Nov.95, 05-07

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

novosti.jpg (7374 bytes)

    05.-07.1995.

Okružnica - povremeno šalje ICL d.o.o.
preuzimanje materijala dozvoljeno

Okružnica - povremeno šalje ICL d.o.o.
preuzimanje materijala dozvoljeno

ISO 9000 standardi
za sustav upravljanja kakvoćom

ISO 9000 standardi su tema o kojoj se sve više govori. Desetak (uglavnom izvozno orijentiranih) tvrtki u Hrvatskj već ima neki od ISO 9000 certifikata, a još barem toliko ih se za to sprema. U informatičkim časopisima su se već pojavile i prve zlouporabe časnog imena ("... naš PC ima ISO 9000 ...").

ISO 9000 standardi su tema o kojoj se sve više govori. Desetak (uglavnom izvozno orijentiranih) tvrtki u Hrvatskj već ima neki od ISO 9000 certifikata, a još barem toliko ih se za to sprema. U informatičkim časopisima su se već pojavile i prve zlouporabe časnog imena ("... naš PC ima ISO 9000 ...").

Ponukani time, odlučili smo čitateljima pružiti uvid o čemu se u stvari radi.

Osnovna ideja ISO 9000 sustava je da se kupcu olakša odluka oko izbora dobavljača, te da ga se zaštiti od nepouzdanih isporučitelja. Standardi definiraju na što sve dobro organizirani isporučitelji moraju misliti kod postavljanja organizacije svog poslovanja, a obavezni postupak procjene i izdavanja certifikata, koju vrše nezavisne organizacije posebno osposobljene i ovlaštene za to, osigurava da se takva organizacija i primjenjuje. Kupac ne mora sam provjeravati isporučitelja, ne mora čak ni znati kako bi to učinio - certifikat mu je dovoljna garancija za kakvoću isporučitelja.

Što se dešava

Tvrtka koja želi dobiti ISO 9000 certifikat (prema ISO 9000 terminologiji isporučitelj), mora postaviti organizaciju svog poslovanja u skladu sa zahtjevima jednog od ISO 9000 obitelji standarda (o samim standardima malo kasnije). Obično se piše nekoliko pravilnika, glavni (obično nazvan "Quality manual") i više odjelskih pravilnika. Kad su pravilnici napisani, usklađeni sa zahtjevima standarda i odobreni od nadležnog rukovodstva, počinju se primjenjivati.

Tvorci ISO 9000 standarda nisu bili naivni, pa su propisali institut interne i vanjske revizije. Grupa internih revizora (posebno školovanih za to) mora u redovnim intervalima provjeravati da li se i u praksi radi kako je propisano. Svako uočeno odstupanje se mora istražiti i poduzeti tzv. korektivne akcije koje će osigurati da se odstupanja u buduće ne ponavljaju. Naravno, sustav internih revizija i korektivnih akcija mora biti pod strogom kontrolom.

Interne revizije mogu biti dovoljne za tvrtku koja provodi sustav upravljanja kakvoćom, no kupac ne mora vjerovati na riječ isporučitelju - ISO 9000 sustav zahtijeva i revizije koje će sprovesti ovlaštene vanjske organizacije. Vanjski revizori prvo provjere da li su pravilnici u skladu s odgovarajućim ISO 9000 standardom, te da li su zadovoljeni svi zahtjevi tog standarda, a zatim se na licu mjesta provjerava i primjena u praksi. Ako je sve u redu, izdaje se certifikat.

No ni time nije sve gotovo - vanjska revizija se ponavlja nekoliko puta godišnje, da se vidi da li se sustav kakvoće kontinuirano primjenjuje. Vanjski revizori mogu povući certifikat, ukoliko se praksa udalji od propisa.

Obitelj ISO 9000 standarda

Početak ovih standarda su propisi o procjeni boniteta dobavljača koje je donijelo ministarstvo obrane SAD. U početku su predstavnici nabavne službe ministarstva sami obilazili potencijalne dobavljače i ocjenjivali njihovu (organizacijsku) podobnost, a kasnije su svojim dobavljačima dali svoje zahtijeve, rekli im da se tako organiziraju i da im donesu potvrdu od neke od ovlaštenih revizorskih kuća da posluju u skladu sa zahtjevima Ministarstva. Praksu je preuzelo i britansko ministarstvo obrane. Britanski institut za standarde je uočio da je ideja dobra i da bi se mogla primjenjivati i za komercijalne kupce i njihove isporučitelje, pa su napisali prve općenite standarde, od kojih je evolucijom i dogovaranjem nastala današnja obitelj ISO 9000 (1994) standarda, koji se identično primjenjuju u većini zemalja svijeta.

