Nov.95, 08-10

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

novosti.jpg (7374 bytes)

    08.-10.1995

Okružnica - povremeno šalje ICL d.o.o.

Imamo ISO!

ICL d.o.o. dobio ISO 9002 certifikat

“ICL ce isporucivati konkurentne sustave, proizvode i usluge, koji ce u potpunosti ispuniti kupceve zahtjeve, od prve, na vrijeme i svaki puta”

(ICL-ovo nacelo o kakvoci)

27.10.95, na ICL-ovom štandu na Info’95, g. Paško Vela, Bureau Veritas Quality International, je ICL-u d.o.o. svecano urucio ISO 9002 certifikat. To je bila kruna kratke i teške prve faze znacajnog pothvata.

Tim cinom, ICL d.o.o. je postao cetrnaesta tvrtka u Hrvatskoj s ISO 9000 certifikatom, vjerojatno prva koja se u taj posao upustila zbog nastupa na hrvatskom tržištu, te sigurno prva informaticka tvrtka s ISO 9000 certifikatom.

Što je ISO 9000?

ISO 9000 obitelj standarda nastala je iz potrebe da se kupcu olakša izbor kvaltetnog dobavljaca. Svrha standarda i postupka certifikacije je osigurati da je isporucitelj dovoljno dobro organiziran za pružanje dobre i pouzdane usluge svojim kupcima. Bitno je da isporucitelja provjerava nezavisni i dokazano strucni organ. Pri tome kupac ne mora ni znati kako provjeriti organiziranost isporucitelja - može se pouzdati u cinjenicu da je to dokazano certifikatom.

ISO 9000 standardi opisuju zahtijeve bitne za isporuku kvalitetnih proizvoda (u to po ISO 9000 terminologiji spadaju i fizicki proizvodi i usluge). ISO 9000 standardi su liste za provjeru, a ne gotova rješenja. Svaki isporucitelj mora sam pisati svoja pravila. Standard propisuje koji za kupca važni aspekti moraju biti pokriveni. Nezavisni i ovlašteni strucni organ ne samo što vrši prosudbu sustava upravljanja kakvocom prije izdavanja certifikata, nego to cini i kasnije, barem jedan do dva puta godišnje. Certifikat se može i oduzeti nakon neuspješne prosudbe!

Zbog cega smo se upustili u sve to?

No dobro, generalni direktor cijelog ICL-a je rekao da baš sve organizacijske jedinice ICL-a moraju postici ISO 9000 certifikat. To je svakako nužan i dovoljan razlog, no nije i jedini.

Naša logika je jasna - ISO 9000 se sve brže širi, jedan od njegovih zahtjeva je obaveza provjere svojih dobavljaca, pa nece proci mnogo vremena do trenutka kad ce se u natjecajnim dokumentima za nabavku informaticke (a vjerojatno i ostale) opreme poceti javljati zahtijev: “... ponudac je dužan navesti broj svog ISO 9000 certifikata ...”. Racunali smo da je bolje da budemo prvi koji ce to postici, nego da se u taj posao upustimo tek kad nam voda dode do grla. Uostalom, ICL je bio i prva svjetska informaticka kompanija koja je još 1990 otvorila vlastitu tvrtku u Hrvatskoj (u stvari, to je bila i prva u bivšoj Jugoslaviji).

Imali smo i unutrašnjih razloga. Informaticko tržište se vrlo brzo mijenja iz ekskluzivnog, visokotehnološkog, u tržište robe široke potrošnje. Nekada smo prodavali po jedan ili dva velika mainframe sustava svake godine, danas moramo prodati poneki PC ili server skoro svaki dan, uz marže koje se stalno smanjuju. Stari, ležerni i labavo organizirani nacin rada bi nas vrlo brzo doveo u velike probleme. Ocekujemo da ce nam rad u skladu s ISO 9000 povecati ucinkovitost, ukloniti suvišna ponavljanja a sve to omoguciti smanjenje troškova poslovanja. Naš sustav kakvoce nam omogucava da bolje kontroliramo svoj okoliš, da tocno znamo kako se stvari dešavaju, da možemo poboljšavati ono što u datom trenutku treba poboljšavati, omogucava nam i rukovodenje i rad bez natezanja i stalnog pregovaranja kako da se što napravi. Prvih nekoliko mjeseci rada na organiziraniji nacin je vec pokazao prve dobre rezultate - uklonili smo nekolike suvišne petlje, sada se bolje zna tko je za što zadužen, kako se stvari rade. Pošto naš sustav kakvoce ima i jaku informaticku potporu, imamo koristi i s te strane.

