Nov.97, 01-04

   Archives 
BCC Services / Fujitsu Services / ICL

    Home - Arch  BCC novosti  Fujitsu novosti  ICL Novosti  ICL pr.rels.  History Channell  Gallery  Album  Texts & Articles            Home - BCC Serv. 

novosti.jpg (7374 bytes)

    01-04.1997.

Okružnica - povremeno šalje ICL d.o.o.
Preuzimanje materijala dozvoljeno

Kako živjeti s promjenama

Nova organizacija

U današnjem poslovanju postoji samo jedna konstanta, stalna mijena. Da bi organizacija napredovala, mora biti sposobna za brzo prilagođavanje.

Širom svijeta

U današnjem poslovanju postoji samo jedna konstanta, stalna mijena. Da bi organizacija napredovala, mora biti sposobna za brzo prilagođavanje.

Tijekom 1996 ICL je doživjeo značajne promjene. Zbog potrebe jake, globalne robne marke (brand name), ICL je sklopio novo joint venture partnerstvo s Fujitsu-om, Fujitsu ICL Computers Limited.

Serverski i PC proizvodi se već prodaju pod markom Fujitsu. Ispravnost politike ovakvog nastupa već je dokazana. Do kraja 1996, Fujitsu brand proizvodi su postigli značajne uspjehe i pomake na tržištu, npr. drugo mjesto u Japanu i Njemačkoj, peto mjesto na svijetu na tržištu notebook-ova (koncem '95 deseto!).

Mainframe i visoko paralelni sustavi se i nadalje razvijaju, proizvode i prodaju pod ICL brand name-om. Pored prodaje ICL i Fujitsu brand sustava, ICL se koncentrira na pružanje usluga i integraciju sustava. ICL je već postigao izuzetno značajne uspjehe na području financijskih usluga, retail-a, groupware-a, a ubrzano se širi i poslovanje vezano uz Internet i Intranet.

ICL u Hrvatskoj nastavlja s prodajom Fujitsu ICL proizvoda pod FUJITSU markom kao i do sada.

Ni na polju rješenja ICL u Hrvatskoj ne zaostaje za svojim kolegama širom svijeta - tijekom 1996 ostvareni su značajni uspjesi na polju sustava za prodaju (retail), automatizacije uredskog poslovanja i sustava za imaging.

ICL u Hrvatskoj je proteklih 12 mjeseci učinio mnogo na razvoju sposobnosti za razvoj i primjenu informatičkih rješenja. Početkom 1997, G. Sarjeant direktor ICL d.o.o.-a je objavio radikalnu reorganizaciju ICL-a u Hrvatskoj. Kao što je na prošlom Božićnom cocktailu, prilikom najave tih promjena, rekao: "Ni nama samima nisu strane promjene!"

U Hrvatskoj

Nova organizacijska shema reflektira nove potrebe. Osnovana su dva nova odjela - "Primjena Informatičkih rješenja" (PIR) i "Retail sustavi".

Oba nova odjela imaju zadaću razvoja, prodaje i potpore za poslovna rješenja zasnovana na informatici. Retail sustavi će se koncentrirati na rješenja za organizacije koje se bave prodajom, a PIR na ostala. "Tehnologija" nastavlja klasičnu funkciju prodaje, instaliranja i servisiranja hardware-a i sistemskog software-a. "Financije" i "Marketing i kvaliteta" nastavljaju sa svojim dosadašnjim radom. Odjeli će i nadalje usko surađivati, kako bi ICL-ovi korisnici dobili čim bolja i sveobuhvatnija rješenja.

Razlozi za reorganizaciju leže u tome da se pokazala potreba za užom specijalizacijom i oštrijim fokusom. Liječnici opće prakse su i dalje potrebni, no korisnicima su potrebni i specijalisti koji će znati pronaći, predložiti, instalirati i podupirati i najsloženija rješenja. Specijalistički odjeli u Hrvatskoj usko surađuju i sa svojim kolegama iz odgovarajućih ICL-ovih razvojnih centara. i kolegama iz ostalih zemalja, naročito sa Slovenijom i Makedonijom. Razvija se i još bolja suradnja sa svjetskim i lokalnim software kućama.

U okviru nove organizacije zaposleno je i nekoliko novih djelatnika i započet je program intenzivnog školovanja za nekoliko novih proizvoda.

Imaging sustavi
upravljanje slikama dokumenata

Jedna od osnovnih ciljeva suvremene informatike je "ured bez papira". Organizacijama koje su same proizvođači (i najveći potrošači) svojih podataka taj cilj nije nedostižan. Međutim, postoje mnoge organizacije kojima podaci dolaze iz vanjskog svijeta, na papiru, često u potpuno slobodnom formatu. Te informacije/papiri zatim idu od ruke do ruke. Informatika može pomoći u obradi tih informacija, no često je potreban i pristup originalu - npr. skici mjesta prometne nezgode, slici oštećenog blatobrana, roentgenskoj slici koja je prilog zahtjevu za invalidsku mirovinu, rukom pisanom ugovoru o prodaji zemljišta, pisanom u vrijeme Franje Josipa itd. U takvim slučajevima se koriste imaging sustavi.

