fakturirani iznos. Trošak poreza konačno snosi krajnji kupac.

Razlikuje se od direktnog poreza na promet po tome što, ukoliko niste konačni potrošač, nego npr. proizvođač robe ili davatelj usluga, možete dobiti povrat poreza koji vam je bio zaračunat na ulaznim fakturama.

Poreskoj upravi plaćate razliku između sume VAT iznosa koje ste fakturirali drugima i sume VAT iznosa koje su fakturirali vama. (Tj. plaćate porez na vrijednost koju ste sami dodali vašem proizvodu/usluzi - od tuda ime.)

VAT stope nisu konstantne za sve proizvode a mogu se i mijenjati. Stope npr mogu biti:

  • Hrana, dječja odjeća, izvozna roba - stopa 0
  • Bezolovni benzin, odjeća za odrasle, obična roba - stopa 15%
  • Olovni benzin, cigarete, krzneni kaputi stopa 25%

Kako to radi?

Sve kompanije veće od neke definirane granice, moraju se registrirati za VAT i od poreske uprave dobiju VAT-šifru, koja se mora navoditi na svim fakturama.

Sve izlazne fakture kompanija registriranih za VAT moraju prikazati VAT kao posebnu stavku, iz koje se mora vidjeti i koja je stopa primjenjena. Poreskoj upravi se u određenim intervalima podnosi izvještaj na kojem su zbrojene sve VAT stavke s izlaznih i ulaznih faktura. Saldo tih iznosa se plaća kao porez. Koji puta se može desiti da kompanija ne samo da ne treba platiti porez, nego može tražiti i povrat od poreske uprave - npr. kompanije koje sve svoje proizvode izvoze, na izlaznim fakturama primjenjuju nultu VAT stopu, i imaju pravo dobiti natrag iznose koje su im njihovi dobavljači fakturirali kao VAT.

Sve kompanije u Velikoj Britaniji povremeno posjećuju revizori poreske uprave, koji vrše pregled obračuna VAT-a. Globe za kasne uplate i neispravne obračune su vrlo visoke.

Ref:- L.S.

 Dolazi:- “Plug and Play”

Da li ste pokušali u vaš PC instalirati sound karticu i CD-ROM? Ako jeste, onda ćete znati kako su dobre vijesti koje slijede. Ako niste, vjerujte na riječ - ovo su stvarno dobre vijesti!

PnP (Plug and Play - “Uštekaj i igraj”) tehnologija je ključ za lako korištenje sustava. Prosječni korisnik se danas s punim pravom užasava kad pomisli da će morati instalirati neku hardware ili software komponentu na svoj PC. Procedura i korisničko sučelje za instalaciju neke dodatne kartice je obično vrlo složena i komplicirana - što da mu odgovorite kad vas pita koji IRQ i koju DMA adresu smije koristiti? Kao odgovor na te teškoće, razvijena je PnP tehnologija. Sustavi koji ju koriste su:

  • Jednostavni za korištenje, proširenja i upravljanje - nema jumpera i dip-switcheva na karticama; software automatski otkriva već instalirani hardware; postoji Configuration Manager za sve hardware i software komponente; centralizirano upravljanje je moguće
  • Smanjuje troškove potpore za sustave , poboljšava se pouzdanost sustava
  • PnP za adaptere (ISA, PCI, PCMCIA ...) - mogu se miješati; automatski se konfiguriraju; driveri za uređaje se automatski konfiguriraju; utility za konfiguriranje podržava i stare ISA adaptere; sastavni su dio opreracijskog sustava
  • PnP za periferiju (monitore, pisače, SCSI ...) - automatska identifikacija uređaja; ne treba podešavati jumpere, dip switcheve; automatski se primjenjuje ispravni driver; korisnika se obavještava o stanju i eventualnim greškama

Za PnP, potrebne su slijedeće komponente:

  • PnP BIOS ili driver
  • PnP Konfigurator (ili Windows 4.0 - “Chicago”)
  • PnP adaptorske pločice
  • PnP periferni uređaji.