Što dobivaju naši korisnici?

Nadamo se da su vec primijetili prve razlike. U okviru uvodenja sustava za upravljanje kakvocom, uveli smo i kompjuterizirani “Contact desk”. To je služba za kontakt s korisnicima, mjesto gdje se skupljaju svi zahtjevi za razne usluge. Zahtjevi se registriraju i prate na kompjuteru (sustav se zove “AloAlo”), tako da su moguci i redovni izvještaji i pri-kupljanje statistika. Naši hardveraši i softveraši sada imaju i pagere, tako da se u bilo kojem trenutku može s njima stupiti u vezu. Ureden je i “Repair Centre”, radiona za popravke. “AloAlo” prati i utrošak rezervnih djelova, što olakšava obnavljanje zaliha.

Sustav kakvoce je donio i promjene u fazi prodaje i isporuke. Sada je tocno propisano koje se sve provjere moraju izvršiti prije nego se da ponuda, a i sve isporuke se kontroliraju putem lokalnog kompjuterskog sustava prace-nja (do sada su se pratile samo na kompjuteru u Engleskoj, do kojeg osoblje iz Hrvatske nije imalo pristup). Sada zainteresirani mogu, osim iz redovnih tjednih izvještaja i preko svog ekrana pronaci u svakom trenu u kojoj je fazi narudžba koja ih zanima. Na slican se nacin prati i izvršenje ugovornih obveza.

Bitna novost, osim kompjuterskog pracenja je i ta da se svaki uoceni propust (i žalba od korisnika) obavezno registrira, da se za svaki obavezno odreduje korektivna akcija, te da se prati izvršenje takve akcije.

Kao potpora sustavu kakvoce je otvoreno dvadesetak baza podataka, iz kojih se može vidjeti kojim prirucnicima i software-om raspolažemo u uredu (i gdje ih se može naci), koje dokumente cuvamo na papiru, pa sve do toga koje korektivne akcije još nisu završene.

Što smo uradili?

Ozbiljno smo poceli pocetkom ožujka 1995. Prvo smo osnovali Odbor za kakvocu, Izvršni odbor za kakvocu, te odredili rukovoditelja za kakvocu i unutrašnje prosuditelje (da ne kažemo inspektore). Zatim smo odlucili od kojih ce se procesa sastojati naš sustav kakvoce. Kod toga smo krenuli od nacela da cemo prvo dokumentirati one procese koji se direktno ticu naših kupaca. Kad smo jednom identificirali procese, odredili smo im vlasnike i autore koji ce ih stvarno dokumentirati. Cim je usvojena prva verzija dokumentacije, sustav kakvoce je stupio na snagu (1.6.95), a odmah smo poceli i s unutrašnjim prosudbama (internim inspekcijama). Pred-prosudba je bila vec 29. i 30.6.95.

Za vanjskog prosuditelja smo odabrali Bureau Veritas Quality International. Jedan od bitnih elemenata za odluku je bio i njihova organizacija u Hrvatskoj. Konacnu prosudbu je 25. i 26.9.95 obavila ekipa u kojoj je voditelj bio predstavnik iz Hrvatske, a clan predstavnik iz Engleske, kvalificiran i za prosudbu informatickih kuca. Prema savjetu kolega iz ICL-a išli smo na pred-prosudbu prije “prave” prosudbe. "Generalna proba" i trud za uklanjanje tada otkrivenih odstupanja isplatili su se - službena prosudba je završena sa samo cetiri manja odstupanja, koja su odmah ispravljena bez vecih problema.