Sam ISO 9000 standard ne postoji! Glavni 9000 standardi koji postoje su: ISO 9001, 9002, 9003 i 9004.

  • 9001 je model za dizajn, razvoj, proizvodnju, instalaciju i servisiranje
  • 9002 je isto kao 9001, no bez dizajna
  • 9003 je samo proizvodnja
  • 9004 su smjernice za izradu sustava za upravljanje kakvoćom

ISO 9001 pokriva sve moguće aspekte poslovanja, ostali su podskupovi. Većina tvrtki traži certifikate prema 9001 ili 9002, ovisno o tome na čemu je težište njihovog poslovanja.

Zahtjevi ISO 9001 standarda

Bit standarda su članci 4.1 do 4.20, koji opisuju zahtjeve koje isporučitelj (tj. tvrtka koja želi certifikat) mora ispuniti. Ostali članci su uvod, definicije itd.

Standard obvezuje isporučitelja da svojim propisima zaštiti kupca. Isporučitelj može po volji svom sustavu kakvoće dodati i stvari koje ga interno zanimaju, no nije to obavezan učiniti. Tvrtka čiji sustav kakvoće ne obuhvaća postupak instalacije/isporuke proizvoda svojim kupcima neće dobiti ISO 9000 certifikat, bez obzira kako je dobro opisala postupak obračuna putnog naloga.

Ovdje nije mjesto za detaljno opisivanje svih zahtjeva, no navesti ćemo osnovne ideje, svrstane u slijedeća glavna područja:

  • Odgovornost rukovodstva - moraju se znati ciljevi, mora postojati organizirana struktura za provođenje sustava kakvoće, mora se osigurati da ljudi budu školovani i glede kakvoće i glede redovnih poslova itd.
  • Odnosi s kupcem - stvarni zahtjevi kupaca moraju isporučitelju biti jasni i usaglašeni. Ponuđeni proizvod (tu spadaju i fizički proizvodi, ali i usluge) mora ispuniti te zahtjeve. Sve mora biti usaglašeno i dokumentirano, uključujući i bilo kakve izmjene
  • Dizajn i proizvodnja proizvoda - dizajn mora biti pod kontrolom i periodički se mora vršiti provjera da li je još uvjek u skladu s originalno postavljenim zahtjevima. Svi moraju biti obavješteni o svim promjenama. U proizvod se mogu uključiti i proizvodi trećih strana - takve dobavljače treba dobro provjeravati i oni se moraju pridržavati propisa o kakvoći. Upravljanje kakvoćom mora biti ugrađeno u sve faze procesa proizvodnje. Proizvod se mora moći pratiti (serijski broj ili sl.). Proizvod mora biti dobro pakiran da se ne ošteti dok čeka u skladištu i u transportu. Itd. itd. itd.
  • Instaliranje i eksploatacija - kod primopopredaje se moraju izvršiti unaprijed definirani testovi koji će dokazati da proizvod ispunjava početne zahtijeve. U primopredajnom zapisniku se moraju navesti primjenjeni testovi i njihovi rezultati. Mjerni uređaji moraju biti pod kontrolom i kalibrirani. Proizvodi koji ne odgovaraju u potpunosti zahtjevima se moraju jasno označiti kao takvi, da ne dođe do zabune kod korištenja. Mora se znati kada i kakvo je servisiranje potrebno itd.
  • Sustav kakvoće, dokumenti i zapisi - Sustav kakvoće mora biti propisan, obavezne su revizije. Sve mora biti dokumentirano. I dokumenti koji ne čine sam sustav kakvoće, a mogu bitno utjecati na kakvoću, moraju biti pod kontrolom - treba se znati tko ih piše, tko ih odobrava, koja je verzija ispravna, kako se distribuiraju, kako osigurati da svi imaju ažurnu verziju. Isto vrijedi i za zapise (Ponuda, ugovor i upute o popunjavanju putnog naloga su primjeri za dokumente, zapisi su primopredajni zapisnik, izvještaj o izvršenoj internoj reviziji i obračun putnog naloga su primjeri za zapise).