Kako radi imaging sustav

Osnovni princip je da se papirnati dokument scannira čim je prije moguće i slika se spremi na prikladni (obično optički Write Once Read Many - WORM) medij. Papirnati dokument se arhivira, a sva daljnja obrada se radi s elektroničkim slikama dokumenata. Software potpora podrazumijeva metode indeksiranja dokumenata (kako bi se mogli pronaći), kontrolu workflow-a (tj. upućivanje slika osobama koje trebaju predmet rješavati), mogućnost anotacije slika (bilješke, komentari itd. - dobri sustavi omogućavaju da se na sliku čak i "nalijepi" žuti "papirić" s komentarom!), praćenje obrade, statističke izvještaje o učinkovitosti službenika itd.

Zapis na optički disk na kojem se podaci ne mogu mijenjati je važan s pravnog aspekta, no optički diskovi se koriste i iz čisto ekonomskih razloga - spremanje gigabajta podataka sa slika je na optičkom disku znatno jeftinije.

Komponente ICL rješenja:

Hardware: UNIX server, optički diskovi, LAN, PC-ovi s akceleratorskom karticom za scannere (obični za samo gledanje).

Software: UNIX za server, Windows (95) za PC-ove, PowerVision i Workstation Manager za rad s optičkim diskovima, ICLipse za user interface, Oracle/Ingress za bazu podataka.

Rješenja u praksi

ADOR Makedonija

Akcionarsko Društvo "Makedonija" je najveća institucija za osiguranje i reosiguranje u Makedoniji i korisnik ICL-ove informatičke opreme (mreža UNIX servera) već dulje vremena. Uspješna suradnja je nastavljena novim ugovorom za sustav za upravljanje dokumentacijom, vrijednim preko 2 milijuna funti kroz dvije godine.

Novi sustav za upravljanje dokumentacijom je zasnovan na ICLipse sustavu. Sustav će se koristiti za sve vrste osiguranja - osoba, vozila, imovine, industrije i poljoprivrede. ICLipse sistem će kontrolirati scanniranje, indeksiranje i spremanje dokumenata, te pristup informacijama. U svakoj od regionalnih podružnica će biti instaliran po jedan imaging sustav koji se sastoji od UNIX TeamServera i PC-ova u lokalnoj mreži. Imaging server će biti preko LAN-a vezan na drugi UNIX server, na kojem je Oracle baza s poslovnim podacima. PC radne stanice će biti vezane na oba u klijent-server mreži.

S ICL-ove strane, na projektu surađuju ICL Local Government Document Management Unit iz Velike Britanije (software i organizacija) i ICL Hrvatska (project management, instalacija i potpora). Zajednička ekipa Osiguranja Makedonija i ICL-a iz Engleske, Makedonije i Hrvatske provela je dva mjeseca u ICL-ovom uredu u Readingu, radeći na prilagođavanju sustava potrebama korisnika (uključivo prevode svih poruka i helpova na makedonski i naravno makedonsku ćirilicu).

Oprema za prvu fazu projekta (4 servera i pedesetak PC-a) je isporučena u Skopje, instalirana je i ovih dana počinje stvarni rad.

Ref: PR 960923

Šegi

Sakam da go osiguram avtomobilot za vo slučaj na kražba.
Osiguruvame za vo slučaj na kražba i požar.
Gluposti, koj će ukrade zapalen avtomobil?

Ref: Makedonija, vesnik na akcionerskoto društvo za osiguruvanje i reosiguranje, No 263-264, Nov-Dec 1996

Putovnice u Hong Kongu

Suverenitet Hong Konga polovicom 1997 prelazi na Republiku Kinu. Da bi se pripremili na očekivani veliki posao oko izdavanja viza i putovnica, britanski Foreign and Commonwealth Office je odlučio u Generalnom konzulatu u Hong Kongu uvesti kompjuterizirani sustav za upravljanje dokumentima.

Posao je povjeren ICL-u. Koristiti će se ICLipse suatav. Indeksiranje podataka će se vršiti automatski, koristeći bar-kod.

Ref: PR 961025

Upravljanje telefonskom mrežom u GB

British Telecom je povjerio ICL-u posao vrijedan 3 milijuna funti, za proširenje sustava za upravljanje mrežom, već i sada najvećeg na svijetu. Sustav prikuplja podatke o preko 100 milijuna telefonskih poziva koji svakog dana dolaze na preko 1200 BT-ovih centrala. Podaci se prvo provjeravaju, a zatim konvertiraju u oblike prihvatljive za BT-ovih 30 različitih kompjuterskih sustava koji se koriste za izračunavanje i ispostavu računa i za izvještaje potrebne rukovodstvu.

Ugovor za proširenje sustava predviđa izradu software-a potrebnog za potporu telemarketinga, obračun međunarodnih poziva po novim tarifama i ostalie usluge inteligentne mreže koje BT namjerava uvesti.