Treba reci da bez potpore i iskustava kolega iz ICL-ovih organizacija u drugim zemljama ovaj posao sigurno ne bismo obavili u tako krakom roku. Znali su nam reci što sve treba uciniti i upozorili nas na greške koje treba izbjeci. Dobili smo i uzorke dokumentacije, ali vjerovali ili ne, osim što smo “ukrali” stil od ICL-a Grcka, nismo prepisivali. Zahva-ljujuci svemu tome, uspjeli smo posao obaviti brzo i ucinkovito, bez lutanja i praznih hodova. Potukli smo sve rekorde u ICL-u i postigli najbržu ISO registraciju, te postali slavni. Cestitke i upiti poceli su stizati u roku od nekoliko sati nakon što su nam prosuditelji pokazali uzdignuti palac (elektro-nicka pošta je radila punom parom).

Ref: RV

Govor Paška Vele, BVQI

(prigodom primopredaje certifikata)

Poštovane dame i gospodo.

Pozdravljam vas u ime medunarodne certifikacijske kuce BVQI (Bureau Veritas Quality International) koju u okviru multinacionalne grupacije Bureau Veritasa predstavljam u Hrvatskoj.

Zovem se Paško Vela. Moj kolega Peter Ellis i ja, obavili smo prosudbu ili ocjenu poduzeca ICL d.o.o. Posao je trajao 2 dana. Prosudba je provedena u skladu sa procedurama i kriterijima BVQI koje su jednake u svih 50 zemalja svijeta u kojima djeluju naši uredi.

U osnovi ona se sastojala od razgovora sa djelatnicima ICL d.o.o. na svim nivoima organizacije, pregledu prostora i pregleda postojece dokumentacije. Cilj prosudbe bio je ustanoviti je li dokumentarni sustav upravljanja (menadžment) poduzeca u podrucju kvalitete u skladu sa zahtjevima medunarodnog standarda ISO 9002, je li sustav primjenjen u praksi, te je li ucinkovit.

ISO 9002 je standard kojem je cilj osiguranje i poboljšanje kvalitete proizvoda i usluga. Njegovom ispravnom implementacijom takoder se znacajno smanjuju troškovi, što ima za posljedicu povecanje profitabilnosti poduzeca.

Standard ima 20 specificnih paragrafa ili zahtjeva na menadžment poduzeca. Standard nije obavezan, ali u praksi, on je redoviti predmet razgovora, a cesto i uvjet za sklapanje poslova na medunarodnom tržištu.

U jakoj medunarodnoj konkurenciji, kvaliteta postaje glavno oružje. Standardi serije ISO 9000 su odlican alat za unapredenje kvalitete. Kvalitetan proizvod ili usluga osvaja nova i zadržava stara tržišta. Kvalitetan proizvod postiže i bolju cijenu. Sve zajedno povecava profit poduzeca.

Certifikatom izdatim od nezavisne ustanove kakva je BVQI, kupcima i klijentima se dokazuje da je u poduzece uveden sustav osiguranja kvalitete.

Za vašu informaciju, u Sloveniji ce ove godine biti izdat 100-ti certifikat ISO 9000. U Hrvatskoj do sada ih je izdato 14 ukljucujuci i ovaj. Od toga polovicu je izdao BVQI. U svijetu je izdato oko 70,000 certifikata.

Da bi dobilo certifikat, poduzece mora prilagoditi organizaciju, dokumentaciju, proizvodnju, nabavu, prodaju, skladištenje itd. - zahtjevima standarda.

Na kraju prosudbe tijekom koje je utvrdeno da ICL d.o.o. udovoljava zahtjevima ISO 9002, izdat je certifikat koji to potvrduje. Time je ICL d.o.o. postao jedno od oko sedam tisuca poduzeca širom svijeta kojima je BVQI dodijelio certifikat ISO 9000 medu kojima su Rolls Royce, IBM, Kodak i mnogi drugi. Medutim, time prica nije završena. Certifikat je važeci jedino pod uvjetom da poduzece kontinuirano funkcionira u skladu sa standardom, a to se provjerava redovitim šestomjesecnim posjetama poduzecu.

Želim se zahvaliti svim djelatnicima ICL d.o.o. na izuzetnom gostoprimstvu. Bilo nam je zadovoljstvo raditi sa njima.

Cestitam svima koji su uložili znacajan napor u cijeli projekt, a posebno gospodinu Radomiru Vukini. Sigurno je da je njegov osobni angažman bio kljucan za cijeli projekt.