Zahtjevi su ustvari formaliziran zdrav razum i dobra praksa. Svaki iskusni poslovni čovjek će se za svaki od njih moći sjetiti primjera iz prakse (obično: "... da sam se samo toga onda pridržavao!").

Korist od ISO 9000

Kao što je ranije rečeno, svrha svega ovoga je da se zaštiti kupca. Kod odlučivanja o isporučitelju, kupac se može pouzdati u ISO 9000 certifikat - tko ima certifikat mora biti dobar i pouzdan. To je provjerila posebno ovlaštena organizacija, po strogo definiranom i sveobuhvatnom postupku, koji se i ponavlja u redovnim intervalima. Takvu provjeru prosječni kupac nije u stanju sam provesti.

Isporučitelj ima također korist od toga - osim očite, da ne treba uvjeravati kupca da je stvarno dobar, ima i korist od dobre organizacije svog rada - u dobro organiziranom okolišu se radi lakše i brže, bez nepotrebnih ponavljanja i gubljenja vremena. ISO 9000 standardi ne propisuju kako se mora raditi - svatko sam određuje što mu najviše odgovara, ISO 9000 se samo brine da su zaštićeni interesi kupca.

ISO 9000 i zablude

ISO 9000 oznaka se ne smije staviti na proizvod. ISO 9000 obitelj nisu standardi za kakvoću proizvoda, nego standardi za organiziranost isporučitelja. Isto tako, ISO 9000 certifikat se izdaje za strogo definiranu organizacijsku jedinicu - ICL u Hrvatskoj se nema pravo pozivati na certifikat kojeg je dobio ICL u Hong Kongu. Certifikat koji je dobio proizvodni pogon ne pokriva servisnu organizaciju iste tvrtke, ukoliko i za nju nije proveden postupak procjene.

Dealer koji prodaje known-name PC-ove se ne može pozivati na ISO 9000 certifikat kojeg ima proizvođač tih PC-ova. Certifikat dokazuje dobru organiziranost tvrtke koja prodaje proizvod krajnjem kupcu. U ovom slučaju, to je dealer a ne proizvođač, s kojim krajnji kupac nema nikakve veze. Ni kakvoća PC-a nema nikakve direktne veze s ISO 9000, pa da je baš kupljen i od originalnog proizvođača.

ICL i ISO 9000

ISO 9000 je samo jedan od (bitnih) elemenata u ICL-ovoj strategiji za sustav kakvoće. U predvorju ICL-ove centrale (ICL House, Putney u Londonu) visi certifikat za ISO 9000 registraciju u svim organizacijskim jedinicama na teritoriju Velike Britanije. Certifikat je izdao Britanski Institut za Standarde, a ima serijski broj 001!

Politika ICL-a je da sve organizacijske jedinice širom svijeta dobiju ISO 9000 certifikate. Većina ih već i ima. Glavni problem oko ostvarenja tog cilja je taj da se stalno otvaraju nove organizacijske jedinice, a za uvođenje sustava kakvoće i certifikaciju treba vremena. Dok se to obavi, već se javi nova jedinica. ICL u Hrvatskoj je jedan od sve rijeđih izuzetaka - do sada smo se izgovarali na rat, nedostatak nacionalnih normi, nepostojanje lokalnih certifikacijskih kuća i slično, no takve i slične isprike sve manje pale. (Ovaj članak je pripremljen na osnovu materijala s tečaja koji su nam organizirali.)

Na kraju, koliko to košta?