Prema dosadašnjem ugovoru, ICL je u tri protekle godine za BT završio niz projekata koji su BT-u omogućili da daje telefonske račune sa detaljnim specifikacijama svih poziva, ISDN usluge i virtualne privatne mreže. Sustav se je dokazao kad je BT 1995 prešao na sistem naplaćivanja "po sekundi". Sustav radi na 9 velikih UNIX servera, dnevno prikuplja 30 GB podataka iz 1200 centrala, koje koriste 6 raznih komunikacijskih protokola i oblika podataka.

Ref: PR960626

Što ima novog: 01-04.1997.

Fujitsu peti na svijetu u notebookovima

Koncem 1995, Fujitsu se prvi puta pojavio na popisu deset najvećih isporučitelja notebook kompjutera. Koncem 1996, Fujitsu se popeo za čak pet mjesta, sada je peti na popisu i pokriva 5.3% tržišta.

Tvrtka Kom. 000 % tržišta Rast 96/95
Toshiba 696 21.2 96%
IBM 352 10.7 70%
Compaq 254 7.7 7%
NEC 214 6.5 -21%
Fujitsu 174 5.3 324%

Iza Fujitsu-a slijede: TI, Apple, Dell, Packard Bell, Sharp i ostali.

Ref: MB-PS-6061

Novosti o proizvodima

PC-ovi s piši-briši CD-ROM-ovima

FUJITSU ICL je najavio modele FUJITSU ErgoPro PC-a s ugrađenim piši-briši (rewritable) CD-ROM-ovima, koji će omogućiti pisanje, ponovno pisanje i brisanje podataka na CD mediju. Pošto na jedan CD-RW disk stane do 1.3 GB podataka, ovo je i idealan medij za arhiviranje. Uređaji koji će biti instalirani na ErgoPro PC-ovima će moći služiti i kao čitači i pisači CD-ROM-ova klasičnog formata, kao i CD-R, CD-Audio, CD-I i Video-CD formata.

Ref: PR-97-016

LifeBook s MMX-om

FUJITSU LifeBook 555Tx i 655Tx modeli notebookovi su među prvim notebookovima u kojima su ugrađeni novi Intel procesori MMX tehnologije

LifeBook 600 s TouchPoint-om na pritisak

TouchPoint (ili Touchpad) je zamjena za miša, koja se pokazala prikladnija od Trackball-ova, zbog kompaktnosti, rada bez pokretnih mehaničkih djelova i bolje kontrole. Stariji modeli Touchpointa su radili na principu kapacitivnosti, pa je bilo problema ako su prsti bili znojni, ili površina vlažna. Novi uređaj, koji izvana izgleda isto kao stari, radi na principu dvije membrane, osjetljive na pritisak.

Ref: - MB-PS-7019

LifeBook 520T "najbolji u testu"

PC World Norge (Norveško izdanje svjetskog časopisa) proglasio je FUJITSU LifeBook 520T najboljim testiranim notebookom, u klasi ekonomičnih pokretnih PC-ova.

Konkurencija su bili Pentium 100 i 120 MHz modeli od Toshibe, IBM-a, Compaq-a, Siemens Nixdorfa

Ref MB-PS-7021

“Štikleci”

Ugrožena osnovna software prava
(skinuto sa žice)

Međunarodno druženje People for Ethical Treatment of Software (PETS) je nedavno izdalo priopćenje o sve većem broju kompanija za koje se osnovano sumnja da testiraju software na krajnje nehuman način. Prema izjavi glasnogovornika PETS-a, te kompanije prisiljavaju software da prolazi kroz dug i mučan proces testiranja. Često to traje satima i danima, bez ikakvog odmora. Kompanije naređuju svojim djelatnicima da pod svaku cijenu "razbiju" software, ne birajući način. Nezaštićene programske proizvode, od trenutka prve kompilacije drže u malim prostorima i satima ih pokušavaju slomiti. Oni sav svoj život provode na starim, prljavim i loše održavanim kompjuterima, a kad više nisu potrebni, brišu ih bez milosti. Aktivisti PETS-a tvrde da se takav software često drži u tako nesanitarnim uvjetima da nije rijedak slučaj da je pun buba. Glasnogovornik PETS-a je zaključio:

"Nema nikakvog razloga da kompanije tako maltretiraju software, samo da bi mogle prodavati svoje proizvode. Poznato je da postoji alternativa ovakvom groznom postupku. Npr., čuveni proizvođači prozora uspjeli su postati industrijski gigant i bez testiranja."

Ref: erwg963950

For additional information
If you want to find more about BCC Services, our services and products, please visit us: BCC Services d.o.o., Damira Tomljanovića 7, 10000 Zagreb, Croatia ; or call us: +385 (1) 30-37-600 ; send us a fax: +381 (1) 30-37-699 ; or send us an e-mail to: info@bccservices.com

 Contact us     Legal 

All Rights Reserved, Copyright © BCC Services d.o.o.; 1998 - 2018