Za PnP standard postoji revizije 0.9 i 1.0. Vrlo malo proizvođača se odlučilo da napravi proizvode za verziju 0.9 .

Intel je izdao preliminarnu verziju drivera i programa za konfiguriranje. U razvoju su adapterske ploče i periferni uređaji, no ni jedan još nije objavljen. Potrebnu potporu operacijskog sustava dati će Windows 4.0 (Chicago), koji će biti objavljen potkraj 1994.

ICL-ova ErgoPRO serija, V i P modeli imaju PnP komponente, a do izlaska "Chicaga", za konfiguriranje će poslužiti posebni utility program.

Ref:- MB-PS-4007

Što ima novoga: 04.-06.1994.

ICL i Novell: sporazum o strateškom razvoju

ICL i Novell su objavili sporazum po kojem će zajednički razvijati i prodavati proizvode. Glavne točke novog sporazuma su:

  • Novell će kroz svoju europsku prodajnu mrežu prodavati NLM (Netware Loadable Module) verziju ICL-ovog paketa TeamOFFICE
  • ICL i Novell će zajednički razvijati X400 netware i UNIXWare proizvode, kako bi NetWare kupci imali širi pristup elektroničkoj pošti
  • ICL će razviti SPARC verziju Novell-ovog UnixWare 2.0 operacijskog sustava, koja će se primjenjivati i na novim TeamServer i SuperServer strojevima.

Ovaj sporazum je još jedan u dugoročnoj suradnji dvije kompanije.

Ref:- pr 940510

Windows NT 3.5 WS na ICL ErgoPRO Pentium modelima

Na konferenciji za tisak, koju je u Londonu organizirao Microsoft povodom objavljivanja nove verzije Windows NT-a (razvijane pod šifrom Daytona), ICL je, kao prvi proizvođač na svijetu, objavio da će tu verziju isporučivati pred-instaliranu na svojim novim Pentium ErgoPRO PC-ovima.

Pored novog Windows NT Workstation 3.5 software-a, na novim modelima će se isporučivati i pred-instalirani Windows for Workgroups i MS-DOS.

Ref:- pr940526

ICL br 1 u istočnoj centralnoj Europi!

Prema anketi IDC-a za istočnu centralnu Europu (Bugarska, Češka, Mađarska, Poljska, Slovačka), ICL je isporučitelj br.1 višekorisničkih UNIX sustava.

Na tom tržištu, ICL je prodao opreme za 22.27 milijuna USD, odn. 234 jedinice. Slijede HP (15.92/226), Bull (11.75/198), IBM (6.14/96), Sun (3.33/58) i Compaq (3.10/155).

Ref:- ServSal 9312

ICL najzeleniji u Europi

Švicarski Information Center Manager’s Forum je na CeBIT-u proglasio rezultate ankete o ekološkoj svijesti kompjuterskih kompanija. Ocjenjivali su se razni kriteriji, od kojih su najvažniji bili tehnologija proizvodnje, reciklaža upotreba, isporuka (pakovanje) i održavanje.

ICL je osvojio prva mjesta u kategoriji sveukupnog nastupa, monitorima i procesorima. Plasman poznatijih konkurenata je bio slijedeći: DEC (2.), Compaq (dijeli 3.-4. mjesto), , HP, IBM, NCR (dijele 5.-8. mjesto).

Ref:- MB-PS-4008

ICL-ov laboratorij za ergonomiku dobio FINAS akreditaciju

ICL-ov laboratorij za ispitivanje ergonomike u Helsinkiju je dobio akreditaciju od Finskog Akreditacijskog Servisa (FINAS), nakon što je dokazao da se pridržava najstrožih međunarodno priznatih standarda za testiranje monitora, tipkovnica, miševa i korisničkih sučelja, čime je postao laboratorij s najširom akreditacijom na svijetu.

