Nov.94, 07-09

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

novosti.jpg (7374 bytes)

    07.-09.1994.

Okružnica - povremeno šalje ICL d.o.o.

High Availability Manager

visoko otporni sustavi uz normalnu cijenu

High Availability Manager je software proizvod koji omogućava automatsko rekonfiguriranje nakon hardware ili software incidenta. Time se postiže stepen pouzdanosti sličan onome punih fault tolerant sustava, ali uz cijenu normalne opreme.

Standardne hardware/software komponente

Za aplikacije kritične za osnove poslovanja pouzdanost informatičke opreme je od izuzetnog značaja. Tzv. "Fault tolerant" (otporni na kvarove) sustavi daju punu sigurnost i 100%-tnu raspoloživost stroja i garancija su da poslovanje neće stati zbog raspada informatičkog sustava.

Za aplikacije kritične za osnove poslovanja pouzdanost informatičke opreme je od izuzetnog značaja. Tzv. "Fault tolerant" (otporni na kvarove) sustavi daju punu sigurnost i 100%-tnu raspoloživost stroja i garancija su da poslovanje neće stati zbog raspada informatičkog sustava.

Problem je u tome da se radi o posebnom hardware-u i operacijskom software-u, što takva rješenja čini izuzetno skupim.

S druge strane, stopostotna raspoloživost i nije neophodna za većinu poslovnih potreba. Nekoliko minuta bez informatičke potpore može značiti gubitak imovine pa čak i života ako se radi o upravljanju automatskom kemijskom tvornicom ili kontroli leta, no nekoliko minuta zastoja, u ekstremnim situacijama, može se tolerirati i na šalteru banke i na šalteru avio rezervacija, a da se ni ne govori o obradi narudžbi, fakturiranju ili salda-kontiju. Informatički gledano, upravo ta razlika između stvarno sto-postotne raspoloživosti i u većini slučajeva sto-postotne raspoloživosti je bitna, jer znači da se korištenjem standardnih hardware i software elemenata može, za većinu aplikacija postići učinak pune raspoloživosti, osim u nekim sasvim određenim, malo vjerojatnim okolnostima, kad se prekid od nekoliko minuta može tolerirati.

ICL-ov High Availability Manager je opcija za operacijski software, koja omogućava tako definiranu visoku dostupnost informatičkog sustava.

Naravno, nikakvim software rješenjima se ne može spriječiti kvar diska, kontrolera ili procesora. zbog toga High Availability Manager konfiguracije zahtijevaju instaliranje redundantnog hardware-a - koriste se sustavi s podvostručenim procesorima, disk i LAN kontrolerima, te zrcalnim diskovima.

Međutim, premda se radi o udvostručivanju hardware komponenti, sve su one standardne komponente, tj. za rad ovakvog sustava nisu potrebne nikakve posebne naprave, što znatno utječe na cijenu ovakvog rješenja.

Pored redundantnog hardware-a, High Availability Manager zna koristiti i prednosti standardnih software elemenata kao što su DRS/NX (ICL-ova implementacija UNIX SVR4-a), sustava za žurnaliziranje, te software-a za upravljanje diskovima.

U ovakvom okolišu, High Availability Manager (HAM) prati i upravlja radom:

  • procesora
  • kontrolera za lokalne mreže (LAN-ove)
  • disk kontrolera i diskova
  • operacijskog sustava (DRS/NX)
  • komunikacijskog software-a

Povrh toga HAM:

  • generira izvještaje o radu i stanju sustava
  • autometski rekonfigurira sustav u slučaju incidenta

Osnovni HAM sustav se sastoji od dva procesora, u posebnim kabinetima, oba sa kompletom kontrolera i diskova. Disk podustav na pričuvnom stroju je zrcalna slika sustava na radnom stroju. Za pristup svakom podatku postoje četiri alternativne rute.

Važno je istaći i da je HAM skalabilan, tj da korisnik bira pouzdanost i cijenu koju želi.

Jedan procesor je radni, a drugi pričuvni. Dok sva oprema radi, na radnom procesoru se odvijaju sve obrade. HAM software s pričuvnog procesora prati zdravstveno stanje radnog procesora i svih ostalih hardware i software komponenti sustava. Radni procesor prati zdravlje pričuvnog.

Stanje na radnom stroju se kontinuirano replicira na pričuvnom. U slučaju kvarova, automatski se počnu koristiti pričuvni elementi. HAM će, ukoliko smo mu dali i prazne dikove, automatski rekreirati, na osnovu pričuvnog diska, novu pričuvu na tom praznom disku, tako da je sustav otporan i na više uzastopnih kvarova.