Poštovani gospodine direktore Stephen Sarjeant, u ime Bureau Veritas Quality International predajem Vam ovaj certifikat i želim puno uspjeha u buducnosti.

CESTITAM!

Poštovane dame i gospodo.

Pozdravljam vas u ime medunarodne certifikacijske kuce BVQI (Bureau Veritas Quality International) koju u okviru multinacionalne grupacije Bureau Veritasa predstavljam u Hrvatskoj.

Zovem se Paško Vela. Moj kolega Peter Ellis i ja, obavili smo prosudbu ili ocjenu poduzeca ICL d.o.o. Posao je trajao 2 dana. Prosudba je provedena u skladu sa procedurama i kriterijima BVQI koje su jednake u svih 50 zemalja svijeta u kojima djeluju naši uredi.

U osnovi ona se sastojala od razgovora sa djelatnicima ICL d.o.o. na svim nivoima organizacije, pregledu prostora i pregleda postojece dokumentacije. Cilj prosudbe bio je ustanoviti je li dokumentarni sustav upravljanja (menadžment) poduzeca u podrucju kvalitete u skladu sa zahtjevima medunarodnog standarda ISO 9002, je li sustav primjenjen u praksi, te je li ucinkovit.

ISO 9002 je standard kojem je cilj osiguranje i poboljšanje kvalitete proizvoda i usluga. Njegovom ispravnom implementacijom takoder se znacajno smanjuju troškovi, što ima za posljedicu povecanje profitabilnosti poduzeca.

Standard ima 20 specificnih paragrafa ili zahtjeva na menadžment poduzeca. Standard nije obavezan, ali u praksi, on je redoviti predmet razgovora, a cesto i uvjet za sklapanje poslova na medunarodnom tržištu.

U jakoj medunarodnoj konkurenciji, kvaliteta postaje glavno oružje. Standardi serije ISO 9000 su odlican alat za unapredenje kvalitete. Kvalitetan proizvod ili usluga osvaja nova i zadržava stara tržišta. Kvalitetan proizvod postiže i bolju cijenu. Sve zajedno povecava profit poduzeca.

Certifikatom izdatim od nezavisne ustanove kakva je BVQI, kupcima i klijentima se dokazuje da je u poduzece uveden sustav osiguranja kvalitete.

Za vašu informaciju, u Sloveniji ce ove godine biti izdat 100-ti certifikat ISO 9000. U Hrvatskoj do sada ih je izdato 14 ukljucujuci i ovaj. Od toga polovicu je izdao BVQI. U svijetu je izdato oko 70,000 certifikata.

Da bi dobilo certifikat, poduzece mora prilagoditi organizaciju, dokumentaciju, proizvodnju, nabavu, prodaju, skladištenje itd. - zahtjevima standarda.

Na kraju prosudbe tijekom koje je utvrdeno da ICL d.o.o. udovoljava zahtjevima ISO 9002, izdat je certifikat koji to potvrduje. Time je ICL d.o.o. postao jedno od oko sedam tisuca poduzeca širom svijeta kojima je BVQI dodijelio certifikat ISO 9000 medu kojima su Rolls Royce, IBM, Kodak i mnogi drugi. Medutim, time prica nije završena. Certifikat je važeci jedino pod uvjetom da poduzece kontinuirano funkcionira u skladu sa standardom, a to se provjerava redovitim šestomjesecnim posjetama poduzecu.

Želim se zahvaliti svim djelatnicima ICL d.o.o. na izuzetnom gostoprimstvu. Bilo nam je zadovoljstvo raditi sa njima.

Cestitam svima koji su uložili znacajan napor u cijeli projekt, a posebno gospodinu Radomiru Vukini. Sigurno je da je njegov osobni angažman bio kljucan za cijeli projekt.

Poštovani gospodine direktore Stephen Sarjeant, u ime Bureau Veritas Quality International predajem Vam ovaj certifikat i želim puno uspjeha u buducnosti.

CESTITAM!

Paško Vela
Bureau Veritas/BVQI
Split, Kralja Zvonimira 14
tel. 356-802 fax. 512-634

Ref: PV

Što ima novoga: 08.-10.1995.