Laboratorij u Helsinkiju, osim testiranja opreme, pruža i konzultacije ostalim dijelovima ICL-a.

Dobivena akreditacija znači da korisnici imaju službenu potvrdu da su proizvodi koje su kupili mjereni i testirani po međunarodno propisanim postupcima, te da ispunjavaju norme za vrhunsku ergonomiku i upotrebljivost.

Od brojnih standarda za koje je ovaj laboratorij akreditiran, posebno bi spomenuli slijedeće: ISO 9241 (međunarodni standard za ergonomiku uredskog poslovanje), MPR 1990 (svjetsko priznati švedski, za sigurnost i ergonomiku video terminala), te ZH1/618 (njemački, za PC i ergonomiku uredskog poslovanja)

Ref:- pr: PP-PS-4007

ICL na Multimedia'94 - 7-9.6.94

ICL će na izložbi Multimedia'94, koja će se održati od 7 do 9.6.94 u Londonu, Earls Court, štand 44 po prvi puta pretstaviti svoj "Interactive Shopper" POS sustav i TeamVISION, sustav za video konferencije. Pored tih novosti, ICL će demonstrirati i CLASSICL, multimedijski program za škole, CAT (Customer Activated Terminal) - informacijski kiosk, te PADS, HyperMedia sustav za spremanje i pronalaženje podataka, razvijen za službu kontrole trgovinskih standarda.

Osim toga, biti će izloženi i alati za razvoj (GraphicsPOWER) i za prilagođavanje multimedijskih aplikacija (IntelligentPAD)

Ako vas put u to vrijeme nanese u London, svakako pogledajte tu izložbu i ICL-ov štand.

Ref:- pr940607

Serija 39, novosti

SMARTfibre

SMARTfibre je nova generacija I/O arhitekture za SX sustave, zasnovana na novom sustavu optičkih veza.

SMARTarray

SMARTarray su prve od novih brzih perifernih jedinica koje se vežu preko SMARTfibre-a.

SX - S raspon

Ovo su novi procesori, koji uključuju SMARTfibre.

SMARTfibre/array uređaji predstavljaju značajno poboljšanje performansi i sniženje cijena u odnosu na dosadašnje sustave diskova, koji su se vezali preko Macrolan optičkih kabela.

Ref:- ServSal 9312

Novi Notebook-ovi

ICL je objavio dva nova Notebook modela ErgoLITE N4/75t i N4/50c. Oba su vrhunski kolor modeli

N4/75t ima super-brzi kolor TFT matrični zaslon i I DX4 486 procesor sa 75 Mhz.

N4/50c ima DX2 486 procesor (50 Mhz) i 9.5" kolor dual scan pasivni matrični zaslon.

Kao i svi ostali ICL-ovi notebook PC-ovi, i ova dva modela dolaze s predinstaliranim TeamAssistant software-om koji olakšava kopiranje informacija sa stolnog PC-a na notebook i obratno, te TeamCrypto software za zaštitu tajnosti, te PowerMASTER software za štednju energije i dulji rad s baterijama, brzi local bus video kontroler, jedan PCMCIA III slot, potporu za vanjski monitor i tipkovnicu, Interlink software i kabel za povezivanje sa stolnim PC-om, te on-line dokumentaciju. Oba modela imaju po 8 MB memorije (proširivo na 16) i izbor od 210 ili 310 MB na hard disku, te disketu od 1.44 MB. Na tipkovnici je ugrađen trackball miš.

Najveći problem kod korisnika koji koriste i stolni PC i notebook je stalno kopiranje podataka s jednog na drugi. TeamAssistant je rješenje za taj problem - dovoljno je kliknuti na ikonu i sve datoteke, elektronička pošta, bilješke i podsjetnici će biti spakirani i preneseni na notebook i obratno. Na taj način se postiže da su podaci kompletni i sinkronizirani na oba stroja.