Rekonfiguracija i oporavak se odvijaju automatski i u većini slučajeva korisnik neće ni osjetiti da je došlo do incidenta. Tek u vrlo malo vjerojatnim okolnostima može doći do takvog kvara da se prekonfiguriranje ne može izvršiti u letu. U tom slučaju je potrebno re-bootanje pričuvnog sustava, prije nego se usluga ponovno ispostavi.

Tih nekoliko minuta bootanja, u slučaju velikog "peha", čine razluku između HAM i "pravih" fault-tolerant sustava. To, te razlika u cijeni.

Ref: PA-MGR-0043

Usporedbeni testovi
koliko vrijedi Benchmark?

Za razliku od popularnih testova od pred desetak godina, kada se je mjerilo ono što je bilo lako mjeriti (npr. MIPS-ovi i MflopS-i), bez obzira da li je usporedba imala smisla ili ne (npr. kako pomoću MIPS-a uspoređivati CISC i RISC sustave?), suvremeni de-facto standardni testovi mjere stvari koje su relevantne i po čijim rezultatima korisnik može procijeniti kakve performanse će predloženi sustav imati uz njegove aplikacije. Stari testovi su mjerili brzinu pojedinih (često izoliranih) komponenti, današnji mjere performanse kompletnog sustava, u okolnostima koje odgovaraju realnim aplikacijama.

AIM III

Ovaj test prati rad jedno-korisničkog (single-user) sustava za više istovremenih poslova (multi-tasking) i mjeri maksimalne performanse, maksimalno opterećenje, maksimalnu propusnu moć i propusnu moć sustava. Test se sastoji od niza od 37 poslova, koji simuliraju višekorisnički rad u batch time-sharing okolišu. Poslovi intenzivno koriste i procesor i diskove i izazivaju stalno prebacivanje iz jednog radnog okoliša u drugi. Kod testiranja se pušta sve više i više više kopija test paketa, dok ne dođe do zasićenja.

Test daje realan uvid u korištenje cache-a i I/O buffera i uglavnom se neda prevariti podešavanjem parametara za optimalizirajuće kompajlere.

Rezultati se objavljuju u dokumentu "AIM Performance report".

TPC

Ovo je puni multi-user, multi-tasking test, koji mjeri propusnost sustava i cijenu za obradu jedne on-line transakcije. Trenutno postoje tri inačice TPC testa:

TPC-A - mjeri obradu on-line transakcija (OLTP - On-Line Transaction Processing). Za proračun cijene po transakciji se uzima cijena kompletnog sustava, uključivši i terminale, mrežnu opremu, software itd.

TPC-B - ne zahtijeva terminale, mrežu ni procesorsko vrijeme - mjeri kako radi sustav za bazu podataka.

TPC-C - puni OLTP test, poput TPC-A, no s više tipova transakcija i složenijom bazom podataka i aplikacijom

SPEC CINT92 i CFP92

Ovo su testovi koji su nastali od stvarnih znanstveno i tehnički orjentiranih aplikacija, a mjere opterećenje procesora i optimalizaciju kompajlera. Test ispituje isključivo rad procesora, memorije i kompajlera. Diskovi, mreže i grafičke performanse se ne testiraju. Testovi se mogu puštati u jednoj ili više istovremenih kopija.

Ref:- Serv.Sal. 9407

PCI bus

PCI je najnoviji korak u evoluciji sabirnica za osobna računala. U početku bijaše 8-bitna IBM PC sabirnica, zatim je došla 16-bitna AT sabirnica (koja se danas zove ISA bus), a nakon nje 32-bitna EISA (umjesto koje je IBM odlučio prijeći na MCA bus). Pred dvije godine se je pojavio VESA lokalni bus (VLB).

VESA je bio prvi pokušaj industrije da uskladi brzinu sabirnice s brzinom procesora, što je proizvođačima dalo mogućnost da ponude nova rješenja za grafičke kartice, brža od onih koja su se mogla dobiti s ograničavajućom ISA sabirnicom. VESA je međutim donijela svoja ograničenja - namijenjena radu s '486 procesorima, nepraktična je za rad s Pentium ili drugim procesorima. Povrh toga, specifikacije nisu bile dovoljno precizne, pa su se javili problemi kompatibilnosti.

Intel je odlučio napraviti reda tako da objavi specifikacije za novu lokalnu sabirnicu, PCI. Osnovan je i odbor, SIG (Special Interest Group), u okviru kojega su zainteresirane stranke imale priliku dati svoje mišljenje, a koji je ujedno i imao zadatak da osigura da ih sve zainteresirane stranke tumače na isti način. Trenutačni standard je PCI verzija 2.0.