Košta! Primjeri iz hrvatske prakse se kreću od desetaka tisuća do stotina tisuća (DEM, naravno). Glavnina direktnih troškova otpada na konzultante, školovanje osoblja i vanjske revizore. Samozvanih konzultanata u Hrvatskoj već ima dosta, no ima ih i pravih - uglavnom lokalnih partnera ili podružnica svjetskih firmi koje se bave sustavima za kakvoću. Što se (vanjskih) procjena/revizija i izdavanja certifikata tiče, u Hrvatskoj još ne postoji ni jedna organizacija koja bi to mogla, odn. bolje reći smjela obaviti samostalno. Zbog svega toga treba računati s konzultantima iz inozemstva i troškovima puta u dodatku svjetski uobičajenoj (čitaj po hrvatskim mjerilima skupoj) cijeni same usluge. Plus interni troškovi za izradu, uvođenje i održavanje sustava. Posla kao za samoupravni sporazum o sistematizaciji, s tim da se ovo, za razliku, mora i primijeniti!

Ref: RV 950714

 Automatsko čitanje registarskih tablica

ICL je, kao glavni partner u suradnji s nekoliko specijalističkih tvrtki spojio nekoliko tehologija da bi ostvario novi sustav za praćenje prometa. Sustav se sastoji od TV kamera, laserskih mjerača brzine, komunikacijske opreme i posebnog software-a. TV kamere snimaju promet, laserski mjerači upozoravaju na vozila koja voze prebrzo, a software čita i prepoznaje tablicu, te javlja centralnom kompjuteru, koji može automatski izdati i mandatnu kaznu. Policajac koji će sve to nadzirati je potreban iz pravnih razloga. Sustav može signalizati i kad prođe npr. ukradeno vozilo, a može analizirati i podatke s video vrpce. Sustav se može koristiti i za provjeru da li je obavljena registracija vozila, za čuvana parkirališta, za računanje potrebnog vremena puta, pa čak i za prikaz poruka za individualna vozila, putem oglasnih ploča uz cestu.

Ref: PR 47/95, 960426

 Aritmetički kutak

Evolucija domaćeg uradka iz matematike

(Prevedeno i za hrvatsku informatičku mladež pripremljeno na osnovu američkog priloga nepoznatog autora, skinutog s BBS-a.)

  • 1950:- Drvosječa proda tovar drva za 100 Din. Ako je za posao potrošio 4/5 od toga, koliko je zaradio?
  • 1960:- Drvosječa proda tovar drva za 10 (novih) Din. Njegovi troškovi su 80%, tj 8 (n)Din. Koliki mu je višak vrijednosti?
  • 1970:- Drvosječa mijenja skup D drva za skup N novca. U skupu N ima sto članova a vrijednost svakog člana je 100 Din. Skup T troškova ima za 20 manje članova od skupa N. Prikaži skup T kao podskup skupa N i odgovori na slijedeće pitanje: kolika je ukupna vrijednost skupa OD (ostatka dohotka)?
  • 1980:- Drvosječa proda tovar drva za 100.000.000 YUD. Dohodak bez ostatka dohodka mu je 80.000.000 YUD, a ostatak dohodka mu je YUD 20.000.000. Tvoj zadatak je: zaokruži broj 20.000.000
  • 1990:- Nakon što je posjekao prekrasno drveće u šumi, drvosječin profit je 20 Kuna. Očitujte se o takvom načinu zarađivanja za život? (Tema za razrednu diskusiju: Kako su se osjećale šumske ptičice i vjeverice?)

Primjer je američki. Svaka slučajnost s razvojem školstva i gospodarstvenih znanosti u Hrvatskoj je nenamjerna i posljedica pokušaja povijesno prilagođenog prijevoda.

Ref: ewg

Što ima novoga: 05.-07.1995.

Izvrsni rezultati usporedbenih testova

Razni benchmark testovi pokazuju izuzetno dobre rezultate za ICL servere:

  • teamserver F530i je najbrži jednoprocesorski sustav, čak 16% brži od drugoplasiranog (AIM VII)
  • teamserveri H470s i H520 su u prvom objavljenom testu (AIM III) za strojeve sa SuperSPARC II procesorima bili za 29-82% bolji od ekvivalentnih SUN SS20 M61 i M71
  • teamserver Hi je po AIM III testu najbrži jedno-Pentiumski procesor (24% brži od slijedećeg); po AIM VII testu najbrži dvo-Pentiumski stroj (15% brži od slijedećeg); H532i daje najbolje cijene/performanse za AIM VII viškorisnički/shared sustav (kategorija USD 25000-50000); H530i je najbrži 100 MHz Pentium sustav (SPEC tes) 1.3% brži od službenih Intelovih rezultata za istu komnaciju procesora/cache-a; H532i je prvi dvo-Pentiumski stroj za kojeg s objavljeni SPEC rezultati.
  • superserver K: K474 (4x60 Mhz SuperSPARC) daje TPC-C rezultat od 1001 tpmC po USD 700/tpmC, što je 83% perormansi Sun SPARCservera 1000E (8x60MH SuperSPAC), no uz polovicu broja procesora; K524s (4x75MHz SuperSPARC II) daje poboljšanje 25% u odnosu na K474s (AIM III)
  • superserver Ji: J534i je do sada najjači Pentium sustav testiran pomoću AIM III i AIM VII testova (AIM III rezultati su 5-11% bolji od Compaq ProLiant-a 4000); J534i je osvojio prvo mjesto u 6 od ukupno 6 tabela u AIM Suite III i VII: J534i je prvi četvero-Pentiumski stroj za kojeg su objavljeni SPEC rezultati

Ref: MB-PER-0002

Novi super

Novi superserveri K520s - K524s

Izašla su četiri nova modela u K seriji, zasnovana na 50 MHz SuperSPARC procesorima.. To su: K520s (jedno-procesorski), K522s, K523s i K524s (dvo, tro i četvero procesorski sustavi). Početne konfiguracije se isporučuju s sitemskim diskom od 2GB i CD-ROM-om. Mogu se proširivati do 1GB memorije i 252 GB na diskovima. Sustavi se isporučuju s pred-instaliranim NX VMPlus UNIX software-om.

Ref: PA-SSV-004

Profesionalni PC-ovi

ErgoPro s 133 MHz Pentium procesorima

ErgoPro s450/133 osim 133 MHz Pentium procesora ima i mogućnost PCI proširenja, visokoperformantnu grafičku karticu (EroGrafix 664), ugrađen SoundBlaster PRO kompatibilni audio sustav, prigušivač zvuka za HDD, inteligentni sustav za štednju energije i jedinstveni sustav zaštitu protiv krađe. Isporučuju se osnovni modeli s 16 ili 32 MB RAM (pro. do 128), qua-CD-ROM-om, te HDD od 540 MB ili 1 GB.

Ref: PA-EP-5028

Monitor sa zvučnicima

ErgoPro 152v je monitor idealan za multimedijske aplikacije. Pored 15" kolor zaslona, ima ugrađena i 2 zvučnika od po 3 W, kontrole za jačinu zvuka, mono mikrofon, te prikljčak za slušalice i stereo mikrofon. Monitor radi na Plug & Play principu.

Ref: PP-PS95004

Nagrade

Bronze Excellence Award, za svoj rad su dobili Marina Smolić i Zoran Mutabžija.

Cijeli ICL u Hrvatskoj je dobio Silver Exclellence Award, za izvrsne poslovne rezultate postignute u teškim (tržišnim) uvjetima i usprkos svemu (rupe od orkanskih zvončića na prozoru uredskog stubišta). To je drugi slučaj u povijesti ICL-a da kompletna organizacijska jedinica dobije takvu nagradu (Prvi je ICL-ova proizvodna divizija D2D u Engleskoj, povodom dobivanja najvišeg europskog priznanja za kvalitetu). Excellence nagrade je osobno uručio Robin Hacking, direktor ICL International divizije.

Čestitke kolegama!

 “Štikleci”

Excelence nagrade su uručene na žarpek-domijenku (barbecue party), koju je za tu zgodu priredio Steve Sarjeant. Ivan Špelić je i tom zgodom demonstrirao svoje čuveno pečenjarsko umijeće. Po završetku proslave, Špela je vozio Robina Hackinga u hotel - uz poteškoće, farovi auta su slabo svijetlili. Kad je ispratio Robina, obrisao je farove i krenuo kući. Opet se nije ništa vidjelo. Ipak je nekako sretno stigao. Tajna je razjašnjena drugo jutro, kad je obrisao naočale, na kojima se nataložio dim od hamburgera itd. za 30 ljudi.

U tijeku vruće (odn. bolje rečeno sparne) diskusije o klimatizacijskim uređajima za poslovne prostorije, Ozren Pezo je izjavio: "Klimu već imamo - tropsku!"

For additional information
If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

 Contact us     Legal 

All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018