Ref:- prPP-PS-94021

Nova PC serija - ValuePlus DLi

Radi se o novoj seriji osobnih računala kod koje je značajno unaprijeđena lakoća korištenja. Na svaki PC je pred-instaliran ICL-ov novi AssistPack software.

Najveći model nove serije je DL/100d i , u kojem se nalazi novi Intelov DX4/100 procesor. Četiri nova modela imaju po 3 slota, od kojih jedan ima VESA local bus proširenje. Pored spomenutog, ostali modeli rade s 66, 60 i 25 MHz '486 procesorima. Dva gornja modela imaju standardno ugrađen cache drugog nivoa.

Svi modeli DLi serije imaju local bus grafiku s 1 MB video memorije, 4-64 MB RAMa, izbor HDD-a od 170, 270 ili 525 MB, te overdrive podnožje. U kabinetima su 3 slota (1 VESA, 2 ISA), mjesto za 3 uređaja - jedno za fiksni disk, druga dva za jedan uređaj od 3.5" i jedan od 5.25". Miš i tipkovnica su standardno uključeni. Pored već spomenutog AssistPack-a, isporučuju se s pred-instaliranim MS-DOS0m 6 i Windows 3.1, te PowerMasterom koji vodi brigu o štednji energije.

Sastavni dio AssistPack-a su Butler software, te EasyGUIDE i SystemSave utility programi. Butler se sastoji od kratkog uvoda u mogućnosti ICL Value Plus strojeva, Messager-a, koji vas podsjeća da trebate obaviti rutinske poslove poput uzimanja sigurnosnih kopija (uz upute kako se to radi) te HelpDeska koji će vam pomoći u rješavanju eventualnih problema. Tu su još i Microsoft-ov WinTUTOR, da naučite raditi s Windowsima i igra Twins.

Ref:- pr PP-PS-94016

 “Štikleci”

ICL-ov Customer Care Centre ima Help Desk, koji je ovih dana dobio upit koji je broj boje (po klasifikaciji britanskog ureda za standardizaciju) kojom je obojen DRS6000. Nakon nekoliko upita, odgovor je pronađen i proslijeđen korisniku koji je postavio originalno pitanje. Na pitanje koje se nije dalo izbjeći, korisnik je odgovorio - "... namjeravam obojiti sobu bojom koja će se slagati s DRS6000!" (Što li će tek biti kad se počnu masovno instalirati novi serveri, koji nude izbor od pet boja!)

Ipak, kolege iz Dell-ovog help deska u Americi su imali još bolji upit - nazvala ih je korisnica i rekla "... novi PC radi fino, samo ona pedala ima prekratki kabel". Strpljivo su joj objasnili da se, za razliku od Singerice, ovdje radi o - mišu.

U ICL-ov ured u Zagrebu je ovih dana došlo dosta nove opreme. Veliki stručnjak za sve inovacije, Radomir (Ratko) Vukina je upriličio prigodnu demonstraciju. Pozvao je nazočne kolege u demo salu i pokazao im PC na čijem je zaslonu pisalo: "Artificial Intelligence ... ask me a question" Kolege su postavljale pitanja, koja je Ratko ponavljao preko mikrofona. Odgovori na bilo kakvo pitanje su se pojavili na ekranu, napisani malo nesigurnim rukopisom, ali sasvim točni. Zaprepaštenje je bilo potpuno, dok netko nije u susjednoj sobi primjetio Mladena Tabaka, koji se je smijuljio i nešto, na drugom PC-u pisao mišem. Ratko i Mladen su se jedva spasili bijegom, i tek kasnije su objasnili da su oba PC-a bila u lokalnoj mreži i da nova verzija Harward Graphics-a ima mogućnost konferencijskog rada.

For additional information
If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

 Contact us     Legal 

All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018