PCI je danas stvarnost, omogućava kompatibilnost na raznim platformama, visoke performanse i i jasan razvojni put za budućnost.

Međutim, kao i sa svakom novom arhitekturom, na tržištu se javljaju i proizvodi za koje se tvrdi da rade prema PCI standardima, no u praksi nisu potpuno kompatibilni. S vremenom će se ti nedostaci ukloniti, sličan je slučaj bio u prvim danima EISA arhitekture.

ICL je ispitao mnoge proizvode koji se nude na tržištu i ustanovio je da je većina video kartica u redu, no situacija sa SCSI i LAN karticama je daleko lošija. Trenutačni savjet je prvo ispitati, a zatim, ako radi kupiti. ICL priprema spisak kartica koje su testirane s ICL ErgoPRO P serijom PC-a. Prve atestirane kartice su:

Video kontroleri:

  • ATI Mach 64 PCI (DRAM i VRAM verzije)
  • ATI Mach 32 PCI (DRAM)
  • Matrox MGA PCI
  • Diamond Viper 9000 PCI

SCSI kontroleri:

  • Adaptec 2940 PCI

LAN kontroleri:

  • DECchip 21040 PCI
  • Accton Ethernet PCI

Ref: MB-EP-4006

Supertag - zamjena za barkod

ICL i British Technology Group su sklopili sporazum o daljnjem razvoju Supertag-a, tehnologije izumljene u CSIR-ovim laboratorijima u Pretoriji, Južna Afrika, za koju BTG ima licencu.

Supertag je jednostavni elektronički sklop, koji sadrži jedinstveni broj kodiran u chip-u i malu antenu. Može poslužiti kao elektronička etiketa, koja omogučava čitanje (putem radio valova) do 50 objekata u sekundi, s daljine do 4 metra. Predmeti ne moraju biti odvojeni jedan od drugoga, niti pojedinačno prolaziti preko scannera. Uređaj ne zahtijeva nikakvo lokalno napajanje, energiju dobiva preko radio valova od čitača. Nakon prijema posebno kodiranog signala, Supertag se može deaktivirati - to može poslužiti i kao zaštita od krađe. Pored očite primjene u trgovini, moguća područja korištenja su i: distribucija robe, rukovanje prtljagom na aerodromima i terminalima, isporuka paketa, biblioteke sa samoposluživanjem, transport stoke i mesa. Za sada se računa da bi početna proizvodnja jednog Supertag chipa mogla koštati 10-20 centi, no uvođenjem masovne proizvodnje cijena bi mogla biti i znatno niža. Prve eksperimentalne aplikacije se očekuju do kraja godine. ICL-ov sporazum s BTG-om je ne-ekskluzivan i daje mogućnost ICL-u da eksperimentira s tehnologijom, i eventualno je primjeni u svojim proizvodima.

Ref: PR-940627

Software pirat u zatvoru

16.08.94 je jedan stanovnik Kalifornije doživio sumnjivu čast da postane prva osoba koja je zbog ilegalnog kopiranja software-a osuđena na zatvorsku kaznu. Osuđen je na godinu dana zatvora i globu od 3000 USD, zbog prodaje 17.000 krivotvorenih kopija MS-DOS-a i Windows-a. Prema američkom zakonu od 1992, za krađu software-a na veliko, može se dobiti i zatvorska kazna do pet godina.

Ref:- PCNewsWeekly

Da li ste znali o ICL-u?

Iz knjižice: “Jedna od stvari koje niste znali o ICL-u”:

  • Za potrebe Britanske uprave aerodroma, ICL je sagradio pričuvnu kompjutersku salu, sa svom opremom. Za cijeli posao je bilo potrebno samo sedam tjedana, od projekta do punog rada
  • ICL je jedan od vodećih isporučitelja specijaliziranih sustava za usluge socijalnog osiguranja. Među ostalim, ICL je uveo takve projekte u Australiji, Nizozemskoj, Španjolskoj, Švedskoj, te naravno, Velikoj Britaniji.
  • ICL-ovi PC-ovi pretstavljaju jednu petinu elektroničkog izvoza Finske

Ref:- Things you didn’t know about ICL

Što ima novoga: 07.-09.1994.

Rezultati AIM testa porazni za konkurenciju

U ljetnom izdanju AIM Technology-evog izvještaja "UNIX System Price/Performance Guide" je objavljeno 20 tabela rezultata najnovijih AIM III testova., koje daju preglede svrstane u pet kategorija sustava (ispod 15, 15-25, 25-50, 50-100 te 100-500 tisuća USD). Za svaku kategoriju je navedeno sedam najboljih sustava.