ICL na Info’95

ICL je i ove godine iskoristio priliku da na sajmu prikaže novitete iz svog proizvodnog programa.

Premijerno su prikazani Fujitsu ICL Ji superserver i Fujitsu ICL WebServer, novi ErgoPro s 450/133 multimedijski profesionalni PC-ovi, s multimedijskim ErgoPro 152v monitorima (ugradeni zvucnici), te PCTV (kombinacija TV prijemnika i kucnog PC-a).

Pored toga, bio je izložen i najnoviji model Fujitsu ICL POS PC blagajne, a nisu izostale ni aplikacije.

Ref: RV

PentiumPro modeli

150, 166 i 200 Mhz!

ICL je jedan od prvih dobavljaca informaticke opreme koji ce vec u prvom kvartalu 1996. isporucivati modele s Intelovim PentiumPro 200 MHz procesorom. ICL je jedini Intelov europski P6 Definition Partner, što je omogucilo da prvi izademo na tržište s modelima zasnovanima na prvoj generaciji Intel PentiumPro procesora.

Ova objava slijedi nedavno objavljene modele s Intel Pentium?Pro procesorima od 150 i 166 MHz. Prvi objavljeni modeli su Fujitsu ICL J600 superserver i Fujitsu ICL ErgoPro 660/150 profesionalni PC.

Fujtsu ICL J600 superserver Fujtsu ICL J600 superserver je multiprocesorski sustav, s do 4 PentiumPro procesora od 166 MHz i do 2 GB RAM-a. (Intel je koristio ovaj superserver prilikom lansiranja PentiumPro procesora u Londonu, Parizu i New Yorku.) J600 superserver podržava sve vodece 32-bitne operacijske sustave: Windows NT (Server) 3.51, UnixWare 2, SCO OpenServer i NetWare.

Fujitsu ICL ErgoPro 660/150 Fujitsu ICL ErgoPro 660/150 profesionalni PC radi s Pentium?Pro procesorom od 150 MHz.

Ovaj PC je namijenjen razvoju multimedijskih aplikacija, razvoju software-a, stolnom izdavaštvu, te CAD-u i znanstvenom radu.

Pocetna ErgoPro 660/150 PC-a je: 150 MHz PentiumPro procesor, CD-ROM cetverostruke brzine, 16 MB RAM-a, 1 GB IDE HDD, te SoundBlaster AWE-32 zvucna kartica, s pred-instaliranim operacijskim sustavom Windows NT (Worksation) 3.51. Jaci modeli nude šest-brzinski CD-ROM, ICL-ovu ErgoGrafix karticu (zasnovanu na ATI Mach64 setu chipova), 32 MB RAM-a, te brzi SCSI disk od 2 GB.

Fujitsu ICL ErgoPro 660/150 PC-ovi se vec isporucuju, a prve isporuke za nove J600 superservere su u prvom kvartalu 1996.

Ref: PR951109

Nagrade

Zbog uspješnog i rekordno brzog uvodenja sustava za upravljanje kakvocom u ICL-u d.o.o., Radomir Vukina, rukovoditelj kvalitete je nagraden prvo broncanom, a zatim i srebrnom Excellence nagradom. Nacelo u “Novo-stima” je da se takve stvari objavljuju, a moj obicaj je da nagradenima od srca cestitam, no u ovom slucaju bih radije još jednom zahvalio svim svojim kolegama, bez cije svesrdne suradnje ne bi bilo ništa ni od certifikata, a kamoli nagrada. Hvala!

“Štikleci”

Prigodom pred-prosudbe za ISO 9000 certifikaciju, prvo pitanje koje je postavio Paško Vela je bilo “Mr. General Manager, koje je vaše nacelo o kakvoci?” Stephen Sarjeant, koji je proveo tri dana uceci recenicu s prve stranice ovih Novosti na pamet, je mrtav hladan poceo opširno pricati o strategiji za kakvocu. Prva opaska u zapisniku je bila: “Generalni direktor ne zna nacelo kakvoce ...”. Prije prosudbe smo (za svaki slucaj) izlijepili cijeli ured s tim nace-lima. Možda je to jedan od razloga da na prosudbi g. Vela to pitanje nije ponovio.

For additional information
If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

 Contact us     Legal 

All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018