  • ICL-ovi sustavi (razni modeli) su se pojavili 24 puta na tim listama.
  • ICL-ovi sustavi zauzimaju prvo mjesto na 7 od 20 tabela
  • ICL-ovi sustavi zauzimaju drugo mjesto na 4 od 20 tabela
  • ICL-ovi sustavi zauzimaju treće mjesto na 3 od 20 tabela

Ref:- Serv.Sal. 9407

Europski kompjuterski tisak voli ICL PC-ove

U prvih 5 mjeseci 1994. godine, u raznim zapadno-europskim kompjuterskim časopisima je objavljeno tridesetak testova/osvrta na ICL PC opremu. U većini slučajeva je testirana oprema iz ErgoPRO serije, no veliki interes su izazvali i ICL-ovi AutoBrite monitori (automatski podešavaju sliku na zaslonu ovisno o osvjetljenju okoliša).

U skoro svim člancima se hvale ergonomska rješenja i vrlo povoljno ocjenjuje proizvode. Npr., "PC Expert", (Francuska) od svibnja '94. u osvrtu na ICL ErgoPRO XGI/66 kaže: "Savršenstvo postoji, mi smo ga vidjeli" "Savršenstvo postoji, mi smo ga vidjeli"

Ref: CN-PS-4020

Sporazumi

ICL - Novell

ICL i Novell su objavili sporazum po kojem će ICL-ove službe za usluge korisnicima biti ujedno i ovlašteni servisni centri za Novell proizvode.

ICL - Microsoft

Nešto ranije, ICL je sklopio sličan sporazum i s Micrsoft-om - ICL je postao prvi Microsoftov "Pružatelj rješenja" za cijelu Europu.

Ovi sporazumi su u skladu s ICL-ovom politikom pružanja kompletnih usluga bez obzira na proizvođača opreme

ICL - SCO

Po ovom sporazumu, ICL će za korisnike SCO UNIX sustava osigurati niz proizvoda, među kojima su i: Akcelerator za pretraživanje baza podataka, TeamOFFICE software za uredsko poslovanje i High Availability Manager. Pored ICL PC opreme, SCO UNIX se može koristiti i na ICL kompjuterima iz TeamServer i SuperServer serija.

Ref:- pr 940906
Ref:- CA 94-41
Ref:- pr 940906

Multimedia ValuePlus PC-ovi

ICL je, u okviru svoje ValuePlus PC serije objavio nekoliko multi-medijskih modela, namjenjenih za poslovnu i kućnu upotrebu. Modeli sadrže PC, CD-ROM, audio karticu, stereo zvučnike, mikrofon, i potrebni sistemski software, sve instalirano, testirano i spremno za upotrebu. Uz svaki PC korisnik dobiva i enciklopediju na CD-ROMU, kompjutersku igru "Walobee Jack - the Bingi Burra Stone", te PC Karaoke s dvadesetak hit melodija.

Za poslovne korisnike je namijenjen mini-tower model MD/66, a za kućnu upotrebu stolna verzija DL/25.

Ref:- pr PP-PS-940901

Nagrade

Dobitnicima ICL-ovih nagrada za kvalitetu rada su se pridružili i kolege: Marjeta Povalej (ICL Slovenija, srebro), te: Rade Matović i Duško Savatović (ICL Hrvatska, bronza). Najsrdačnije čestitke!

Stop press

Upravo smo saznali i među prvima objavljujemo da je Microsoft 9.9.94 objavio da će se "Chichago" zvati Windows 95, (a ne Win. 4.0). Objasnili su da je to zbog toga da se odmah vidi koja je najnovija verzija. Najavljen je i novi logo.

Ref: Pcnewsweekly 940913

 “Štikleci”

Na BBS-ovima se počeo upotrebljavati izraz snail-mail za običnu poštu (za razliku od email-a). ICL-ov prevoditeljski konzilij u Zagrebu je pokušao pronaći odgovarajući hrvatski izraz, tako da je jezik Gundulića, Šenoe, Tina, Krleže i R.Vukine obogaćen pužovoznom poštom.

U svezi prijevoda; izraz "Vrh ledenog brijega" ne znači mnogo stanovnicima Malawia. Oni radije koriste izraz "Uši nilskog konja", koji prenosi isto značenje, ali ima i mnogo prikladniju lokalnu boju. Ovaj dragocijeni podatak smo preuzeli iz ICL-ovog newsletter-a miSSIve, kojega izdaje Secure Systems International divizija, a objavili smo ga da bi se naš direktor H.Jenkins (kojemu su "Novosti" i ugovori o nabavci ICL opreme osnovni udžbenici za učenje hrvatskog jezika) podsjetio lijepih dana u ICL-u Malawi.

For additional information
If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

 Contact us     Legal 

All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018